;
Start | Nyheter | Lagen | Kalender & Resultat | Klubbinfo | Arenan | Historik | 600-klubben | Servicegrupp | Länkar | Webbutiken | Support | Press

Nšsta match
VS
Smederna Indianerna
Eskilstuna
Klockan: 19:00
Datum: 2016-06-28

Entrepriser 2016 (elitserien)
Vuxen (18+ Śr): 170:-
Ungdom (16-18 Śr): 80:-
Barn (0-15 Śr): fri entrť.
Parkering: gratis.
Lšktarplats: 40:-

Nšsta mŚnadsmŲte
Datum: 15 augusti
Tid: 19,00
Plats: Klubbstugan






Nšsta match - Elit B




ICA Maxi Arena
Klockan:
Datum:

Polska resultat - 2014
Zielona Gora - Gorzow 49-41
2014-09-16
Zielona Gora 49
9. Jaroslaw Hampel 11 (1,2,3,2,3)
10. Aleksandr Loktajew 4+2 (0,0,2*,2*,0)
11. Andreas Jonsson 13 (2,3,3,2,3)
12. Mikkel Bech 3+2 (1*,T/T,2*,0)
13. Piotr Protasiewicz 9+1 (2,3,1*,3,U)
14. Adam Strzelec 4 (3,1,0)
15. Kamil Adamczewski 5+1 (2*,0,1,2)

Gorzow 41
1. Krzysztof Kasprzak 17 (3,3,2,3,1,3,2)
2. Linus Sundstroem 2+1 (2*,0,0,-,-)
3. Matej Zagar 9 (0,2,1,0,3,2,1)
4. Niels Kristian Iversen - R/R
5. Piotr Swiderski 3 (1,1,1,-,-)
6. Adrian Cyfer 7+1 (1,3,1,1,1*)
7. Bartosz Zmarzlik 3 (0,3,0,0,S)

Gniezno - Rzeszow 34-56
2014-09-14
Gniezno 34
9. Damian Adamczak 3 (2,1,S,-,-)
10. Kim Nilsson 6 (0,3,3,0,0,0)
11. Rohan Tungate 7 (1,2,2,0,2)
12. Wadim Tarasienko 5+1 (3,0,1*,1)
13. Adrian Gomólski 2 (0,2,0,-,-)
14. Dawid Wawrzyniak 1+1 (1*,0,-,0)
15. Adrian Gala 10 (2,2,2,2,1,1)

Rzeszow 56
1. Kenni Larsen 10+1 (1,3,1,3,2*)
2. Pawel Miesiac 11 (3,1,3,3,1)
3. Maciej Kuciapa 6 (2,1,2,1)
4. Scott Nicholls 10 (U,3,1,3,3)
5. Peter Ljung 11+1 (1,2,3,2*,3)
6. Lukasz Sówka 5+1 (3,0,2*)
7. Krystian Rempala 3 (0,3,0)

Czestochowa - Leszno 35-55
2014-09-07
Czestochowa 35
9. Peter Kildemand 7 (2,2,0,2,1)
10. Mirosław Jabłoński 2+1 (0,1*,1,F,-)
11. Rune Holta 4 (1,S,2,1)
12. Borys Miturski 4+1 (0,1,1*,-,2)
13. Michael Jepsen Jensen 11+1 (3,3,1,3,1*,-)
14. Oskar Polis 4+3 (1*,2*,0,1*)
15. Artur Czaja 3 (2,1,S,0)

Leszno 55
1. Tobiasz Musielak 14+1 (3,3,2*,3,3)
2. Damian Baliński 8+1 (1,2*,3,2,0)
3. Grzegorz Zengota 7+1 (3,1,2*,1,-)
4. Kenneth Bjerre 10+2 (2*,0,3,3,2*)
5. Mikkel Michelsen 3 (S,3,0,0)
6. Bartosz Smektała 2+1 (0,0,2*)
7. Piotr Pawlicki 11 (3,2,3,3)

Lublin - Daugavpils 42-48
2014-09-07
Lublin 42
9. Cameron Woodward 0 (F/-) - utgick pga skada, brutet ben.
10. Davey Watt 5 (2,1,2,0,0)
11. Dawid Lampart 14+2 (2*,3,3,2,2,2*)
12. Andriej Kudriaszow 6+1 (3,0,1*,1,1)
13. Robert Miśkowiak 14 (1,1,3,3,3,3)
14. Arkadiusz Madej 0 (0,0,0,0)
15. Damian Dąbrowski 3 (1,2,0,0)

Daugavpils 48
1. Maksim Bogdanow 9+1 (U,2,2,3,2*)
2. Denis Gizatullin 7+2 (3,1*,1*,2,-)
3. Joonas Kylmäkorpi 8+1 (1,3,3,1*,0)
4. Rory Schlein 3+1 (0,2*,1,0)
5. Kjastas Puodżuks 11 (3,2,3,2,1)
6. Iwan Pleszakow 2 (1,0,1,)
7. Andrzej Lebiediew 8+1 (3,2*,0,3)

Zielona Gora - Czestochowa 69-21
2014-08-24
Zielona Gora 69
1. Jarosław Hampel 11+1 (3,2*,3,3,-)
2. Aleksandr Łoktajew 6+1 (1,3,1,1*,-)
3. Andreas Jonsson 12 (3,3,3,3,-)
4. Alex Zgardziński 8+4 (2*,2*,2*,2*,-)
5. Piotr Protasiewicz 10+1 (2*,3,3,2)
6. Adam Strzelec 10+4 (2*,2*,2*,2,2*)
7. Kamil Adamczewski 12+2 (3,3,2*,1*,3)

