;
Start | Nyheter | Lagen | Kalender & Resultat | Klubbinfo | Arenan | Historik | 600-klubben | Servicegrupp | Länkar | Webbutiken | Support | Press

Nšsta match
VS
Smederna Indianerna
Eskilstuna
Klockan: 19:00
Datum: 2016-06-28

Entrepriser 2016 (elitserien)
Vuxen (18+ Śr): 170:-
Ungdom (16-18 Śr): 80:-
Barn (0-15 Śr): fri entrť.
Parkering: gratis.
Lšktarplats: 40:-

Nšsta mŚnadsmŲte
Datum: 15 augusti
Tid: 19,00
Plats: Klubbstugan






Nšsta match - Elit B




ICA Maxi Arena
Klockan:
Datum:

Polska resultat - 2013
Polens Grand Prix, Torun
2013-10-05
1. Adrian Miedziński 15 (3,2,1,2,2,2,3) + 1:a i finalen
2. Greg Hancock 18 (3,3,3,3,1,3,2) + 2:a i finalen
3. Jarosław Hampel 17 (3,1,3,3,3,3,1) + 3:a i finalen
4. Niels Kristian Iversen 13 (3,2,1,3,2,2,0) + 4:a i finalen
5. Darcy Ward 13 (2,2,2,3,3,1)
6. Tai Woffinden 10 (1,3,3,1,1,1)
7. Krzysztof Kasprzak 9 (1,0,3,2,3,0)
8. Nicki Pedersen 8 (1,3,0,1,3,0)
9. Leon Madsen 7 (2,1,2,2,0)
10. Antonio Lindbäck 6 (2,3,U,0,1)
11. Martin Vaculik 6 (0,2,2,0,2)
12. Troy Batchelor 6 (1,1,1,2,1)
13. Andreas Jonsson 5 (2,0,2,1,0)
14. Matej Zagar 3 (0,0,0,1,2)
15. Fredrik Lindgren 2 (0,1,1,0,0)
16. Ales Dryml 0 (0,0,0,0,0)

Semifinal 1
Hampel, Iversen, Woffinden, Kasprzak

Semifinal 2
Hancock, Miedziński, Ward, Pedersen

Final
Miedziński, Hancock, Hampel, Iversen

Topp 5
1. Tai Woffinden 151
2. Jaroslaw Hampel 142
3. Niels Kristian Iversen 132
4. Greg Hancock 129
5. Nicki Pedersen 121
----
11. Fredrik Lindgren 83
15. Antonio Lindbäck 51


Alfred Smoczyk Memorial
2013-09-27
1. Janusz Kołodziej 15 (3,3,3,3,3)
2. Jarosław Hampel 12+3 (2,2,3,3,2)
3. Piotr Świderski 12+2 (2,3,2,2,3)
4. Tobiasz Musielak 11 (3,3,3,1,1)
5. Piotr Protasiewicz 9 (3,0,2,2,2)
6. Grzegorz Zengota 9 (1,1,2,3,2)
7. Krzysztof Buczkowski 6 (0,T/T,3,0,3)
8. Przemysław Pawlicki 6 (0,1,2,0,3)
9. Nicki Pedersen 6 (2,3,1,0,U)
10. Damian Baliński 6 (3,2,1,U,S)
11. Andreas Jonsson 6 (1,2,0,2,1)
12. Łukasz Jankowski 5 (1,2,0,2,0)
13. Adam Skórnicki 5 (0,1,1,1,2)
14. Fredrik Lindgren 4 (1,0,0,3,0)
15. Peter Kildemand 4 (2,0,0,1,1)
16. Andrzej Lebiediew 3 (0,1,1,U,1)
17. Michał Piosicki 1 (1)
18. Daniel Kaczmarek 0 (0)

Czestochowa - Tarnow 48-42 (89-91)
2013-09-22
Czestochowa 48 (89)
1. Michael Jepsen Jensen 5+1 (1*,1,3,0,0)
2. Emil Sajfutdinow - R/R
3. Rune Holta 12+1 (3,0,2*,3,3,1)
4. Rafał Szombierski 11 (0,3,3,0,2,3)
5. Grigorij Łaguta 12+1 (2,2,2*,2,1,3)
6. Adam Strzelec 4 (1,3,0)
7. Artur Czaja 4+1 (3,1*,0,0)

Tarnow 42 (91)
1. Maciej Janowski 9+2 (3,1*,1,2*,2,0)
2. Leon Madsen 11 (0,2,3,3,1,2)
3. Artiom Łaguta 2 (2,U,-,-)
4. Martin Vaculik 3+2 (1*,1,0,-,1*)
5. Janusz Kołodziej 13 (3,2,1,2,3,2)
6. Kacper Gomólski 2+2 (S,0,1*,1*)
7. Mateusz Borowicz 2 (2,0,-)

Bronsmatch 2 av 2

Tarnow - Czestochowa 49-41
2013-09-15
Tarnow 49
1. Maciej Janowski 10 (3,1,3,2,1)
2. Patrick Hougaard 1 (1,0,S,-)
3. Artiom Łaguta 12+1 (2*,3,2,2,3)
4. Martin Vaculik 3 (3,0,0,0,-)
5. Janusz Kołodziej 15 (3,3,3,3,3)
6. Edward Mazur 1+1 (1*,T/T,0)
7. Kacper Gomólski 7+2 (2,2*,1,2*,U)

Czestochowa 41
1. Michael Jepsen Jensen 13 (2,2,2,2,0,3,2)
2. Hubert Łęgowik 0 (0,-,-,-)
3. Rune Holta 8 (1,1,U,2,1,3,0)
4. Emil Sajfutdinov - R/R
5. Grigorij Łaguta 9+2 (-,1*,2*,1,3,1,1)
6. Artur Czaja 11 (3,S,1,3,1,1,2)
7. Adam Strzelec 0 (0,0,-)

Bronsmatch 1 av 2

Zielona Gora - Tarnow 53-37 (96-84)
2013-09-08
Zielona Gora 53 (96)
1. Jarosław Hampel 15 (3,3,3,3,3)
2. Jonas Davidsson 0 (S,-,S,-,-)
3. Piotr Protasiewicz 12 (3,3,3,3,-)
4. Krzysztof Jabłoński 4+1 (1,2*,0,1)

5. Andreas Jonsson 12 (1,3,2,3,3)
6. Kamil Adamczewski 3 (1,1,0,1,0)
7. Patryk Dudek 7 (3,3,0,0,1)

Tarnow 37 (84)
1. Maciej Janowski 7+1 (2,1,1,2,1*)
2. Leon Madsen 1 (1,0,-,-)
3. Artiom Łaguta 7 (0,2,1,2,2)
4. Martin Vaculik 5+1 (2,0,2,1*,0,-)
5. Janusz Kołodziej 12+1 (2,1*,3,2,2,2)
6. Kacper Gomólski 5+1 (2,2,1*,T/T,0)
7. Edward Mazur 0 (S,F,-,)

Zielona Gora till final.

