;
Start | Nyheter | Lagen | Kalender & Resultat | Klubbinfo | Arenan | Historik | 600-klubben | Servicegrupp | Länkar | Webbutiken | Support | Press

Nšsta match
VS
Smederna Indianerna
Eskilstuna
Klockan: 19:00
Datum: 2016-06-28

Entrepriser 2016 (elitserien)
Vuxen (18+ Śr): 170:-
Ungdom (16-18 Śr): 80:-
Barn (0-15 Śr): fri entrť.
Parkering: gratis.
Lšktarplats: 40:-

Nšsta mŚnadsmŲte
Datum: 15 augusti
Tid: 19,00
Plats: Klubbstugan






Nšsta match - Elit B




ICA Maxi Arena
Klockan:
Datum:

Polska resultat - 2010
Lancuch Herbowy, Ostrow
2010-10-10
1. Robert Miśkowiak 21 (2,2,2,3,3,3,6) + 1:a i finalen
2. Łukasz Jankowski 17 (2,3,3,3,0,2,4) + 2:a i finalen
3. Grzegorz Walasek 13 (3,3,0,2,3,-,2) + 3:a i finalen
4. Daniel Pytel 10 (3,2,1,2,2,-,0) + 4:a i finalen
5. Piotr Świderski 12 (3,0,3,3,3,U)
6. Adrian Gomólski 10 (2,1,3,0,3,1)
7. Mariusz Staszewski 10 (3,3,2,1,1,U)
8. Patryk Pawlaszczyk 10 (2,3,1,3,1,S)
9. Krystian Klecha 8 (1,1,3,1,2)
10. Wiktor Gołubowskij 8 (1,2,2,1,2)
11. Scott Nicholls 6 (1,2,1,2,0)
12. Tomasz Chrzanowski 5 (0,1,2,1,1)
13. Andriej Kudrjaszow 4 (0,S,0,2,2)
14. Cory Gathercole 2 (0,1,1,0,0)
15. Sebastian Brucheiser 2 (1,S,0,0,1)
16. Jacek Rempała 0 (0,0,S,0,S)

Gdansk - Czestochowa 47-43
2010-10-03
Uppflyttningsmatch till ekstraliga 1 av 2.

Gdansk 47
1. Magnus Zetterström 9 (2,0,3,1,3)
2. Thomas H. Jonasson 5 (S,1,1,3,0)
3. Dawid Stachyra 9+2 (2*,1*,1,3,1)
4. Renat Gafurov 10 (3,2,3,2,U)
5. Paweł Hlib 5 (1,2,1,1)
6. Damian Sperz 3 (3,0,-,-,-)
7. Matej Kus 7+2 (2*,1*,3,1)

Czestochowa 43
1. Peter Karlsson 5 (3,0,2,F,0,-)
2. Sławomir Drabik 9 (1,3,0,2,3)
3. Rafał Szombierski 4 (1,3,0,0,-)
4. Jonas Davidsson 0 (0,0,-,-)
5. Rune Holta 13+3 (2*,2*,2,3,2,2*)
6. Borys Miturski 0 (0,-,-,0,-)
7. Tai Woffinden 12+1 (1,3,3,2,2,1*)

Gdansk - Gniezno 54-36
2010-09-26
Gdansk 54
1. Magnus Zetterström 9+1 (2,0,2*,3,2)
2. Thomas H. Jonasson 12+1 (1*,3,3,2,3)
3. Dawid Stachyra 9+3 (1,2*,2*,3,1*)
4. Renat Gafurov 10 (3,3,3,S,1)
5. Paweł Hlib 5 (2,1,2,0)
6. Damian Sperz 7 (3,1,3,0,-)
7. Matej Kus 2+1 (0,2*)

Gniezno 36
1. Mirosław Jabłoński 0 (0,0,-,-,-)
2. Peter Ljung 10 (3,1,1,3,2,S)
3. Krzysztof Jabłoński 5 (2,2,S,1,S,-)
4. Adrian Gomólski 0 (T/T,0,-,-)
5. Michał Szczepaniak 9+1 (3,2,3,0,1*,-)
6. Oskar Fajfer 5+1 (2,U,1*,1,1,0)
7. Kacper Gomólski 7+1 (1*,1,3,2)