Czestochowa 21
1. Borys Miturski 3 (2,0,1,0,S,0)
2. Grzegorz Walasek - R/R
3. Mirosław Jabłoński 12 (1,1,1,2,3,3,1)
4. Rafał Malczewski 1 (0,-,0,1,-)
5. Artur Czaja 1 (0,1,S,0,0,0,-)
6. Hubert Łęgowik 3 (1,1,0,1)
7. Oskar Polis 1 (0,0,1,0)


Polska mästerskapet, Zielona Gora
2014-08-14
1. Krzysztof Kasprzak 10 (1,3,3,S,3) + 1:a i finalen
2. Piotr Pawlicki 14 (3,3,3,3,2) + 2:a i finalen
3. Janusz Kolodziej 14 (3,2,3,3,3) + 3:a i finalen
4. Grzegorz Zengota 10 (3,3,2,1,1) + 4:a i finalen
5. Przemyslaw Pawlicki 11 (3,1,3,1,3)
6. Bartosz Zmarzlik 9 (2,1,1,3,2)
7. Jaroslaw Hampel 8 (1,0,1,3,3)
8. Norbert Kosciuch 7 (0,2,2,2,1)
9. Piotr Protasiewicz 7 (1,0,2,2,2)
10. Kacper Gomólski 7 (2,1,1,2,1)
11. Piotr Swiderski 6 (2,3,0,1,0)
12. Krzysztof Buczkowski 6 (2,2,1,1,0)
13. Kamil Adamczewski 4 (2,0,0,2)
14. Tomasz Jedrzejak 4 (1,1,0,2,0)
15. Tobiasz Musielak 3 (0,0,2,1,0)
16. Krystian Pieszczek 1 (0,F,0,0,1)
17. Krzysztof Jablonski 0 (F/-,-,-,-,-)

Gorzow - Tarnow 42-48
2014-08-10
Gorzow 42
9. Krzysztof Kasprzak 16 (2,3,2,3,3,3)
10. Piotr Świderski 2+2 (1*,S,1*,0)
11. Matej Zagar 7 (2,3,2,0,0)
12. Tomasz Gapiński 2+1 (1*,0,1,-,-)
13. Niels Kristian Iversen 7+1 (2*,2,1,1,1)
14. Adrian Cyfer 1 (1,0,-)
15. Bartosz Zmarzlik 7 (2,3,0,2,S)

Tarnow 48
1. Martin Vaculik 9+1 (0,2,2*,3,2)
2. Krzysztof Buczkowski 10+3 (3,1*,3,2*,1*)
3. Artiom Łaguta 1 (0,1,0,-)
4. Greg Hancock 13 (3,3,3,2,2)
5. Janusz Kołodziej 7 (1,2,3,1,0)
6. Kacper Gomólski 8 (3,1,3,1)
7. Ernest Koza 0 (0,0,S)

Leszno - Wroclaw 48-42
2014-08-10
Leszno 48
9. Nicki Pedersen 9+1 (0,3,2,2*,2)
10. Damian Baliński 6+2 (2,2*,1*,1)
11. Kenneth Bjerre 8+1 (1*,2,U,3,2)
12. Grzegorz Zengota 8 (2,0,3,3,0)
13. Przemysław Pawlicki 1 (1,U,-,-,0)
14. Piotr Pawlicki 7+1 (2*,1,3,1)
15. Tobiasz Musielak 9 (3,3,0,3)

Wroclaw 42
1. Tai Woffinden 11 (3,3,2,2,1)
2. Jurica Pavlic 6+1 (1,1,1*,2,1)
3. Maciej Janowski 14+1 (3,2*,3,0,3,3)
4. Tomasz Jędrzejak 3 (0,3,0,0)
5. Troy Batchelor 6 (2,1,2,1,-)
6. Patryk Dolny 1 (1,0,0)
7. Patryk Malitowski 1 (0,0,1)

Gniezno - Lublin 53-36
2014-08-10
Gniezno 53
9. Wadim Tarasienko 5+1 (T/T,1*,3,1,U)
10. Adrian Gomólski 7+1 (3,2,2*,0,U)
11. Jonas Davidsson 10+2 (2*,2*,3,3)
12. Damian Adamczak 10 (3,3,1,3,-)
13. Bjarne Pedersen 14 (3,3,3,3,2)
14. Dawid Wawrzyniak 2 (S,1,1)
15. Adrian Gała 5+1 (0,3,2*,0)

Lublin 36
1. Davey Watt 4+2 (1*,0,1*,2)
2. Cameron Woodward 10 (2,1,2,2,2,1)
3. Robert Miśkowiak 7+1 (1,2,S,1*,3)
4. Mariusz Franków 0 (0,0,-,-,-)
5. Dawid Lampart 10 (1,3,1,2,0,3)
6. Arkadiusz Madej 1 (1,0,0)
7. Damian Dąbrowski 2 (2,0,F,2)