Czestochowa - Torun 47-42 (88-91)
2013-09-08
Czestochowa 47 (88)
1. Michael Jepsen Jensen 13+2 (3,2*,1*,2,2,3)
2. Emil Sajfutdinov - R/R
3. Rune Holta 10 (1,3,3,2,1,S)
4. Rafał Szombierski 0 (U,U,U,U) - blev diskvalificerad fr√•n t√§vlingen efter att ha "filmat" sig till en omstart genom en medveten vurpa.
5. Grigorij Łaguta 9+2 (1,1,1,3,1*,2*)
6. Adam Strzelec 4 (1,0,3)
7. Artur Czaja 11 (3,3,0,2,3)

Torun 42 (91)
1. Adrian Miedziński 9+2 (2,1,2*,1*,2,1)
2. Kamil Brzozowski 2 (0,-,2,0,-)
3. Darcy Ward 17 (3,3,3,3,3,2)
4. Chris Holder - R/R
5. Tomasz Gollob 9+1 (2*,2,1,3,1,U)
6. Paweł Przedpełski 4 (2,2,0,0,0,0)
7. Kamil Pulczyński 1 (0,0,1)

Torun till final.

Daugavpils - Grudziadz 45-45
2013-09-01
Daugavpils 45
1. Maksim Bogdanow 6+1 (3,1*,0,1,1,U)
2. Wiaczesław Gieruckis 4 (0,2,2,S)
3. Wadim Tarasienko 5 (2,1,1,1,0)
4. Roman Povazhny - R/R
5. Joonas Kylmäkorpi 14+1 (2*,3,1,3,2,3)
6. Jewgienij Kostygow 1 (1,0,0)
7. Andrzej Lebiediew 15 (3,3,0,3,3,3)

Grudziadz 45
1. Chris Harris 8+2 (2,2*,0,2*,2)
2. Andriej Karpow 10+1 (1*,3,2,3,1)
3. Norbert Kościuch 8 (3,2,F,1,2)
4. Tomasz Chrzanowski 1+1 (0,1*,-,-)
5. Scott Nicholls 7+1 (1,3,2,0,1*)
6. Oskar Fajfer 11 (2,1,3,3,2)
7. Łukasz Przedpełski 0 (U,0,0)

Daugavpils - Lublin 63-27
2013-08-25
Daugavpils 63
1. Iwan Pleszakow 5+1 (1,0,2,2*)
2. Wadim Tarasienko 10+2 (3,3,-,2*,2*)
3. Maksim Bogdanow 12 (3,3,3,3,-)
4. Wiaczesław Gieruckis 7+2 (2*,U,S,3,2*)
5. Joonas Kylmäkorpi 11+1 (2*,3,3,-,3)
6. Jewgienij Kostygow 5+2 (2*,1,0,2*)
7. Andrzej Lebiediew 13 (3,3,1,3,3)

Lublin 27
1. Jacek Rempała 3 (0,1,0,1,1)
2. Tadeusz Kostro 7 (2,2,2,1,0)
3. Michał Łopaczewski 5 (1,2,1,0,1)
4. -
5. Tomasz Piszcz 4+1 (1,1*,2,d,-)
6. Mateusz Łukaszewski 6 (1,2,3,0,0)
7. Arkadiusz Madej 2 (0,0,0,1,1)

Leszno - Gorzow 43-47
2013-08-18
Leszno 43
1. Kenneth Bjerre 9+3 (2*,1*,2*,2,2)
2. Grzegorz Zengota 10+1 (3,2,3,2*,0)
3. Damian Baliński 5 (2,0,1,2,0)
4. Mikkel Michelsen 4+1 (1*,3,0,0)
5. Fredrik Lindgren 3+1 (1*,2,0,-,-)
6. Marcin Nowak 1 (1,S,F)
7. Piotr Pawlicki 11 (T/T,2,3,3,3)

Gorzow 47
1. Tomasz Gapiński 3 (1,2,-,-)
2. Daniel Nermark 5+2 (0,1*,2,1,1*)
3. Krzysztof Kasprzak 8 (3,3,1,U,1)
4. Paweł Hlib 4 (0,1,0,1,2)
5. Niels Kristian Iversen 14+1 (3,3,2*,3,3)
6. Adrian Cyfer 3+1 (2*,0,1)
7. Bartosz Zmarzlik 10+1 (3,0,1*,3,3)

Gdansk - Daugavpils 60-30
2013-08-18
Gdansk 60
1. Robert Miśkowiak 14 (2,3,3,3,3)
2. Dominik Kossakowski 1 (S,1,0,-,-)
3. Renat Gafurov 7+1 (1*,U,3,3)
4. Artur Mroczka 10+3 (2,2,2*,2*,2*)
5. Thomas H. Jonasson 10+1 (2*,3,1,3,1)
6. Marcel Szymko 4+2 (2*,2*,0)
7. Krystian Pieszczek 14+1 (3,3,3,2*,3)

Daugavpils 30
1. Roman Povazhny 7+2 (3,T/T,2,1*,1*,-)
2. Wadim Tarasienko 2 (1,1,0,0)
3. Maksim Bogdanow 7 (3,1,2,1,S)
4. Wiaczesław Gieruckis 1 (0,0,-,0,1)
5. Joonas Kylmäkorpi 3 (S,2,0,1)
6. Jewgienij Kostygow 0 (0,0,-)
7. Andrzej Lebiediew 10 (1,1,3,1,2,2)

Gorzow - Wroclaw 61-29
2013-08-15
Gorzow 61
1. Daniel Nermark 11+1 (3,3,1,2,2*)
2. Tomasz Gapiński 10+1 (1,2*,3,3,1)
3. Krzysztof Kasprzak 10 (2,2,3,3,S)
4. Paweł Hlib 4+2 (1*,1*,1,1)
5. Niels Kristian Iversen 11+4 (2*,2*,2*,2*,3)
6. Adrian Cyfer 6+1 (2*,3,1)
7. Bartosz Zmarzlik 9 (3,3,3)

Wroclaw 29
1. Tai Woffinden 12+1 (2,3,1,2,2,2*)
2. Zbigniew Suchecki 0 (0,0,0,-)
3. Tomasz Jędrzejak 6 (3,1,0,1,1)
4. Peter Ljung 0 (0,0,-S,-)
5. Troy Batchelor 10 (1,1,2,0,3,3)
6. Patryk Dolny 1 (1,0,0,0,0)
7. Patryk Malitowski 0 (0,-,0)

Torun - Leszno 51-39
2013-08-15
Torun 51
1. Darcy Ward 6+1 (2,1,2,1*,-)
2. Kamil Brzozowski 2 (0,2,0,-)
3. Adrian Miedziński 12+2 (2*,3,2,3,2*)
4. Ryan Sullivan 9+1 (3,2*,0,2,2)
5. Tomasz Gollob 13+1 (2,3,3,2*,3)
6. Kamil Pulczyński 1 (1,0,0)
7. Paweł Przedpełski 8+2 (3,1*,0,3,1*)

Leszno 39
1. Przemysław Pawlicki - R/R
2. Grzegorz Zengota 6+1 (3,1,1*,1,-)
3. Fredrik Lindgren 9 (1,2,2,3,0,0,1)
4. Damian Baliński 3+2 (0,1,1*,1*,-,-)
5. Kenneth Bjerre 16 (1,3,3,3,3,3,0)
6. Piotr Pawlicki 5 (2,0,S,1,2,0)
7. Marcin Nowak 0 (S,0,-)