Daugavpils - Gdansk 66-24
2010-09-19
Daugavpils 66
1. Grigorij Łaguta 14+1 (3,3,3,2*,3)
2. Wadim Tarasienko 8+3 (2*,2*,-,3,1*)
3. Kjastas Puodżuks 6 (3,-,S,1,2)
4. Wiaczesław Gieruckis 9+2 (2*,2*,2,3)
5. Roman Povazhny 9+1 (1,3,3,2*,-)
6. Maksim Bogdanow 13+2 (3,3,2*,2*,3)
7. Artiom Łaguta 7+2 (2*,3,2*,U)

Gdansk 24
1. Dawid Stachyra 5 (U,1,1,2,1)
2. Mateusz Lampkowski 1 (1,0,S,0,0)
3. Paweł Hlib 6 (0,1,1,1,3)
4. -
5. Magnus Zetterström 9 (2,1,3,1,2)
6. Damian Sperz 2 (1,0,0,1,0)
7. Marcel Szymko 1 (0,1,0,0,0)

Zielona Gora - Leszno 39-51
2010-09-19
Match om förstaplats 1 (2)

Zielona Gora 39
1. Greg Hancock 13 (3,3,3,0,2,2)
2. Grzegorz Zengota 2 (T/T,1,1,0)
3. Fredrik Lindgren 6+1 (0,3,1*,2,U)
4. Rafał Dobrucki 4 (1,0,2,1,-)
5. Piotr Protasiewicz 6+1 (1,2,1*,2,0)
6. Patryk Dudek 7 (2,3,0,2,T/T)
7. Aleksandr Łoktajew 1+1 (1*,0,0)

Leszno 51
1. Jarosław Hampel 10+1 (2,1*,3,3,1)
2. Troy Batchelor 4+1 (1*,2,0,1)
3. Janusz Kołodziej 9+1 (2*,1,0,3,3)
4. Damian Baliński 11+1 (3,3,2,2*,1)
5. Leigh Adams 13 (2,2,3,3,3)
6. Jurica Pavlic 1 (0,-,0,-,1)
7. Sławomir Musielak 3 (3,0,0)

Polska mästerskapet, Zielona Gora
2010-09-18
1. Janusz Kołodziej 13+3 (2,3,3,3,2)
2. Krzysztof Kasprzak 13+2 (3,2,3,3,2)
3. Rafał Dobrucki 11 (3,0,2,3,3)
4. Adrian Miedziński 9 (0,3,1,2,3)
5. Jarosław Hampel 8 (1,1,3,3,0)
6. Maciej Kuciapa 8 (1,1,2,1,3)
7. Sebastian Ułamek 7 (3,3,1,F,0)
8. Robert Kościecha 7 (3,1,0,1,2)
9. Piotr Protasiewicz 7 (2,0,2,2,1)
10. Mateusz Szczepaniak 7 (1,2,1,2,1)
11. Grzegorz Zengota 6 (3,3)
12. Michał Szczepaniak 6 (1,2,1,2,0)
13. Krzysztof Buczkowski 6 (2,0,2,1,1)
14. Krzysztof Jabłoński 5 (0,3,0,0,2)
15. Damian Baliński 5 (2,2,0,0,1)
16. Dawid Stachyra 2 (0,1,0,1,S)
17. Daniel Jeleniewski 0 (0,0)
18. Tomasz Gapiński 0 (F/U,-,-,-,-)

Rzeszow - Gdansk 68-22
2010-09-12
Rzeszow 68
1. Chris Harris 11+4 (2*,3,2*,2*,2*)
2. Mikael Max 14+1 (3,2*,3,3,3)
3. Rafał Okoniewski 13+2 (3,2*,2*,3,3)
4. Maciej Kuciapa 13+2 (2*,3,3,3,2*)
5. Lee Richardson 6 (3,3,-,-)
6. Dawid Lampart 11+2 (3,2*,1,3,2*)
7. Łukasz Kret 0 (0,0,0)