Gdansk - Gorzow 27-63
2014-08-03
Gdansk 27
9. Leon Madsen 10 (2,3,3,2,-)
10. Artur Mroczka 1 (0,0,0,1)
11. Renat Gafurow 4 (T/T,1,0,2,1)
12. Marcel Szymko 3 (2,0,1,0,0)
13. Fredrik Lindgren 4 (2,1,1,0,-)
14. Dominik Kossakowski 3+2 (1,1*,0,1*,0)
15. Patryk Beśko 2 (0,1,0,1)

Gorzow 63
1. Krzysztof Kasprzak 9+1 (1,2*,3,3)
2. Piotr Świderski 13+2 (3,3,2*,2*,3)
3. Matej Zagar 9+2 (3,2*,1*,3,-)
4. Tomasz Gapiński 9 (0,3,2,1,3)
5. Niels Kristian Iversen 11 (3,2,3,3,-)
6. Adrian Cyfer 5+3 (2*,1*,0,2*)
7. Bartosz Zmarzlik 7+2 (3,S,2*,2*)

Lublin - Grudziadz 40-50
2014-07-20
Lublin 40
9. Davey Watt 10 (3,1,2,2,2,0)
10. Cameron Woodward 2+1 (1,0,1*,-)
11. Dawid Lampart 12 (0,3,3,3,0,3)
12. Andriej Kudriaszow 2 (1,0,-,-,1)
13. Robert Miśkowiak 11+1 (3,2,1,2*,0,3)
14. Arkadiusz Madej 3 (2,0,0,1)
15. Damian Dąbrowski 0 (0,0,-)

Grudziadz 50
1. Rafał Okoniewski 8+1 (0,2,2*,2,2)
2. Norbert Kościuch 7+1 (2,1*,3,1,0)
3. Sebastian Ułamek 11+1 (3,1,3,3,1*)
4. Daniel Jeleniewski 10+1 (2*,3,0,3,2)
5. Andriej Karpow 4+2 (1*,2*,0,1)
6. Marcin Nowak 4 (1,3,0)
7. Patryk Dolny 6 (3,2,1)

Wroclaw - Zielona Gora 50-40
2014-07-13
Wroclaw 50
9. Tai Woffinden 8+2 (2,2,1,2*,1*)
10. Zbigniew Suchecki 4+3 (1*,1*,0,2*)
11. Maciej Janowski 9+3 (3,2*,1*,1*,2)
12. Tomasz Jędrzejak 12+1 (2*,3,2,3,2)
13. Jurica Pavlic 9+1 (2,1,2,3,1*)
14. Patryk Malitowski 3 (1,0,2)
15. Patryk Dolny 5+2 (3,1*,1*)

Zielona Gora 40
1. Patryk Dudek 4 (3,1,0,-,0)
2. Aleksandr Łoktajew 0 (0,0,-,S)
3. Jarosław Hampel 9+1 (0,3,2*,1,3)
4. Andreas Jonsson 10+1 (1,2*,3,3,1,0)
5. Piotr Protasiewicz 15 (3,3,3,3,0,3)
6. Kamil Adamczewski 2 (2,0,0,0)
7. Adam Strzelec 0 (0,-,0)

Gorzow - Zielona Gora 50-40
2014-06-22
Gorzow 50
9. Krzysztof Kasprzak 13 (3,3,3,1,3)
10. Linus Sundström 1 (0,1,-,-)
11. Piotr Świderski 6+1 (0,1*,2,2,1)
12. Matej Zagar 7+1 (3,2,1*,T/T,1)
13. Niels Kristian Iversen 8+1 (2*,3,0,F,3)
14. Adrian Cyfer 3+1 (2*,0,1,U)
15. Bartosz Zmarzlik 12+1 (3,3,1,2*,3)

Zielona Gora 40
1. Patryk Dudek 11+2 (1*,3,2*,3,2,0)
2. Krzysztof Jabłoński 2 (2,0,-,-)
3. Aleksandr Łoktajew 8 (2,2,3,0,1,F)
4. Andreas Jonsson 5+3 (1*,1*,1,2*)
5. Jarosław Hampel 13 (1,2,3,2,3,2)
6. Kamil Adamczewski 1 (1,F,0,F)
7. Alex Zgardziński 0 (S,S,-)

Gdansk - Wroclaw 45-44
2014-06-22
Gdansk 45
9. Leon Madsen 12 (2,3,2,3,2)
10. Artur Mroczka 1 (0,1,0,-)
11. Thomas H. Jonasson 11 (3,S,3,2,3)
12. Marcel Szymko 3 (1,1,-,1,-)
13. Fredrik Lindgren 13+1 (3,3,2,2*,3,S)
14. Dominik Kossakowski 0 (0,0,0)
15. Krystian Pieszczek 5+2 (1,2*,0,2*,U)

Wroclaw 44
1. Tai Woffinden 15 (3,3,3,3,3)
2. Jurica Pavlic 4+1 (1,2*,1,0)
3. Tomasz Jędrzejak 7+1 (0,1*,3,1,2)
4. Troy Batchelor 6 (2,2,1,0,1)
5. Maciej Janowski 6 (1,2,1,2,S)
6. Patryk Dolny 3+1 (2*,0,1)
7. Patryk Malitowski 3 (3,0,0)