Rzeszow - Gorzow 45-45
2013-08-04
Rzeszow 45
1. Nicki Pedersen 10 (3,3,S,2,2)
2. Dawid Lampart 4 (0,1,1,2)
3. Jurica Pavlic 11+1 (2,3,1*,3,2)
4. Rafał Okoniewski 7+3 (1,2*,2,1*,1*)
5. Grzegorz Walasek 10+1 (3,3,3,0,1*)
6. Marco Gaschka 0 (S,0,0)
7. Łukasz S√≥wka 3+1 (1,2*,0)

Gorzow 45
1. Daniel Nermark 2+2 (1*,0,-,1*)
2. Tomasz Gapiński 10+2 (2,1,1*,2*,1,3)
3. Krzysztof Kasprzak 11 (3,2,3,3,0)
4. Paweł Hlib 1+1 (S,1*,-,-,0)
5. Niels Kristian Iversen 14 (1,2,2,3,3,3)
6. Adrian Cyfer 4+1 (2*,0,2)
7. Bartosz Zmarzlik 3 (3,0,0,0)

Bydgoszcz - Czestochowa 41-49
2013-08-04
Bydgoszcz 41
1. Krzysztof Buczkowski 9+2 (2*,2,2*,2,1)
2. Aleksandr Łoktajew 10+1 (3,1*,3,3,0)
3. Robert Kościecha 9 (1,3,2,1,2)
4. Mateusz Szczepaniak 3+2 (0,1,1*,1*,0)
5. Hans Andersen 2+1 (1*,1,0,-)
6. Szymon Woźniak 3 (3,0,0)
7. Mikołaj Curyło 5 (1,2,2,0)

Czestochowa 49
1. Grigorij Łaguta 11+1 (1,2,3,3,2*)
2. Rafał Szombierski 0 (S,0,-,-)
3. Rune Holta 9+2 (2*,2*,0,2,3)
4. Michael Jepsen Jensen 8 (3,3,1,0,1)
5. Emil Sajfutdinov 15 (3,3,3,3,3)
6. Artur Czaja 6+2 (2,0,1,1*,2*)
7. Adam Strzelec 0 (0,0,0)

Bydgoszcz - Zielona Gora 38-52
2013-07-28
Bydgoszcz 38
1. Krzysztof Buczkowski 9 (2,1,2,2,2)
2. Bartosz Bietracki 0 (0,0,-,-,-)
3. Mateusz Szczepaniak 3+1 (0,1*,2,0,-)
4. Robert Kościecha 5+1 (2,2,1*,0)
5. Hans Andersen 12+1 (3,3,3,1*,2,0)
6. Szymon Woźniak 5+1 (1*,0,3,1)
7. Mikołaj Curyło 4 (2,1,0,1,0)

Zielona Gora 52
1. Mikkel B. Jensen 10 (3,T/T,2,2,3)
2. Adrian Gomólski 2+1 (1,0,1*,0,-)
3. Piotr Protasiewicz 12 (3,2,3,3,1)
4. Krzysztof Jabłoński 3+1 (1,1*,0,1)

5. Jarosław Hampel 13+1 (2,2*,3,3,3)
6. Patryk Dudek 12+2 (3,3,3,1*,2*)
7. Kamil Adamczewski 0 (0,0,0)

Gorzow - Torun 53-37
2013-07-28
Gorzow 53
1. Daniel Nermark 5+2 (2*,1,1*,1)
2. Tomasz Gapiński 11 (3,3,2,3,0)
3. Krzysztof Kasprzak 11 (3,2,3,2,1)
4. Paweł Hlib 2+1 (1,1*,0,-,-)
5. Niels Kristian Iversen 11+2 (2*,3,2,2*,2)
6. Adrian Cyfer 3+1 (1,1,1*)
7. Bartosz Zmarzlik 10 (3,3,1,3,0)

Torun 37
1. Adrian Miedziński 12 (1,3,S,3,2,3)
2. Matej Kus 0 (0,0,-,-)
3. Darcy Ward 12+1 (2,2,3,3,0,2*)
4. Kamil Brzozowski 0 (0,0,-,-,-)
5. Tomasz Gollob 7 (1,0,2,1,0,3)
6. Paweł Przedpełski 6+1 (2,2,0,1*,0,1)
7. Kamil Pulczyński 0 (S,0,-)

Leszno - Czestochowa 39-51
2013-07-21
Leszno 39
1. Przemysław Pawlicki 10 (3,2,3,1,1,0)
2. Damian Baliński 3+1 (1,1*,0,1,-)
3. Mikkel Michelsen 0 (0,-,-,0)
4. Grzegorz Zengota 4+1 (1,2,1*,-,-)
5. Kenneth Bjerre 10 (0,3,3,3,0,1)
6. Marcin Nowak 1 (0,0,1)
7. Piotr Pawlicki 11+1 (3,2,1*,S,2,3)

Czestochowa 51
1. Grigorij Łaguta 12+1 (2,3,2,3,2*)
2. Rafał Szombierski 0 (U,0,-,0)
3. Rune Holta 10+1 (2*,2,2,2,2)
4. Michael Jepsen Jensen 7+3 (3,1*,1*,2*,0)
5. Emil Sajfutdinov 15 (3,3,3,3,3)
6. Artur Czaja 4+1 (2,0,2*)
7. Adam Strzelec 3+1 (1*,1,1,0)

Rawicz - Daugavpils 37-53
2013-07-21
Rawicz 37
1. Eric Andersson 8+1 (2,2,1*,2,1)
2. Piotr Dym 1+1 (0,1*,-,0)
3. Mariusz Puszakowski 10 (2,2,3,2,1)
4. Anton Rosen 4+2 (1*,1,1,1*,0)
5. Ryan Fisher 11 (2,3,3,2,1,0)
6. Oskar Polis 3+1 (2,0,0,1*)
7. Marcin Riedel 0 (0,0,-)

Daugavpils 53
1. Roman Povazhny 13+1 (3,3,1*,3,3)
2. Wadim Tarasienko 3+1 (1,U,-,2*)
3. Joonas Kylmäkorpi 12+2 (3,1*,3,3,2*)
4. Simon Gustafsson 2 (0,2,0,0)
5. Kjastas Puodżuks 12 (1,3,2,3,3)
6. Jewgienij Kostygow 1 (1,0,0)
7. Andrzej Lebiediew 10+1 (3,3,2,T/T,2*)

Bydgoszcz - Leszno 38-52
2013-07-07
Bydgoszcz 38
1. Greg Hancock 14 (3,2,3,3,0,3)
2. Krzysztof Buczkowski 5+2 (1,1*,2*,1,F)
3. Robert Kościecha 5+1 (2,0,1*,0,2)
4. Aleksandr Łoktajew 5+1 (0,1,2,1,1*)
5. Hans Andersen 0 (0,0,-,-)
6. Mikołaj Curyło 3 (1,1,1)
7. Szymon Woźniak 6 (3,3,0,0)