Gdansk 22
1. Paweł Hlib 3+1 (0,S,1*,1,1)
2. Matej Kus 5+1 (1,0,1,2,1*,0)
3. Dawid Stachyra 6 (1,F/-,1,2,1,1)
4. Renat Gafurov - R/R
5. Magnus Zetterström - 4 (1,2,1,0,0)

6. Damian Sperz 1+1 (1*,-,0,S,-,0,0)
7. Mateusz Lampkowski 3 (2,0,1)

Wroclaw - Zielona Gora 45-45 (83-91)
2010-09-12
Wroclaw 45 (83)
1. Kenneth Bjerre 8+1 (2,2,1*,3,0)
2. Daniel Jeleniewski 6+1 (0,1*,2,3)
3. Piotr Świderski 7+2 (2,1*,2,2*,0)
4. Leon Madsen 7+2 (1*,2,1*,2,1)
5. Jason Crump 13 (3,3,3,1,3)
6. Maciej Janowski 2+1 (S,0,2*,0,S)
7. Dennis Andersson 2 (2)

Zielona Gora 45 (91)
1. Greg Hancock 13 (3,3,2,3,2)
2. Grzegorz Zengota 2+1 (1,0,1*,0)
3. Rafał Dobrucki 8 (3,0,0,2,3)
4. Niels Kristian Iversen 6+1 (0,1,3,0,2*)
5. Piotr Protasiewicz 7+1 (2,3,0,1,1*)

6. Patryk Dudek 8+1 (3,1*,0,3,1)
7. Aleksandr Łoktajew 1 (1)

Gdansk - Rzeszow 35-54
2010-09-05
Gdansk 35
1. Magnus Zetterström 6+1 (3,S,1*,0,2,0)
2. Thomas H. Jonasson 8 (1,U,3,2,2)
3. Dawid Stachyra 10 (2,0,2,3,3)
4. Renat Gafurov 3+1 (0,2,1*,0,-)
5. Paweł Hlib 1 (0,1,-,0)
6. Mateusz Lampkowski 2 (1,-,0,-,1)
7. Matej Kus 5 (2,1,2,0)

Rzeszow 54
1. Chris Harris 10 (2,3,0,2,3)
2. Miakel Max 5 (0,1,3,1)
3. Rafał Okoniewski 12+1 (3,3,2,3,1*)
4. Maciej Kuciapa 6+2 (1,2*,1*,1,1)
5. Lee Richardson 13+1 (2*,3,3,3,2)
6. Dawid Lampart 8 (3,3,2,-,-,)
7. Łukasz Kret 0 (T/T,0,0)

Gniezno - Gdansk 57-33
2010-08-22
Gniezno 57
1. Matej Ferjan 14 (3,2,3,3,3)
2. Mirosław Jabłoński 6+2 (2*,U,2*,1,1)
3. Krzysztof Jabłoński 12 (2,3,3,3,1)
4. Adrian Gomólski 1 (1,-,-,-)
5. Michał Szczepaniak 9 (1,3,2,3,-)
6. Kacper Gomólski 9+1 (3,3,1,1*,1)
7. Linus Sundström 6+3 (2*,2*,0,2*,0)

Gdansk 33
1. Paweł Hlib 4+1 (1,1,0,0,2*)
2. Thomas H. Jonasson 0 (0,S,-,S)
3. Dawid Stachyra 7 (U,2,0,2,3)
4. Renat Gafurov 5 (3,0,1,1,0)
5. Magnus Zetterström 12 (2,3,3,2,0,2)
6. Mateusz Lampkowski 2+1 (0,-,1,1*,-)
7. Matej Kus 3 (1,0,2)

Tarnow - Leszno 46-44
2010-08-19
Tarnow 46
1. Bjarne Pedersen 8+1 (1,3,1,1,2*)
2. Tomasz Jedrzejak 6 (3,0,0,3,0)
3. Sebastian Ulamek 6 (0,1,1,2,2)
4. Jesper B. Monberg 1 (1,0,-,0)
5. Krzysztof Kasprzak 10+2 (1,2,2*,2*,3)
6. Szymon Kielbasa 3 (3,-,0,-,-)
7. Martin Vaculik 12+2 (2*,3,3,3,1*)