Czestochowa - Gorzow 42-48
2014-06-15
Czestochowa 42
9. Grigorij Łaguta 12 (3,2,3,2,2)
10. Rune Holta 4+2 (2*,0,2*,0)
11. Peter Kildemand 12 (3,3,3,U,3,0)
12. Mirosław Jabłoński 2 (1,1,0,0,-)
13. Grzegorz Walasek 9 (2,3,1,2,1)
14. Hubert Łęgowik 1 (0,0,1)
15. Artur Czaja 2 (2,0,0)

Gorzow 48
1. Krzysztof Kasprzak 8+1 (S,2,3,2*,1)
2. Piotr Świderski 6+1 (1,0,2*,3,0)
3. Matej Zagar 3 (U,2,0,1,-)
4. Linus Sundström 5+1 (2,1*,1,1)
5. Niels Kristian Iversen 14 (3,3,2,3,3)
6. Adrian Cyfer 5 (1,1,3)
7. Bartosz Zmarzlik 7+1 (3,1,1*,2)

Rybnik - Lublin 48-42
2014-06-15
Rybnik 48
9. Chris Harris 8+4 (2*,1*,2*,1*,2)
10. Lewis Bridger 11 (3,2,3,3,0)
11. Michał Szczepaniak 4+2 (2,0,1*,1*,-)
12. Ilja Czałow 8 (0,1,2,2,3)
13. Rafał Szombierski 3 (3,-,-,-)
14. Kacper Woryna 8+1 (U,1,3,2*,2)
15. Oskar Polis 6+1 (3,1,0,2*,0)

Lublin 42
1. Cameron Woodward 6+1 (1,3,1,-,1*)
2. Andriej Kudriaszow 3+1 (0,2*,0,1)
3. Davey Watt 5 (1,3,1,0,-)
4. Dawid Lampart 8+1 (3,2*,0,0,2,1)
5. Robert Miśkowiak 17 (2,3,3,3,3,3)
6. Arkadiusz Madej 1 (1,0,0)
7. Damian Dąbrowski 2 (2,F,0)

Bydgoszcz - Lodz 54-36
2014-06-15
Bydgoszcz 54
9. Mateusz Szczepaniak 3+2 (1*,1,1*,-)
10. Marcin Jędrzejewski 4 (2,0,2,0)
11. Hans Andersen 12+1 (3,1,3,3,2*)
12. Robert Kościecha 8+2 (2*,3,1,U,2*)
13. Patrick Hougaard 12+1 (2*,3,2,2,3)
14. Bartosz Bietracki 2 (1,1,0)
15. Szymon Woźniak 13+1 (3,3,1*,3,3)

Lodz 36
1. Mads Korneliussen 11 (3,2,0,3,2,1)
2. Tomasz Chrzanowski 0 (0,-,-,-)
3. Antonio Lindbäck 7 (S,0,2,3,1,1)
4. Jakub Jamróg 2 (1,0,0,1,0)
5. Jason Doyle 11 (1,3,3,2,2,0)
6. Edward Mazur 5+2 (2,0,2*,1*,0)
7. Mikołaj Drożdżowski 0 (0,-,0)

Torun - Leszno 57-33
2014-06-08
Torun 57
1. Chris Holder 5+2 (0,3,1*,1*)
2. Darcy Ward 11+2 (2,2*,2,2*,3)
3. Tomasz Gollob 8+1 (0,2,2*,3,1)
4. Adrian Miedziński 11+1 (2,1*,3,2,3)
5. Emil Sajfutdinow 11+1 (2,1,3,3,2*)
6. Oskar Fajfer 6+1 (2*,3,1)
7. Paweł Przedpełski 5 (3,1,1)

Leszno 33
1. Kenneth Bjerre 1 (1,0,-,0)
2. Grzegorz Zengota 6 (3,3,0,0,U)
3. Nicki Pedersen 12 (3,2,2,3,1,1)
4. Mikkel Michelsen 1 (1,0,0,-)
5. Przemysław Pawlicki 4 (3,0,1,0,0)
6. Piotr Pawlicki 9 (1,1,2,3,2)
7. Tobiasz Musielak 0 (0,U,0)

Gorzow - Czestochowa 50-40
2014-06-08
Gorzow 50
1. Krzysztof Kasprzak 8 (3,2,2,1,S)
2. Piotr Świderski 7+5 (2*,1*,1*,1*,2*)
3. Matej Zagar 10+1 (2,1,2*,3,2)
4. Tomasz Gapiński 0 (0,0,-,-)
5. Niels Kristian Iversen 9 (T/T,1,3,2,3)
6. Adrian Cyfer 4+1 (1,1,0,2*)
7. Bartosz Zmarzlik 12 (3,3,0,3,3)

Czestochowa 40
1. Rafał Szombierski 0 (0,-,-,S)
2. Mirosław Jabłoński 6+1 (1,2*,2,0,1)
3. Grzegorz Walasek 18 (3,3,3,3,3,3)
4. Michael Jepsen Jensen 3+1 (1,2*,0,0)
5. Peter Kildemand 8 (2,3,U,2,0,1)
6. Artur Czaja 4+1 (2,0,1*,1)
7. Rafał Malczewski 1 (S,0,1)