Leszno 52
1. Przemysław Pawlicki 11 (0,3,2,3,3)
2. Damian Baliński 7+3 (2,2*,1*,2*)
3. Grzegorz Zengota 11+1 (3,2*,1,3,2)
4. Mikkel Michelsen 4 (1,3,0,-,0)
5. Kenneth Bjerre 11+2 (2,3,3,2*,1*)
6. Piotr Pawlicki 7+1 (2,0,2*,3)
7. Marcin Nowak 1+1 (0,1*,0)

Gniezno - Gorzow 45-45
2013-07-07
Gniezno 45
1. Sebastian Ułamek 11+2 (2*3,3,2,1*)
2. Piotr Świderski 9+2 (3,2*,0,2*,2)
3. Matej Zagar 12 (3,3,2,3,1)
4. Davey Watt 0 (S,S,0,0)
5. Bjarne Pedersen 10 (2,3,2,3,0)
6. Wojciech Lisiecki 1+1 (1*,0,0)
7. Oskar Fajfer 2 (2,0,0)

Gorzow 45
1. Tomasz Gapiński 1 (0,1,-,-,-)
2. Daniel Nermark 4 (1,2,1,0)
3. Krzysztof Kasprzak 12+1 (2,2,3,2,1,2*)
4. Paweł Hlib 3+2 (1,1*,1*,-,0)
5. Niels Kristian Iversen 13 (1,1,3,2,3,3)
6. Adrian Cyfer 0 (0,0,-)
7. Bartosz Zmarzlik 12+1 (3,3,1,1*,1,3)

Rzeszow - Leszno 51-39
2013-07-04
Rzeszow 51
1. Nicki Pedersen 12 (3,3,3,3,0)
2. Dawid Lampart 6+2 (2*,1,0,2*,1)
3. Rafał Okoniewski 7 (3,0,3,1,0)
4. Jurica Pavlic 5+1 (0,3,0,2*)
5. Grzegorz Walasek 15 (3,3,3,3,3)
6. Marco Gaschka 1+1 (1*,0,0)
7. Łukasz S√≥wka 5+1 (2,1,2*)

Leszno 39
1. Przemysław Pawlicki 10+1 (1,2,0,3,2*,2)
2. Damian Baliński 1+1 (0,1*,-,0,-)
3. Mikkel Michelsen 6+1 (1*,2,2,1,-)
4. Grzegorz Zengota 5+2 (2,1*,1*,1)
5. Kenneth Bjerre 6+1 (2,2,1,1*,0,-)
6. Piotr Pawlicki 11+2 (3,0,2,2*,3,1*)
7. Marcin Nowak 0 (0,0,-)

Gorzow - Czestochowa 43-47
2013-06-30
Gorzow 43
1. Tomasz Gapiński 6+2 (2,1,1*,-,2*)
2. Bartosz Zmarzlik 11+3 (1*,3,2,1*,1*,3)
3. Krzysztof Kasprzak 12 (2,3,2,2,0,3)
4. Paweł Hlib 1 (0,1,-,-)
5. Niels Kristian Iversen 10+1 (3,1,1,2,1,2*)
6. Adrian Cyfer 2 (2,0,0)
7. Łukasz Cyran 1 (1,0,0)

Czestochowa 47
1. Grigorij Łaguta 11 (3,2,3,3,0)
2. Rafał Szombierski 0 (0,0,-,-,0)
3. Rune Holta 8 (1,3,0,3,1)
4. Michael Jepsen Jensen 12+1 (3,2*,3,3,1)
5. Emil Sajfutdinov 9+1 (2,2,3,2*)
6. Artur Czaja 6+1 (3,0,2*,0,1)
7. Hubert Łęgowik 1+1 (T/T,1*,0)

Zielona Gora - Rzeszow 46-44
2013-06-21
Zielona Gora 46
1. Piotr Protasiewicz 8+1 (2,2,0,2,2*)
2. Jonas Davidsson 0 (0,0,-,-,-)
3. Krzysztof Jabłoński 5+3 (2*,1*,1*,1)
4. Andreas Jonsson 8+1 (3,2,2,1*,0)
5. Jarosław Hampel 13+1 (3,3,2,2*,3)
6. Kamil Adamczewski 3+1 (1*,1,1,0)
7. Patryk Dudek 9 (2,1,0,3,3)

Rzeszow 44
1. Nicki Pedersen 13+1 (3,3,3,3,1*)
2. Dawid Lampart 3 (1,0,1,1)
3. Rafał Okoniewski 5+1 (1,2,2*,0,0)
4. Jurica Pavlic 0 (0,0,-,0,-)
5. Grzegorz Walasek 13 (2,3,3,3,2)
6. Łukasz S√≥wka 10+1 (3,1,3,2*,1)
7. Marco Gaschka 0 (0,0,0)


Polska mästerskapet, semifinal, Krosno
2013-06-20
1. Bartosz Zmarzlik 14 (2,3,3,3,3)
2. Grzegorz Walasek 11 (3,S,2,3,3)
3. Krzysztof Jabłoński 11 (2,2,1,3,3)
4. Krystian Pieszczek 10 (2,1,3,1,3)
5. Marcin Rempała 9 (3,3,1,0,2)
6. Artur Mroczka 8+3 (3,2,2,U,1)
----
7. Damian Baliński 8+2 (3,1,1,2,1)
----
8. Piotr Pawlicki 7 (1,3,0,3,T/T)
9. Norbert Kościuch 7 (1,0,3,1,2)
10. Przemysław Pawlicki 6 (2,3,1,U,S)
11. Daniel Pytel 6 (1,2,0,2,1)
12. Tobiasz Musielak 5 (0,1,2,2,S)
13. Piotr Świderski 5 (1,0,0,2,2)
14. Krzysztof Buczkowski 4 (0,S,3,1,0)
15. Zbigniew Suchecki 4 (0,2,0,0,2)
16. Mateusz Szczepaniak 4 (0,1,2,0,1)
17. Tomasz Chrzanowski 1 (1)
18. Mateusz Wieczorek 0 (0)

Zielona Gora - Gorzow 50-40
2013-06-16
Zielona Gora 50
1. Andreas Jonsson 7+1 (3,2,0,1*,1)
2. Jonas Davidsson 2+1 (0,1*,1,-)
3. Piotr Protasiewicz 7 (3,T/T,0,1,3)
4. Krzysztof Jabłoński 11+2 (2*,3,2,2,2*)
5. Jarosław Hampel 14+1 (2*,3,3,3,3)
6. Kamil Adamczewski 2 (2,U,0)
7. Patryk Dudek 7+1 (0,3,1,1,2*)

Gorzow 40
1. Łukasz Jankowski 3+1 (1*,2,0,-)
2. Tomasz Gapiński 4 (2,0,2,0,0)
3. Krzysztof Kasprzak 8+2 (1,2,2*,1,2*,0)
4. Paweł Hlib 1 (0,1,-,-,-)
5. Niels Kristian Iversen 13 (0,3,3,3,3,1)
6. Adrian Cyfer 1 (1,0,-)
7. Bartosz Zmarzlik 10 (3,1,1,3,0,2)