Leszno 44
1. Jaroslaw Hampel 8+1 (2,2*,1,3,U)
2. Leigh Adams 3 (0,3,0,0)
3. Damian Balinski 8+1 (2*,1,3,1,1)
4. Troy Batchelor 11+2 (3,3,2*,2*,1)
5. Janusz Kolodziej 11+1 (2,1*,2,3,3)
6. Slawomir Musielak 0 (0,-,-,-,-)
7. Jurica Pavlic 3 (1,0,2,0,0)

Wroclaw - Torun 52-38
2010-08-15
Wroclaw 52
1. Kenneth Bjerre 13+1 (2,3,3,2*,3)
2. Daniel Jeleniewski 1 (0,1,0,-)
3. Piotr Świderski 6+1 (3,2*,0,1,S)
4. Leon Madsen 11+1 (0,3,3,3,2*)
5. Jason Crump 9 (1,2,2,3,1)
6. Maciej Janowski 9+2 (2*,3,1*,0,3)
7. Dennis Andersson 3 (3,0)

Torun 38
1. Chris Holder 10+1 (3,T/T,3,1*,2,1)
2. Wiesław Jaguś 7+1 (1,1,1,1*,3)
3. Adrian Miedziński 8+1 (1*,3,2,2,0,0)
4. Darcy Ward 2 (2,0,-,-)
5. Ryan Sullivan 9+1 (2,2,2,1,2*)
6. Michael Jepsen Jensen 1 (T/T,0,0,1,0)
7. Emil Pulczyński 1 (1,0)

Bydgoszcz - Czestochowa 51-39
2010-08-04
Bydgoszcz 51
1. Antonio Lindbäck 9 (2,3,0,2,2)
2. Denis Gizatullin 2+1 (0,0,-,2*)
3. Grzegorz Walasek 9+2 (2,3,2*,0,2*)
4. Robert Kosciecha 3 (S,S,3,S,-)
5. Andreas Jonsson 11+1 (1,1*,3,3,3)
6. Emil Sajfutdinow 13+1 (3,3,2,2*,3)
7. Szymon Wozniak 4+2 (2*,1,1*)

Czestochowa 39
1. Peter Karlsson 7+1 (-,2,1,1*,3)
2. Lewis Bridger 3 (1,1,0,1)
3. Jonas Davidsson 10 (3,3,3,0,1)
4. Slawomir Drabik 6+1 (1,0,2*,3,-)
5. Rafal Szombierski 5+1 (2,1*,1,1,0)
6. Borys Miturski 1 (1,S,-,-,-)
7. Tai Woffinden 7 (0,3,2,0,2,0)

Zielona Gorz - Tarnow 51-39
2010-08-02
Zielona Gora 51
1. Greg Hancock 7+3 (3,1*,1*,3,0)
2. Grzegorz Zengota 10 (3,2,2,3,0)
3. Łukasz S√≥wka - NS
4. Rafał Dobrucki 12 (3,3,3,1,2)
5. Piotr Protasiewicz 9+2 (2,1,2*,2*,2)
6. Patryk Dudek 9 (3,0,S,3,3)
7. Aleksandr Loktajew 4 (1,1,1,0,1)

Tarnow 39
1. Sebastian Ułamek 2 (0,2,0,0,0)
2. Tomasz Jędrzejak 6 (1,2,1,1,1)
3. Bjarne Pedersen - R/R
4. Jesper Monberg 2+1 (0,2*,0,0,0)
5. Krzysztof Kasprzak 13+1 (1,3,0,1*,2,3,3)
6. Szymon Kiełbasa 0 (U,-,-,-)
7. Martin Vaculik 16 (2,3,3,3,2,2,1)