Polska mästerskapet, kval, Lublin
2014-06-05
1. Piotr Protasiewicz 14 (3,3,2,3,3)
2. Rafał Szombierski 14 (3,3,3,3,2)
3. Daniel Jeleniewski 11 (1,3,3,2,2)
4. Grzegorz Zengota 9 (2,0,1,3,3)
5. Robert Miśkowiak 9 (2,0,3,1,3)
6. Kamil Adamczewski 9 (2,1,1,3,2)
7. Krzysztof Buczkowski 8 (1,2,0,2,3)
8. Przemysław Pawlicki 8 (3,F,2,2,1)
----
9. Mariusz Puszakowski 7 (3,1,0,1,2)
10. Paweł Miesiąc 7 (1,2,2,1,1)
11. Marcin Rempała 6 (1,2,1,2,S)
12. Ernest Koza 4 (0,3,1,0,0)
13. Artur Mroczka 4 (0,0,3,0,1)
14. Jakub Jamróg 4 (2,1,0,1,0)
15. Dawid Stachyra 4 (0,1,2,0,1)
16. Tomasz Rempała 2 (0,2,0,-,-)
17. Maksym Drabik 0 (0,U)

Leszno - Tarnow 38-52
2014-06-01
Leszno 38
1. Nicki Pedersen 12+1 (2,1,2,2*,2,3)
2. Grzegorz Zengota 1+1 (0,-,1*,-,-)
3. Kenneth Bjerre 6 (0,1,3,1,1,0)
4. Damian Baliński 2 (2,S,-,-,-)
5. Przemysław Pawlicki 3 (1,2,S,0)
6. Tobiasz Musielak 7+2 (2,1*,3,0,1*)
7. Piotr Pawlicki 7+1 (1*,3,0,1,2)

Tarnow 52
1. Martin Vaculik 8+1 (3,3,2*,S,0)
2. Krzysztof Buczkowski 11+1 (1,2*,3,3,2)
3. Artiom Łaguta 3 (3,0,0,-)
4. Greg Hancock 11 (1,3,3,1,3)
5. Janusz Kołodziej 10+1 (2,3,1,3,1*)
6. Kacper Gomólski 9+2 (3,2*,2*,2)
7. Ernest Koza 0 (0,0,0)

Zielona Gora - Gorzow 50-40
2014-06-01
Zielona Gora 50
1. Patryk Dudek 10 (1,3,1,2,3)
2. Aleksandr Łoktajew 9+2 (3,2*,3,1*,0)
3. Piotr Protasiewicz 9+1 (3,0,1,3,2*)
4. Andreas Jonsson 7+2 (2*,1,3,1*)
5. Jarosław Hampel 12 (3,3,3,2,1)
6. Kamil Adamczewski 2 (2,U,0)
7. Adam Strzelec 1+1 (1*,0,0)

Gorzow 40
1. Matej Zagar 7+3 (0,3,1*,0,1*,2*)
2. Krzysztof Kasprzak 15+1 (2,2*,2,3,3,3)
3. Linus Sundström 2 (0,2,0,-,-)
4. Piotr Świderski 5 (1,1,2,0,1)
5. Niels Kristian Iversen 2 (2,S,0,-)
6. Adrian Cyfer 1 (0,1,-)
7. Bartosz Zmarzlik 8+1 (3,1*,2,2,0)

Lublin - Bydgoszcz 48-42
2014-05-25
Lublin 48
1. Cameron Woodward 8+3 (1,2*,2*,2*,1)
2. Andriej Kudriaszow 11+2 (3,3,3,1*,1*)
3. Davey Watt 6+1 (1,2,1*,2)
4. Dawid Lampart 9+1 (0,1*,2,3,3)
5. Robert Miśkowiak 10 (3,1,2,2,2)
6. Arkadiusz Madej 1+1 (0,0,1*)
7. Damian Dąbrowski 3 (2,1,S)

Bydgoszcz 42
1. Mateusz Szczepaniak 11 (2,0,3,3,3)
2. Dennis Andersson 4 (0,3,1,0,0)
3. Robert Kościecha 6 (3,3,S,-,-)
4. Hans Andersen 6+2 (2*,2*,1,1,-)
5. Lasse Bjerre 3 (2,1,0,S)
6. Bartosz Bietracki 1 (1,0,0)
7. Szymon Woźniak 11 (3,0,3,3,2,0)

Gdansk - Leszno 32-58
2014-05-25
Gdansk 32
1. Leon Madsen 5+1 (1,0,1*,2,1)
2. Marcel Szymko 2 (0,-,2,0,0)
3. Artur Mroczka 6 (2,2,1,0,1,-)
4. Fredrik Lindgren 4+3 (1*,1*,1,1*)
5. Thomas H. Jonasson 9 (2,F,1,3,3)
6. Krystian Pieszczek 6 (1,0,2,2,1)
7. Dominik Kossakowski 0 (0,-,0)

Leszno 58
1. Nicki Pedersen 11+1 (3,3,3,U,2*)
2. Grzegorz Zengota 5+3 (2*,0,2*,1*,-)
3. Kenneth Bjerre 11 (3,3,3,2,0)
4. Damian Baliński 1 (0,1,0,0)
5. Przemysław Pawlicki 12+2 (3,2*,2*,3,2)
6. Piotr Pawlicki 11+1 (2*,3,3,3)
7. Tobiasz Musielak 7 (3,1,3)

Gorzow - Gdansk 60-30
2014-05-11
Gorzow 60
1. Linus Sundström 11 (1,2,3,2,3)
2. Piotr Świderski 10+2 (3,1,2*,2,2*)
3. Matej Zagar 9 (3,3,-,3,-)
4. Tomasz Gapiński 5+2 (1,2*,1,1*)
5. Niels Kristian Iversen 9+1 (3,3,2*,-,1)
6. Adrian Cyfer 5+1 (2*,1,2,0)
8. Bartosz Zmarzlik 11 (3,1,3,1,3)