Czestochowa - Zielona Gora 42-48
2013-06-09
Czestochowa 42
1. Michael Jepsen Jensen 3+1 (0,1*,2,0)
2. Rune Holta 8 (3,2,0,3,0)
3. Grigorij Łaguta 8 (0,1,1,3,3)
4. Rafał Szombierski 13 (3,3,3,3,1)
5. Emil Sajfutdinov 6 (2,2,1,1,0)
6. Hubert Łęgowik 1 (0,1,0)
7. Artur Czaja 3 (3,0,0)

Zielona Gora 48
1. Andreas Jonsson 10+2 (1*,2,3,2,2*)
2. Jonas Davidsson 4+1 (2,0,2*,0)
3. Piotr Protasiewicz 8+1 (1*,U,3,2,2)
4. Krzysztof Jabłoński 7+1 (2,3,1,1*)

5. Jarosław Hampel 13 (3,3,2,2,3)
6. Patryk Dudek 4+2 (2,0,1*,1*)
7. Kamil Adamczewski 2+1 (1*,1,0)

Wroclaw - Gorzow 42-48
2013-06-09
Wroclaw 42
1. Nicolai Klindt 1+1 (1*,0,-,0,)
2. Zbigniew Suchecki 13 (2,2,2,3,3,1)
3. Tomasz Jędrzejak 10+2 (3,3,1*,1,2*,0)
4. Peter Ljung 3 (0,1,0,2,)
5. Troy Batchelor 9+2 (0,3,2,2*,2*)
6. Łukasz Bojarski 0 (0,0,-)
7. Patryk Dolny 6 (1,2,0,3)

Gorzow 48
1. Daniel Nermark - R/R
2. Linus Sundström 1 (0,0,1,0)
3. Krzysztof Kasprzak 9+1 (2,2,2,0,1,2*)
4. Paweł Hlib 6+2 (1*,1*,3,1,0)
5. Niels Kristian Iversen 18 (3,3,3,3,3,3)
6. Adrian Cyfer 4 (3,1,0)
7. Bartosz Zmarzlik 10+2 (2*,1,3,2*,1,1)

Leszno - Rzeszow 75-0
2013-06-02
Leszno 75
1. Przemysław Pawlicki 11+1 (3,3,3,2*,-)
2. Damian Baliński 9+3 (2*,2*,2*,3,-)
3. Fredrik Lindgren 13+2 (2*,2*,3,3,3)
4. Grzegorz Zengota 14+1 (3,3,2*,3,3)
5. Kenneth Bjerre 9+3 (2*,3,2*,2*)
6. Tobiasz Musielak 8+4 (2*,2*,2*,2*)
7. Piotr Pawlicki 11+1 (3,3,3,2*)

Rzeszow 0
1. Nicki Pedersen 0 (U,U,U,U)
2. Dawid Lampart 0 (U,U,U,U)
3. Rafał Okoniewski 0 (U,U,U,U)
4. Jurica Pavlic 0 (U,U,U,U)
5. Grzegorz Walasek 0 (U,U,U,U)
6. Łukasz S√≥wka 0 (U,U,U)
7. Łukasz Kret 0 (U,U,U)

Rzeszow protesterade mot banans beskaffenhet och om ej till start i något heat.

Tarnow - Zielona Gora 58-32
2013-06-02
Tarnow 58
1. Maciej Janowski 14+1 (3,2*,3,3,3)
2. Patrick Hougaard 6 (1,3,1,1)
3. Artiom Łaguta 9+1 (1,2*,1,2,3)
4. Martin Vaculik 9+1 (0,3,3,1,2*)
5. Janusz Kołodziej 11 (3,2,3,3,0)
6. Mateusz Borowicz 3+1 (2*,0,1)
7. Kacper Gomólski 6+1 (3,2*,1)

Zielona Gora 32
1. Mikkel B. Jensen 1 (0,1,-,-,0)
2. Jonas Davidsson 2 (2,0,-,-,-)
3. Piotr Protasiewicz 12 (3,3,2,2,S,2)
4. Krzysztof Jabłoński 3+1 (2*,1,0,0,0)

5. Jarosław Hampel 6 (1,0,2,0,2,1)
6. Patryk Dudek 8 (1,1,0,2,3,1)
7. Kamil Adamczewski 0 (0,0,-)


Gorzow - Bydgoszcz 52-38
2013-06-02
Gorzow 52
1. Daniel Nermark - R/R
2. Linus Sundström 10 (1,1,2,3,1,2)
3. Krzysztof Kasprzak 17 (3,2,3,3,3,3)
4. Paweł Hlib 2 (0,1,1,U,-)
5. Niels Kristian Iversen 15+1 (3,3,3,3,2*,1)
6. Adrian Cyfer 0 (S,U,0)
7. Bartosz Zmarzlik 8+3 (3,2*,1,1*,1*)

Bydgoszcz 38
1. Greg Hancock 9 (2,3,2,0,2,0)
2. Mateusz Szczepaniak 0 (0,-,-,-)
3. Aleksandr Łoktajew 10 (2,S,2,3,1,2)
4. Hans Andersen 5+1 (1*,1,S,0,3,0)
5. Krzysztof Buczkowski 10+1 (1,2,2,2*,3)
6. Szymon Woźniak 2+1 (1,U,1*)
7. Mikołaj Curyło 2 (2,0,0)

Zielona Gora - Tarnow 54-36
2013-05-26
Zielona Gora 54
1. Andreas Jonsson 10+2 (1,2*,2,2*,3)
2. Jonas Davidsson 4+1 (0,3,1*,0)
3. Piotr Protasiewicz 9+2 (3,1*,3,U,2*)
4. Krzysztof Jabłoński 4 (1,2,1,-,-)

5. Jarosław Hampel 12 (3,2,3,1,3)
6. Kamil Adamczewski 5 (3,U,2)
7. Patryk Dudek 10+3 (2*,2*,1,3,2*)

Tarnow 36
1. Maciej Janowski 11 (3,3,2,3,S,0)
2. Leon Madsen 5+2 (2*,0,0,2*,1)
3. Artiom Łaguta 13 (2,3,3,3,1,1)
4. Martin Vaculik 1 (0,1,0,0)
5. Janusz Kołodziej 2 (1,1,0,-,-)
6. Kacper Gomólski 4 (1,0,2,1)
7. Mateusz Borowicz 0 (0,0,-)

Bydgoszcz - Gorzow 47-43
2013-05-26
Bydgoszcz 47
1. Greg Hancock 9+1 (0,2,3,1*,3)
2. Robert Kościecha 2 (1,1,-,-)
3. Aleksandr Łoktajew 2+1 (0,T/T,1*,1)
4. Hans Andersen 9 (3,2,2,2,F)
5. Krzysztof Buczkowski 8 (2,1,2,2,1)
6. Mikołaj Curyło 11+3 (2*,3,2*,2,2*)
7. Szymon Woźniak 6+3 (3,1*,1*,1*,0)

Gorzow 43
1. Daniel Nermark - R/R
2. Linus Sundström 6+1 (2*,0,0,-,3,1)
3. Krzysztof Kasprzak 10+2 (1*,3,2,1,1,2*)
4. Paweł Hlib 5 (2,0,3,0,0,0)
5. Niels Kristian Iversen 21 (3,3,3,3,3,3,3)
6. Bartosz Zmarzlik 1 (1,S,S)
7. Łukasz Cyran 0 (0,0,0)