Rybnik - Gdansk 38-52
2010-07-18
Rybnik 38
1. Mariusz Węgrzyk 0 (0,0,0,-)
2. Sławomir Pyszny 7+1 (1,3,1,2*,0,-)
3. Kamil Fleger 1 (0,-,1,-,0)
4. Joonas Kylmäkorpi 15 (3,1,3,2,3,3)
5. Andrij Karpow 12 (3,3,1,1,3,1)
6. Mateusz Domański 0 (0,-,-,-,0)
7. Rafał Fleger 3 (2,0,0,0,1)

Gdansk 52
1. Paweł Hlib 11+2 (2*,2,2*,3,2)
2. Thomas H. Jonasson 9 (3,0,3,0,3)
3. Dawid Stachyra 10+2 (2,2*,3,1,2*)
4. Renat Gafurov 8+2 (1*,3,2*,2,U)
5. Magnus Zetterström 5+3 (1*,1*,2,1*)

6. Damian Sperz 2+1 (1,-,-,0,1*)
7. Matej Kus 7 (3,2,2)

Tarnow - Bydgoszcz 45-39
2010-07-18
Tarnow 45
1. Bjarne Pedersen 8 (3,2,1,2)
2. Tomasz Jędrzejak 2+1 (1,1*,0,0)
3. Sebastian Ułamek 9+2 (1,1*,2,2*,3)
4. Jesper B. Monberg 4+2 (0,2,1*,1*,-)
5. Krzysztof Kasprzak 10 (2,3,3,2)
6. Szymon Kiełbasa 4+1 (3,1*,-,-,-)
7. Martin Vaculik 8+2 (2*,2*,0,3,1)

Bydgoszcz 39
1. Denis Gizatullin 0 (0,0,-,0)
2. Antonio Lindbäck 13 (2,3,2,3,3)
3. Grzegorz Walasek 8+2 (2*,1,2*,1,2)
4. Robert Kościecha 3 (3,0,-,0,0)
5. Andreas Jonsson 13+1 (3,3,1*,3,3)
6. Szymon Woźniak 1 (0,0,-,-,1)
7. Damian Adamczak 1 (1,0,0)

Bydgoszcz - Zielona Gora 44-46
2010-07-16
Bydgoszcz 44
1. Denis Gizatullin 4 (2,2,0,0)
2. Antonio Lindbäck 6+2 (1*,1*,1,2,1)
3. Grzegorz Walasek 11 (3,2,3,3,0)
4. Robert Kościecha 7+1 (1,1*,-,2,3)
5. Andreas Jonsson 11+2 (3,1,2,2*,1*,2)
6. Szymon Woźniak 3 (2,1,0,0,-)
7. Damian Adamczak 2+1 (1*,1)

Zielona Gora 46
1. Greg Hancock 14 (3,3,3,2,3)
2. Grzegorz Zengota 4 (0,0,1,3)
3. Rafał Dobrucki 7+1 (2,3,2*,0,0)
4. Fredrik Lindgren 9+1 (T/T,2*,3,3,1)
5. Piotr Protasiewicz 8 (2,3,0,1,2)
6. Patryk Dudek 4 (3,0,0,1,0)
7. Łukasz S√≥wka 0 (0,S)

Kval Polska mästerskapet, Lodz
2010-07-15
1. Krzysztof Kasprzak 14 (3,2,3,3,3)
2. Sebastian Ulamek 12 (3,3,2,1,3)
3. Krzysztof Jablonski 12 (2,3,1,3,3)
4. Robert Kosciecha 11 (3,1,3,2,2)
5. Jaroslaw Hampel 11 (1,2,3,2,3)
6. Maciej Kuciapa 10 (2,3,1,3,1)
7. Michal Szczepaniak 9 (1,2,2,3,1)
8. Mateusz Szczepaniak 8+3 (2,2,1,1,2)
----
9. Daniel Jeleniewski 8+2 (3,3,2,0,0)
----
10. Piotr Dym 8+1 (1,1,3,2,1)
11. Mariusz Puszakowski 5 (2,1,0,2,S)
12. Tomasz Jedrzejak 5 (0,0,2,1,2)
13. Ronnie Jamrozy 4 (1,1,0,S,2)
14. Szymon Kielbasa 2 (0,0,1,1,0)
15. Jacek Rempala 0 (0,0,T/T,0,-)
16. Dawid Lampart 0 (S,U,-,-,-)