Gdansk 30
1. Artur Mroczka 6 (2,1,U,2,1)
2. Marcel Szymko 1 (0,0,1,U)
3. Fredrik Lindgren 7 (2,2,0,3,S)
4. Renat Gafurov 1 (0,0,1,0)
5. Thomas H. Jonasson 10 (2,U,3,3,2)
6. Krystian Pieszczek 5+1 (1,3,U,1*,0)
7. Dominik Kossakowski 0 (0,0,-)

Tarnow - Gorzow 59-31
2014-05-04
Tarnow 59
1. Martin Vaculik 13 (3,3,3,3,1)
2. Krzysztof Buczkowski 5+3 (2*,2*,0,0,1*)
3. Artiom Łaguta 10+2 (2*,3,2*,3)
4. Greg Hancock 10+2 (3,2*,3,2*,0)
5. Janusz Kołodziej 8 (3,1,1,3,-)
6. Ernest Koza 5 (1,3,1)
7. Kacper Gomólski 8+1 (2,2*,2,2)

Gorzow 31
1. Krzysztof Kasprzak 11+1 (1,1,3,2,2,2*)
2. Piotr Świderski 2 (0,0,-,2,0)
3. Matej Zagar 8+2 (1,2,U,1*,1*,3)
4. Linus Sundström 0 (0,0,-,-,-)
5. Niels Kristian Iversen 6 (1,T/T,1,1,3)
6. Adrian Cyfer 4 (3,1,0,0)
7. Bartosz Zmarzlik 0 (U,0,S,0)

Lublin - Gniezno 41-49
2014-05-04
Lublin 41
1. Cameron Woodward 5+3 (0,1*,1*,1,1,1*)
2. Andriej Kudriaszow 8 (1,2,3,0,2)
3. Davey Watt 12+2 (2*,2,1,3,3,1*)
4. Mariusz Franków 3 (3,-,-,-)
5. Robert Miśkowiak 11 (1,2,1,2,3,2)
6. Arkadiusz Madej 2+1 (1,1*,0,0)
7. Damian Dąbrowski 0 (U,0,-)

Gniezno 49
1. Jonas Davidsson 10+1 (2*,3,3,2,0)
2. Damian Adamczak 7+1 (3,0,2*,2,0)
3. Adrian Gomólski 7+1 (1,0,2,1*,3)
4. Wadim Tarasienko 3 (U,3,U,-)
5. Bjarne Pedersen 14 (3,3,3,2,3)
6. Adrian Gała 3+2 (2*,0,1*,0)
7. Michał Piosicki 5+1 (3,2*,S)

Individuell tävling, Gniezno
2014-04-30
1. Patryk Dudek 13 (2,3,2,3,3) + 1:a i finalen
2. Piotr Protasiewicz 10+2 (1,3,1,2,3) + 2:a i finalen
3. Bartosz Zmarzlik 12+3 (3,2,3,1,3) + 3:a i finalen
4. Krzysztof Kasprzak 14 (3,2,3,3,3) + 4:a i finalen
5. Bjarne Pedersen 10+1 (1,1,3,3,2)
6. Jonas Davidsson 11+0 (3,3,3,0,2)
7. Piotr Pawlicki 9 (2,3,1,3,U)
8. Damian Adamczak 8 (3,2,0,2,1)
9. Grzegorz Walasek 7 (2,1,2,1,1)
10. Rafał Okoniewski 6 (0,U,2,2,2)
11. Adrian Gomólski 5 (2,2,0,1,0)
12. Sebastian Ułamek 5 (0,1,1,1,2)
13. Adrian Miedziński 4 (1,0,2,0,1)
14. Adrian Gała 3 (0,1,0,2,0)
15. David Watt 3 (1,0,1,0,1)
16. Rune Holta 0 (0,0,0,0,0)
17. Maciej Fajfer 0 (0)

Semifinal (2 till final)
Zmarzlik, Protasiewicz, Pedersen, Davidsson

Final
Dudek, Protasiewicz, Zmarzlik, Kasprzak

Lublin - Rzeszow 45-45
2014-04-21
Lublin 45
1. Cameron Woodward 8 (0,3,3,1,1)
2. Andriej Kudriaszow 7+1 (2,2*,0,3,0)
3. Davey Watt 12 (2,3,1,3,3)
4. Dawid Lampart 3 (0,0,3,0)
5. Robert Miśkowiak 9 (3,0,3,0,3)
6. Arkadiusz Madej 3+1 (1*,1,1)
7. Damian Dąbrowski 3 (2,1,F)

Rzeszow 45
1. Kenni Larsen 8+1 (3,2,2,S,1*)
2. Paweł Miesiąc 4+2 (1,1*,1,1*)
3. Peter Ljung 10 (1,3,2,2,2)
4. Scott Nicholls 8+3 (3,2*,1*,2*,0)
5. Maciej Kuciapa 9 (2,0,2,3,2)
6. Łukasz S√≥wka 6 (3,1,2)
7. Marco Gaschka 0 (0,0,0)