Czestochowa - Gniezno 50-40
2013-05-19
Czestochowa 50
1. Rune Holta 8+1 (U,2*,2,3,1)
2. Michael Jepsen Jensen 7 (1,3,S,0,3)
3. Grigorij Łaguta 13 (2,2,3,3,3)
4. Rafał Szombierski 1+1 (1*,U,0,-)
5. Emil Sajfutdinov 14+1 (3,3,3,3,2*)
6. Hubert Łęgowik 3 (2,0,1)
7. Artur Czaja 4+2 (1*,2*,1,0)

Gniezno 40
1. Matej Zagar 7+1 (2*,3,0,2,0)
2. Piotr Świderski 9 (3,1,2,2,1)
3. Antonio Lindbäck 6+1 (0,2,3,1*,0)
4. Davey Watt 8+2 (3,1*,1,1*,2)
5. Sebastian Ułamek 6 (1,1,2,2)
6. Oskar Fajfer 3 (3,S,0)
7. Wojciech Lisiecki 1+1 (0,0,1*)

Gorzow - Zielona Gora 50-40
2013-05-19
Gorzow 50
1. Daniel Nermark - R/R
2. Linus Sundström 9+3 (1*,2*,2,2*,0,2)
3. Krzysztof Kasprzak 13+1 (3,1,3,2,3,1*)
4. Paweł Hlib 3+1 (2*,0,1,-,-)
5. Niels Kristian Iversen 16 (2,3,3,3,3,2)
6. Łukasz Cyran 1 (1,0,0)
7. Bartosz Zmarzlik 8+1 (3,0,1,1*,2,1)

Zielona Gora 40
1. Andreas Jonsson 9+1 (3,2*,2,0,2,T/T)
2. Jonas Davidsson 0 (0,-,0,-)
3. Piotr Protasiewicz 6+1 (1,1*,3,1,S)
4. Krzysztof Jabłoński 2 (0,2,0,-,-)

5. Jarosław Hampel 14 (2,3,0,3,3,3)
6. Patryk Dudek 9+2 (2,1*,1,1*,1,3)
7. Kamil Adamczewski 0 (U,-,U,0)

Polska mästerskapet-kval, Lublin
2013-05-16
1. Grzegorz Zengota 13 (2,3,3,2,3)
2. Janusz Kołodziej 13 (2,2,3,3,3)
3. Dawid Lampart 11 (3,2,2,1,3)
4. Maciej Kuciapa 10 (3,0,1,3,3)
5. Rune Holta 9 (3,3,2,0,1)
6. Paweł Hlib 9 (0,2,2,3,2)
7. Maciej Janowski 8+3 (3,2,0,1,2)
8. Karol Baran 8+2 (0,3,3,1,1)
----
9. Kamil Adamczewski 8+1 (2,1,F,3,2)
10. Daniel Jeleniewski 8+S (1,0,3,2,2)
11. Robert Miśkowiak 6 (U,1,2,2,1)
12. Damian Adamczak 5 (1,3,0,1,S)
13. Roman Chromik 3 (2,0,1,0,0)
14. Mateusz Łukaszewski 3 (0,0,1,2,0)
15. Tomasz Rempała 3 (1,1,0,0,1)
16. Dawid Stachyra 3 (1,1,1,-,-)
17. Ernest Koza 0 (0,0)

Zielona Gora - Leszno 58-32
2013-05-12
Zielona Gora 58
1. Andreas Jonsson 15 (3,3,3,3,3)
2. Jonas Davidsson 2 (1,0,-,1)
3. Piotr Protasiewicz 14 (3,3,3,2,3)
4. Krzysztof Jabłoński 7+3 (2*,2*,1,2*,0)

5. Jarosław Hampel 14+1 (3,3,3,3,2*)
6. Alex Zgardziński 0 (0,0,0)
7. Patryk Dudek 6+2 (2,2*,2*,0)

Leszno 32
1. Grzegorz Zengota 0 (0,0,-,-)
2. Damian Baliński 4 (2,1,1,U)
3. Fredrik Lindgren 8 (1,2,2,2,1,0)
4. Kenneth Bjerre 2+2 (0,1*,1*,-)
5. Przemysław Pawlicki 4+1 (1,1*,0,-,2)
6. Piotr Pawlicki 9+1 (3,2,0,3,0,1*)
7. Tobiasz Musielak 5 (1,T/T,2,1,1)

Daugavpils - Ostrow 54-36
2013-05-05
Daugavpils 54
1. Maksim Bogdanow 9+1 (3,3,S,1,2*)
2. Joonas Kylmäkorpi 7+3 (0,2*,2,2*,1*)
3. Roman Povazhny 9+1 (3,0,1*,3,2)
4. Wadim Tarasienko 3 (T/T,1,2,-)
5. Kjastas Puodżuks 12 (F,3,3,3,3)
6. Iwan Pleszakow 1 (S,1,U)
7. Andrzej Lebiediew 13+2 (3,2*,3,2*,3)

Ostrow 36
1. Michał Szczepaniak 9 (2,3,1,1,2,0)
2. Władimir Borodulin 3+2 (1*,2*,0,-,0)
3. Mariusz Staszewski 0 (U,U,-,-)
4. Adam Skórnicki 10 (1,2,3,1,2,1)
5. Peter Karlsson 9 (2,1,3,S,0,3)
6. Damian Michalski 3 (2,S,1)
7. Marcin Nowak 2 (1,1,0)

Torun - Czestochowa 50-40
2013-05-05
Torun 50
1. Chris Holder 13+1 (3,2,3,3,0,2*)
2. Kamil Brzozowski 4 (1,1,0,1,0,1)
3. Adrian Miedziński 14+2 (2*,1*,3,2,3,3)
4. Darcy Ward - R/R
5. Tomasz Gollob 13+1 (3,2*,2,2,1,3)
6. Paweł Przedpełski 3+1 (2,0,1*)
7. Emil Pulczyński 3 (0,3,0)

Czestochowa 40
1. Grigorij Łaguta 14 (2,3,3,3,3,S)
2. Rafał Szombierski 1 (0,0,1,-)
3. Rune Holta 6+2 (0,1,1*,2*,2)
4. Michael Jepsen Jensen 11 (1,3,2,2,2,1)
5. Mirosław Jabłoński 4+1 (1,2,-,1*,0)
6. Artur Czaja 3 (3,0,0)
7. Adam Strzelec 1 (1,0,S)

Tarnow - Gorzow 42-47
2013-04-28
Tarnow 42
1. Artem Laguta 6+2 (1,2*,1*,2)
2. Maciej Janowski 8 (0,3,2,2,S,1)
3. Leon Madsen 10 (1,1,3,2,3)
4. Martin Vaculik 3+2 (0,-,2*,1*,-)
5. Janusz Kolodziej 11+1 (U,3,2,2,1*,3)
6. Mateusz Borowicz 0 (S,-,0)
7. Kacper Gomólski 4+1 (3,T/T,1*,0)