Gdansk - Miszkolc 67-23
2010-07-11
Gdansk 67
1. Thomas H. Jonasson 8+1 (3,2*,3,-)
2. Renat Gafurov 9+1 (1,3,2*,3)
3. Dawid Stachyra 9+3 (2*,2*,2*,-,3)
4. Matej Kus 14 (3,3,3,3,2)
5. Paweł Hlib 8+1 (2,3,-,1,2*)
6. Damian Sperz 11+1 (2,1*,2*,3,3)
7. Mateusz Lampkowski 8+4 (1,2*,2*,2*,1*)

Miszkolc 23
1. Norbert Magosi 9 (2,1,1,2,0,3)
2. Samo Kukovica 0 (0,S,-,U,-)
3. Laszlo Szatmari 1 (1,0,U,-)
4. Aleksander Conda 3 (0,1,0,1,1,0)
5. Sandor Tihanyi 1 (0,1,0,0,0)
6. Jozsef Tabaka 9 (3,3,U,1,1,1)

Tarnow - Czestochowa 51-39
2010-07-11
Tarnow 51
1. Bjarne Pedersen 6+1 (1*,1,1,3,-)
2. Tomasz Jędrzejak 9+1 (2,3,0,2*,2)
3. Sebastian Ułamek 9+1 (2*,1,3,3,0)
4. Jesper B. Monberg 5 (3,2,0,0)
5. Krzysztof Kasprzak 10+1 (1*,0,3,3,3)
6. Szymon Kiełbasa 2+1 (2*,-,-,-,0)
7. Martin Vaculik 10+1 (3,2,2,2*,1)

Częstochowa 39
1. Peter Karlsson 13 (3,3,1,3,2,1)
2. Sławomir Drabik 0 (0,U,0,-)
3. Rafał Szombierski 8+1 (1,1,2*,0,2,2)
4. Marcin Bubel - NS
5. Rune Holta 14+1 (3,3,2,2,1*,3)
6. Borys Miturski 2+2 (0,0,-,1*,1*,0)
7. Lewis Bridger 2 (1,0,0,1)

Zielona Gora - Torun 58-32
2010-07-11
Zielona Gora 58
1. Greg Hancock 10+2 (2,2*,3,2*,1)
2. Grzegorz Zengota 8+3 (1*,3,1,2*,1*)
3. Niels Kristian Iversen 6+1 (2*,1,1,2)
4. Rafał Dobrucki 15 (3,3,3,3,3)
5. Piotr Protasiewicz 11+1 (2*,2,2,3,2)
6. Patryk Dudek 8+2 (3,3,0,1*,1*)
7. Łukasz S√≥wka 0 (0)

Torun 32
1. Adrian Miedziński 14 (3,2,3,3,3,0)
2. Chris Holder 0 (0,0,-,-)
3. Ryan Sullivan 8 (1,3,0,2,0,2)
4. Hans Andersen 2 (0,1,0,1)
5. Wiesław Jaguś 5 (1,1,2,1,0,-)
6. Darcy Ward 2 (2,0,0,0,0)
7. Emil Pulczyński 1+1 (1*)

Miszkolc - Gdansk 34-55
2010-07-04
Miszkolc 34
1. Norbert Magosi 10 (3,1,3,1,2,U)
2. Samo Kukovica 1 (1,0,-,0)
3. Laszlo Szatmari 8 (1,3,U,1,2,1)
4. Aleksander Conda 3 (2,1,0,0,0)
5. James Wright 1+1 (1*,U,-,-)
6. Jozsef Tabaka 11 (3,2,1,1,3,1)
7. Tamas Szilagyi 0 (0,0)

Gdansk 55
1. Paweł Hlib 5 (2,S,3,U)
2. Thomas H. Jonasson 8+3 (0,2,2*,2*,2*)
3. Dawid Stachyra 10 (U,3,1,3,3)
4. Matej Kus 11+1 (3,2*,2,1,3)
5. Renat Gafurov 14+1 (3,3,3,3,2*)
6. Damian Sperz 5+3 (1*,-,2*,2*,U)
7. Mateusz Lampkowski 2 (2,0)