Gorzow - Leszno 57-33
2014-04-20
Gorzow 57
1. Krzysztof Kasprzak 13+1 (2,3,3,3,2*)
2. Piotr Świderski 5+2 (1*,1,1,2*)
3. Matej Zagar 10+1 (3,2,1,2,2*)
4. Linus Sundström 2+1 (1,1*,0,-,-)
5. Niels Kristian Iversen 14+1 (2*,3,3,3,3)
6. Adrian Cyfer 1 (1,S,0)
7. Bartosz Zmarzlik 12+1 (3,3,1,2*,3)

Leszno 33
1. Nicki Pedersen 11 (3,3,0,1,3,1)
2. Mikkel Michelsen 0 (0,-,-,)
3. Przemysław Pawlicki 3 (2,0,1,0,-,-)
4. Grzegorz Zengota 5 (0,2,2,1,0)
5. Kenneth Bjerre 6 (0,2,3,0,0,1)
6. Tobiasz Musielak 0 (T/T,0,-)
7. Piotr Pawlicki 8+1 (2,1,2,2*,1,S)

Rzeszow - Lodz 55-35
2014-04-13
Rzeszow 55
1. Paweł Miesiąc 5+1 (2*,U,2,1)
2. Nicolai Klindt 6 (3,2,0,T/T,1)
3. Maciej Kuciapa 11+1 (2*,2,1,3,3)
4. Kenni Larsen 12+1 (3,1*,3,3,2)
5. Peter Ljung 9+1 (1,2*,3,3,0)
6. Łukasz S√≥wka 7 (3,3,0,1)
7. Marco Gaschka 5+1 (2*,3,0)

Lodz 35
1. Tomasz Chrzanowski 6 (0,0,2,2,2)
2. Jason Doyle 10+1 (1,3,1*,2,3)
3. Mariusz Puszakowski 5+1 (0,1,3,1*,0)
4. Magnus Zetterström 2 (1,0,1,0)
5. Antonio Lindbäck 10 (2,3,2,2,1)
6. Patryk Karczmarz 1 (1,0,F/-)
7. Mikołaj Drożdżowski 1 (0,-,1,0,0)

Wroclaw - Gorzow 40-50
2014-04-13
Wroclaw 40
1. Tai Woffinden 8 (3,2,0,0,3,0)
2. Troy Batchelor 2+1 (0,1*,1,-,-)
3. Tomasz Jędrzejak 9+1 (1,3,2,2,1*)
4. Jurica Pavlic 4+2 (0,2*,0,2*)
5. Maciej Janowski 13 (3,3,1,1,2,3)
6. Patryk Malitowski 3 (2,1,0)
7. Patryk Dolny 1+1 (1*,F,0)

Gorzow 50
1. Matej Zagar 10+1 (2,1,3,3,1*)
2. Linus Sundström 5+3 (1*,0,2*,2*,-)
3. Krzysztof Kasprzak 10+1 (3,U,2*,3,2)
4. Piotr Świderski 10+1 (2*,2,3,S,3)
5. Niels Kristian Iversen 7 (2,3,1,1)

6. Adrian Cyfer 1 (0,0,1)
7. Bartosz Zmarzlik 7 (3,1,3,0)

Gorzow - Torun 54-36
2014-04-06
Gorzow 54
1. Linus Sundström 9 (2,0,3,3,1)
2. Łukasz Kaczmarek 5+2 (1*,1,1,2*)
3. Piotr Świderski 11+1 (3,0,3,2*,3)
4. Rasmus Jensen 5 (1,1,1,1,1)
5. Tomasz Gapiński 4+1 (2,2*,-,F/-)
6. Bartosz Zmarzlik 11 (3,3,2,3)
7. Adrian Cyfer 9 (2*,1,0,3,3)

Torun 36
1. Emil Sajfutdinow 9 (3,3,3,-)
2. Wiktor Kułakow 4+1 (0,2*,1,1,0)
3. Adrian Miedziński 5 (2,1,2,U)
4. Oskar Ajtner-Gollob 4 (S,0,0,2,2)
5. Paweł Przedpełski 7+1 (3,2*,2,S)
6. Oskar Fajfer 7 (1,3,1,2)
7. Dawid Krzyżanowski 0 (0,F,0,0,0)

Partävling, Rzeszow
2014-04-05
1 - Par 3 - 18p
5. Mariusz Puszakowski 12 (3,3,3,3)
6. Denis Gizatullin 6+2 (2*,2*,1,1)

2 - Par 1 - 15-
1. Antonio Lindbäck 10+1 (3,2*,2,3)
2. Władimir Borodulin 5 (1,3,F,1)

3 - Par 2 - 15p
3. Tomasz Chrzanowski 8+2 (2,1*,3,2*)
4. Jakub Jamróg 7+1 (0,2,2*,3)

4 - Par 6 - 13p
11. Mikołaj Drożdżowski 2 (1,0,1,0)
12. Magnus Zetterström 11 (3,3,3,2)

5 - Par 5 - 6p
9. Stanisław Burza 3 (S,0,1,2)
10. Borys Miturski 3 (2,1,S,U)

6 - Par 4 - 4p
7. Nike Lunna 0 (0,0,S,U)
8. Mathias Schultz 4 (1,1,2,S)