Gorzow 47
1. Krzysztof Kasprzak 11 (3,2,3,3,S)
2. Pawel Hlib 3+1 (2*,0,1,0,-)
3. Niels Kristian Iversen 14 (3,3,3,3,2)
4. Linus Sundström 7+1 (2*,0,0,3,2)
5. Tomasz Gapinski 5 (3,1,1,0)
6. Bartosz Zmarzlik 4 (2,0,1,1)
7. Lukasz Cyran 3 (1,2,0)


Zielona Gora - Torun 43-46
2013-04-28
Zielona Gora 43
1. Andreas Jonsson 4 (2,2,-,-)
2. Jonas Davidsson 5+1 (0,1,1,2*,1)
3. Piotr Protasiewicz 7+1 (S,2,1*,3,1)
4. Krzysztof Jablonski 4 (2,0,2,0,-)

5. Jaroslaw Hampel 11+1 (2*,3,3,3,T/T)
6. Kamil Adamczewski 3+1 (1,0,F,2*,0)
7. Patryk Dudek 9 (3,3,U,1,2)

Torun 46
1. Chris Holder 11 (3,3,2,U,3)
2. Kamil Brzozowski 3 (1,1,1,0)
3. Adrian Miedzinski 4+2 (U,1*,2*,1,U)
4. Darcy Ward 12+2 (3,2,3,2*,2*)
5. Tomasz Gollob 13 (1,3,3,3,3)
6. Emil Pulczynski 3 (2,U,1)
7. Pawel Przedpelski 0 (0,0,0)

Gorzow - Leszno 43-47
2013-04-27
Gorzow 43
1. Krzysztof Kasprzak 8 (3,3,1,S,1)
2. Paweł Hlib 0 (0,0,0,-)
3. Niels Kristian Iversen 15 (T/T,3,3,3,3,3)
4. Linus Sundström 5 (2,1,1,1)
5. Daniel Nermark 2 (0,2,U,U,-)
6. Łukasz Cyran 4 (3,U,1)
7. Bartosz Zmarzlik 9+1 (2*,0,2,2,3,0)

Leszno 47
1. Grzegorz Zengota 7+2 (1*,U,3,2,1*)
2. Damian Baliński 6 (2,2,1,1)
3. Fredrik Lindgren 12+1 (3,3,2*,2,2)
4. Kenneth Bjerre 10 (1,1,3,3,2)
5. Przemysław Pawlicki 9+1 (3,2,2,2*,0)
6. Piotr Pawlicki 1+1 (0,1*,T/T)
7. Tobiasz Musielak 2 (1,1,U)

Rzeszow - Czestochowa 42-48
2013-04-21
Rzeszow 42
1. Nicki Pedersen 9 (3,2,U,3,1)
2. Dawid Lampart 2+1 (0,1*,1,-,-)
3. Rafal Okoniewski 7 (1,1,2,2,1)
4. Jurica Pavlic 4+1 (0,3,1*,0)
5. Grzegorz Walasek 12 (3,3,3,0,3)
6. Lukasz Kret 0 (0,0,0)
7. Lukasz Sówka 8+1 (2,1,2*,3,0)

Czestochowa 48
1. Rune Holta 8+2 (1*,2,0,3,2*)
2. Michael Jepsen Jensen 5 (2,0,1,2)
3. Grigorij Laguta 10+3 (2*,2,2*,1*,3)
4. Rafal Szombierski 8+2 (3,1*,3,1*,0)
5. Emil Sajfutdinow 12 (2,3,3,2,2)
6. Artur Czaja 4 (3,0,1)
7. Rafal Malczewski 1 (1,0,0)

Leszno - Gniezno 49-41
2013-04-21
Leszno 49
1. Przemyslaw Pawlicki 8+1 (2,1,2*,2,1)
2. Grzegorz Zengota 8+1 (1*,2,3,2,0)
3. Kenneth Bjerre 5 (0,3,1,1,-)
4. Damian Balinski 5 (2,0,3,0)
5. Fredrik Lindgren 5+1 (1,1,2,1*,-)
6. Tobiasz Musielak 10+1 (2*,3,3,2)
7. Piotr Pawlicki 8+2 (3,3,1*,1*)

Gniezno 41
1. Matej Zagar 15+1 (3,1*,3,3,2,3)
2. Bjarne Pedersen 2 (0,2,-,0)
3. Sebastian Ulamek 3 (3,0,0,-,0)
4. Piotr Swiderski 10 (1,2,1,3,3)
5. Antonio Lindbäck 10+1 (2,3,0,2,1,2*)
6. Oskar Fajfer 1 (1,U,0,0)
7. Wojciech Lisiecki 0 (S,0,-)

Tarnow - Leszno 53-37
2013-04-18
Tarnow 53
1. Artiom Łaguta 7 (3,0,1,3)
2. Maciej Janowski 12 (1,3,3,2,3)
3. Leon Madsen 10+2 (0,2*,3,3,2*)
4. Martin Vaculik 11+2 (3,3,2*,2*,1)
5. Janusz Kołodziej 11+1 (3,3,1,1*,3)
6. Mateusz Borowicz 0 (0,0,0)
7. Kacper Gomólski 2 (1,1,0)

Leszno 37
1. Kenneth Bjerre 0 (0,0,-,-,-)
2. Grzegorz Zengota 10+1 (2,1,2*,3,0,2)
3. Fredrik Lindgren 3+1 (2,1*,0,0)
4. Damian Baliński 6+1 (1*,2,2,1,S)
5. Przemysław Pawlicki 5 (0,2,1,2,0,-)
6. Piotr Pawlicki 8+3 (2*,1*,3,1*,1)
7. Tobiasz Musielak 5 (3,2,0)

VM-kval, Krosno
2013-04-16
1. Grzegorz Zengota 14 (3,2,3,3,3)
2. Janusz Kołodziej 14 (2,3,3,3,3)
3. Maciej Janowski 14 (3,3,3,2,3)
4. Krzysztof Buczkowski 12 (3,3,2,2,2)
----
5. Daniel Jeleniewski 10 (2,2,2,2,2)
----
6. Mirosław Jabłoński 9 (2,2,3,1,1)
7. Robert Kościecha 8 (1,2,2,3,S)
8. Rune Holta 7 (0,0,1,3,3)
9. Jakub Jamróg 7 (3,1,1,S,2)
10. Damian Adamczak 7 (1,3,T/T,1,2)
11. Szymon Kiełbasa 4 (S,1,1,2,-)
12. Karol Baran 4 (1,S,2,1,-)
13. Dawid Stachyra 3 (2,1,S,-,-)

Leszno - Tarnow 43-47
2013-04-14
Leszno 43
1. Kenneth Bjerre 5 (3,2,S,0)
2. Grzegorz Zengota 4+3 (1,1*,-,1*,1*)
3. Fredrik Lindgren 10+1 (1,2,2,3,2*)
4. Damian Baliński 1 (S,-,S,1)
5. Przemysław Pawlicki 10 (2,3,3,2)
6. Tobiasz Musielak 4 (1,0,1,2)
7. Piotr Pawlicki 8+1 (3,1*,1,3)
8. Mikkel Michelsen 1 (0,1)