Wroclaw - Zielona Gora 51-39
2010-07-04
Wroclaw 51
1. Kenneth Bjerre 8+2 (3,2,1*,1,1*)
2. Daniel Jeleniewski 4 (1,0,-,3)
3. Piotr Świderski 8+1 (2*,2,1,1,2)
4. Leon Madsen 10+1 (3,1*,3,3,U)
5. Jason Crump 10 (3,3,3,0,1)
6. Maciej Janowski 7+2 (3,0,2*,2*,0)
7. Dennis Andersson 4+1 (2*,2)

Zielona Gora 39
1. Piotr Protasiewicz 12+2 (2,3,1,2,2*,2*)
2. Grzegorz Zengota 0 (0,0,0,-)
3. Rafał Dobrucki 5+1 (1,S,0,1*,3)
4. Fredrik Lindgren 1 (0,1,-,0,-)
5. Greg Hancock 14+1 (1*,3,3,2,2,3)
6. Patryk Dudek 6 (0,2,1,0,3,0)
7. Łukasz S√≥wka 1 (1)

Wroclaw - Tarnow 59-31
2010-06-27
Wroclaw 59
1. Kenneth Bjerre 11+3 (3,2*,3,1*,2*)
2. Daniel Jeleniewski 7+1 (S,3,2*,2,-)
3. Piotr Świderski 5+2 (1,2*,1*,1)
4. Leon Madsen 13 (3,3,2,2,3)
5. Jason Crump 10+1 (3,1*,3,0,3)
6. Denis Andersson 5+1 (3,2*,-,0,-)
7. Maciej Janowski 8+1 (1,2,3,2*)

Tarnów 31
1. Krzysztof Kasprzak 6+1 (1,1,1*,2,1)
2. Marcin Rempała 2 (2,0,T/T,-,0)
3. Bjarne Pedersen 7 (2,3,1,1,S,0)
4. Jesper Monberg 0 (0,0,-,-)
5. Sebastian Ułamek 11 (0,1,3,3,3,1)
6. Szymon Kiełbasa 3 (2,1,0,0,0)
7. Patrick Hougaard 2 (0,2,0)

Zielona Gorz - Leszno 39-51
2010-06-20
Zielona Gora 39
1. Greg Hancock 9+2 (1,3,0,2*,2*,1)
2. Rafał Dobrucki 9+1 (T/T,1,1,3,1*,3)
3. Grzegorz Zengota 2 (0,0,2,-)
4. Fredrik Lindgren 2 (1,1,0,-,-)
5. Piotr Protasiewicz 10+1 (2,1,F,2*,3,2)
6. Patryk Dudek 7+1 (3,1*,0,1,2)
7. Łukasz S√≥wka 0 (0,0)

Leszno 51
1. Jarosław Hampel 10+2 (2*,2*,3,3,-)
2. Troy Batchelor 8+1 (3,3,2*,0,0)
3. Janusz Kołodziej 12+1 (3,3,2*,1,3)
4. Damian Baliński 9+2 (2*,2*,3,1,1)
5. Leigh Adams 8 (3,2,3,0)
6. Jurica Pavlic 2+1 (1*,0,1,0)
7. Sławomir Musielak 2 (2,0,0)

Grudziadz - Gdansk 46-43
2010-06-18
Grudziadz 46
1. Davey Watt 7 (1,3,0,2,1)
2. Rory Schlein 3 (0,0,1,0,2)
3. Tomasz Chrzanowski 10 (3,1,3,1,2)
4. Kamil Brzozowski 0 (U,-,-,-)
5. Krzysztof Buczkowski 11+2 (3,3,2*,2,1*)
6. Artur Mroczka 11+1 (3,2*,0,3,3)
7. Joe Haines 4 (0,3,1,0)