Lodz - Ostrow 61-29
2014-04-03
Lodz 61
1. Antonio Lindbäck 10+2 (2*,2*,3,3)
2. Magnus Zetterström 10+2 (3,3,2*,2*)
3. Tomasz Chrzanowski 12+1 (3,2*,3,3,1)
4. Jakub Jamróg 10+1 (1,3,1,2*,3)
5. Jason Doyle 12 (3,3,3,3)
6. Mikołaj Drożdżowski 1 (0,0,1,0)
7. Patryk Karczmarz 6+1 (2,2*,1,1)

Ostrow 29
1. Mariusz Staszewski 8 (1,1,2,2,2)
2. Denis Gizatullin 0 (0,0,0,S)
3. Kamil Brzozowski 9 (2,2,1,1,3)
4. David Bellego 4+2 (S,1*,0,1,2*)
5. Ronnie Jamroży 1 (S,1,S,S)
6. Marcin Wawrzyniak 1 (1,0,0)
7. Mariusz Puszakowski 6 (3,1,2,S)

Guldhjälmen-kval, Rawicz
2014-03-30
1. Maciej Janowski 13 (2,3,2,3,3)
2. Damian Baliński 13 (3,2,3,2,3)
3. Mirosław Jabłoński 12 (2,2,3,3,2)
4. Piotr Świderski 11 (3,1,2,2,3)
5. Kacper Gomólski 10+3 (3,0,1,3,3)
----
6. Robert Miśkowiak 10+2 (2,3,2,1,2)
7. Michał Szczepaniak 10+1 (3,3,S,3,1)
8. Krzysztof Jabłoński 8 (1,1,3,2,1)
9. Tobiasz Musielak 7 (2,2,0,1,2)
10. Zbigniew Suchecki 6 (1,1,2,1,1)
11. Robert Kościecha 5 (0,3,1,1,0)
12. Norbert Kościuch 4 (1,0,1,2,0)
13. Paweł Przedpełski 3 (0,0,3,0,d)
14. Wojciech Lisiecki 3 (0,1,0,0,2)
15. Mariusz Puszakowski 3 (1,2,0,0,U)
16. Stanisław Burza 2 (0,U,1,0,1)
17. Kamil Adamczewski 0 (U,0)

Gorzow - Zielona Gora 45-33
2014-03-28
Gorzow 45
1. Matej Zagar 6 (0,3,1,2)
2. Linus Sundström 5+2 (2,2*,0,1*)
3. Krzysztof Kasprzak 8+2 (3,1*,2*,2)
4. Piotr Świderski 7+1 (1,2,3,1*)
5. Bartosz Zmarzlik 10 (3,2,3,2)
6. Patryk Karczmarz 2+1 (1,0,1*)
7. Adrian Cyfer 7+2 (3,2*,2*)
8. Łukasz Kaczmarek - NS

Zielona Gora 33
1. Jarosław Hampel 10 (3,3,1,3)
2. Kamil Adamczewski 1 (1,0,0,0)
3. Piotr Protasiewicz 11 (2,3,3,3)
4. Krzysztof Jabłoński 6+1 (0,1,2*,3)
5. Grzegorz Walasek 1 (0,S,1,S)
6. Adam Strzelec 3 (2,1,0)
7. Alex Zgardziński 1 (0,1,0)

Leszno - Tarnow 51-39
2014-03-27
Leszno 51
1. Nicki Pedersen 10 (2,3,3,2)
2. Damian Baliński 6+1 (0,1,2*,3,S)
3. Kenneth Bjerre 10+1 (3,3,3,1*)
4. Mikkel Michelsen 7+3 (2*,2*,1,1*,1)
5. Grzegorz Zengota 6+2 (2*,3,1*,F)
6. Tobiasz Musielak 3 (1,S,2)
7. Piotr Pawlicki 8 (3,3,2)
8. Bartosz Smektała 1 (1,0)

Tarnow 39
1. Greg Hancock 6+1 (1,0,0,3,2*)
2. Martin Vaculik 12 (3,1,3,2,3)
3. Kacper Gomólski 9 (1,1,2,1,1,3)
4. Krzysztof Buczkowski 9+1 (0,2,0,2,3,2*)
5. Janusz Kołodziej 1 (1,F/-,-,-)
6. Mateusz Borowicz 2 (2,U,-)
7. Ernest Koza 0 (0,0,0,0)
8. Bartosz Smektała 0 (0,0)

Czestochowa U21 - Sverige U21 47-43
2014-03-22
Czestochowa U21 - 47
1. Hubert Legowik 9 (2,2,0,3,2)
2. Przemyslaw Portas 3+1 (0,1*,2,-,0)
3. Rafal Malczewski 10 (2,3,3,2,S)
4. Oskar Polis 3 (0,1,1,1)
5. Artur Czaja 11+3 (2*,2,2*,2*,3)
6. Damian Drózdz 0 (S,0,0)
7. Mateusz Borowicz 11 (2,3,3,3)

Sverige U21 - 43
1. Jacob Thorssell 11 (3,2,1,3,2)
2. Victor Palovaara 2 (1,-,0,0,1)
3. Fredrik Engman 8 (3,3,-,1,1)
4. Joel Andersson 8 (1,1,3,-3)
5. Oliver Berntzon 8 (1,3,2,2)
6. Alexander Johansson 2 (1,0,1)
7. Kenny Wennerstam 3 (3,0,0)
8. Jonas Engdahl 1 (0,1,0)


Engelska resultat
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005



© Indianerna Speedway 2014 - Kontakta kansliet: kansli@indianerna.nu