Tarnow 47
1. Artiom Łaguta 7 (2,3,2,0)
2. Maciej Janowski 5 (S,1,0,3,1)
3. Leon Madsen 10+1 (2*,2,3,-,3)
4. Martin Vaculik 8+3 (3,1*,2*,2*)
5. Janusz Kołodziej 12 (3,3,3,3)
6. Kacper Gomólski 4 (2,0,2,0)
7. Mateusz Borowicz 1 (0,0,1,0)
8. Jakub Jamróg 0 (0)

Gniezno - Zielona Gora 30-60
2013-04-14
Gniezno 30
1. Antonio Lindbäck 6 (1,1,2,0,2)
2. Piotr Swiderski 1+1 (0,T/T,0,-,1*)
3. Sebastian Ulamek 2+1 (0,0,1*,1)
4. Matej Zagar 13 (3,3,2,2,2,1)
5. Bjarne Pedersen 5+1 (2,1,1,1*,0)
6. Oskar Fajfer 2 (2,0,0,0)
7. Wojciech Lisiecki 1+1 (U,1*,0)

Zielona Gora 60
1. Andreas Jonsson 8+3 (2*,1*,3,2*,0)
2. Jonas Davidsson 12+2 (3,2,2*,3,2*)
3. Piotr Protasiewicz 8 (2,3,3,0)
4. Krzysztof Jablonski 5+2 (1*,2*,1,1,-)

5. Jaroslaw Hampel 14+1 (3,2*,3,3,3)
6. Patryk Dudek 12 (3,3,3,3)
7. Alex Zgardzinski 1 (1,0,0)

Gorzow - Rzeszow 42-48
2013-04-14
Gorzow 42
1. Krzysztof Kasprzak 6 (3,2,0,1,S)
2. Tomasz Gapinski 5+1 (1,1*,1,2)
3. Niels Kristian Iversen 16+1 (3,1*,3,3,3,3)
4. Pawel Hlib 3 (0,2,1,0)
5. Daniel Nermark 2 (0,0,2,-)
6. Bartosz Zmarzlik 5+1 (3,1,1*,U,0)
7. Lukasz Cyran 5+1 (2*,2,1)

Rzeszow 48
1. Nicki Pedersen 12 (2,3,3,2,2)
2. Dawid Lampart 0 (0,0,T/T,0)
3. Rafal Okoniewski 11+2 (1*,2*,3,3,2)
4. Jurica Pavlic 10+3 (2,3,2*,2*,1*)
5. Grzegorz Walasek 12 (3,3,2,3,1)
6. Lukasz Sówka 3 (1,1,0,S,1)
7. Lukasz Kret 0 (S,-,F)

Leszno - Rzeszow 46-44
2013-04-11
Leszno 46
1. Fredrik Lindgren 7+2 (1*,2,2,0,2*)
2. Grzegorz Zengota 10+2 (2,1*,1*,3,3)
3. Piotr Pawlicki 6 (3,0,2,1,0)
4. Damian Baliński 6+1 (0,1,1*,1,3)
5. Przemysław Pawlicki 11+1 (3,3,3,2*)
6. Marcin Nowak 1 (1,0,0)
7. Tobiasz Musielak 5 (3,1,1)

Rzeszow 44
1. Nicki Pedersen 9 (3,3,-,3)
2. Dawid Lampart 5+1 (0,2*,2,1)
3. Rafał Okoniewski 5 (2,2,0,0,1)
4. Jurica Pavlic 10+2 (1*,1*,3,3,2)
5. Grzegorz Walasek 11+2 (2,3,3,2*,1*)
6. Łukasz S√≥wka 4+1 (2,0,2*,0)
7. Marco Gaschka 0 (0,-,0)
8. Łukasz Kret 0 (S,0)

Individuell tävling, Torun
2013-04-10
1. Adrian Miedziński 14 (3,3,2,3,3)
2. Emil Sajfutdinov 11 (2,3,3,3,-)
3. Thomas H. Jonasson 10 (1,2,3,1,3)
4. Krzysztof Jabłoński 9 (3,3,3,-,-)
5. Emil Pulczyński 9 (0,2,1,3,3)
6. Renat Gafurow 8 (0,3,2,3,S)
7. Krystian Pieszczek 8 (3,2,0,1,2)
8. Andreas Jonsson 8 (2,3,1,2)
9. Kamil Pulczyński 8 (2,1,1,2,2)
10. Artur Mroczka 7 (1,1,0,2,3)
11. Mariusz Puszakowski 6 (2,-,2,2,-)
12. David Ruud 6 (0,1,1,2,2)
13. Robert Kościecha 6 (1,2,2,1,S)
14. Kamil Brzozowski 5 (3,0,1,0,1)
15. Łukasz Przedpełski 2 (0,1,0,S,1)
16. Paweł Przedpełski 2 (1,0,0,S,1)
17. Oskar Ajtner-Gollob 1 (0,0,1)
18. Jonas Davidsson 0 (-,0,-,0,0)

Gniezno - Gorzow 55-35
2013-04-09
Gniezno 55
1. Antonio Lindbäck 10 (3,1,3,3)
2. Damian Adamczak 9+1 (0,3,2*,3,1)
3. Sebastian Ułamek 11+1 (3,2*,3,3)
4. Piotr Świderski 5+1 (0,3,0,2*,S)
5. Matej Zagar 8+1 (2,1,3,2*)
6. Oskar Fajfer 8 (3,3,1,1)
7. Wojciech Lisiecki 4+2 (1,1*,2*,0)

Gorzow 35
1. Tomasz Gapiński 7+1 (1*,-,1,2,3)
2. Adrian Gomólski 2 (2,F,-,0)
3. Paweł Hlib 6 (2,0,1,-,3)
4. Łukasz Jankowski 3+1 (1*,2,-,0)
5. Daniel Nermark 8+1 (3,-,2,1,2*)
6. Bartosz Zmarzlik 0 (0,0,S)
7. Łukasz Cyran 3+1 (2,0,1*)
8. Linus Sundström 6+1 (1,2,1,2*)
R1. Adrian Cyfer 0 (S,0)

Leszno - Zielona Gora 39-39
2013-04-03
Leszno 39
1. Przemysław Pawlicki 4+1 (1*,0,3,0)
2. Łukasz Jankowski 5+1 (2,2,S,1*)
3. Damian Baliński 8+1 (2,1*,2,3)
4. Rafał Okoniewski 5+2 (1*,2,1*,1)
5. Piotr Pawlicki 6+1 (2,1*,1,2)
6. Tobiasz Musielak 9 (3,2,3,1)
7. Marcin Nowak 2+1 (1,1*,F/-)

Zielona Gora 39
1. Piotr Protasiewicz 10 (3,3,2,2)
2. Krzysztof Jabłoński 0 (0,0,0,-)

3. Patryk Dudek 11 (3,3,2,3)
4. Kamil Adamczewski 3+1 (0,0,1,2*)
5. Jarosław Hampel 12 (3,3,3,3)
6. Alex Zgardziński 3 (2,1,0,-)
7. Remigiusz Perzyński 0 (0,0,0,0)


Engelska resultat
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005



© Indianerna Speedway 2014 - Kontakta kansliet: kansli@indianerna.nu