Gdansk 43
1. Paweł Hlib 5+1 (2*,0,1,2,U)
2. Thomas H. Jonasson 6 (3,2,0,1)
3. Dawid Stachyra 8 (U,2,3,3,0)
4. Renat Gafurov 9+2 (2,1*,2*,1,3)
5. Magnus Zetterström 7+1 (U,1*,F,3,3)

6. Damian Sperz 5+1 (1*,-,2,2,-)
7. Matej Kus 3 (2,1,0)

Zielona Gora - Czestochowa 54-36
2010-06-13
Zielona Gora 54
1. Greg Hancock 3 (3,F/-,-,-)
2. Rafał Dobrucki 9+2 (2*,3,2,1,1*)
3. Piotr Protasiewicz 13+1 (3,2*,3,3,2)
4. Grzegorz Zengota 11 (1,3,1,3,3)
5. Fredrik Lindgren 2 (1,0,T/T,0,1)
6. Patryk Dudek 9+2 (2*,3,2,0,2*)
7. Aleksandr Loktajew 7+1 (3,2*,2,0,0)

Czestochowa 36
1. Peter Karlsson 4 (1,1,1,1)
2. Rafał Szombierski 3+2 (0,0,-,2*,1*,0)
3. Jonas Davidsson 17 (2,3,3,3,3,3)
4. Tai Woffinden 2 (0,1,1,-,-)
5. Rune Holta 8 (2,F,2,2,2,0)
6. Borys Miturski 1 (0,-,1,-,0)
7. Lewis Bridger 1 (1,0,0)

Gdansk - Grudziadz 55-35
2010-06-06
Gdansk 55
1. Magnus Zetterström 13 (1,3,3,3,3)
2. Thomas H. Jonasson 5+2 (0,2*,2*,1)
3. Dawid Stachyra 12 (3,3,0,3,3)
4. Renat Gafurov 7+2 (2*,2*,1,1,1)
5. Paweł Hlib 12+2 (2*,3,3,2,2*)
6. Damian Sperz 4+1 (1*,3,0,-,-)
7. Matej Kus 2 (2,0,T/T)

Grudziądz 35
1. Davey Watt 7 (3,0,2,1,1)
2. Rory Schlein 8+1 (2*,1,1,3,1,0)
3. Tomasz Chrzanowski 4 (1,2,1,-)
4. Edward Kennett 1+1 (T/T,1*,0,-,-)
5. Krzysztof Buczkowski 6 (0,1,3,F,2,0)
6. Artur Mroczka 10+1 (3,1,0,2*,2,2)
7. Kevin Wölbert 0 (0)

Gorzow - Zielona Gora 49-39
2010-06-06
Gorzow 49
1. Nicki Pedersen 14 (3,3,2,3,3)
2. David Ruud 2 (U,2,0,U)
3. Matej Zagar 4+1 (S,0,2*,2,0)
4. Tomasz Gapiński 10 (3,3,3,0,1)
5. Tomasz Gollob 10 (1,S,3,3,3)
6. Simon Gustafsson 1 (1,-,-,-,-)
7. Przemysław Pawlicki 8 (3,3,1,1,0)

Zielona Gora 39
1. Rafał Dobrucki 2 (U,2,0,-)
2. Grzegorz Zengota 7+2 (2,1*,2,1,1*)
3. Piotr Protasiewicz 12 (1,3,3,2,3,0)
4. Fredrik Lindgren 8+2 (2,2*,1,1*,2)
5. Greg Hancock 6 (2,U,U,2,2)
6. Patryk Dudek 2 (S,S,-,1,1)
7. Aleksandr Loktajew 2 (2,U)

Tarnow - Leszno 39-51
2010-05-30
Tarnow 39
1. Bjarne Pedersen 4+2 (1*,2,0,1*,-)
2. Marcin Rempała 6+1 (2,1*,2,1,S)
3. Sebastian Ułamek 10+1 (2,1*,2*,3,1,1)
4. Patrick Hougaard 8+1 (0,2,2*,2,2,0)
5. Krzysztof Kasprzak 0 (0,0,-,-)
6. Szymon Kiełbasa 4 (2,T/T,-,-,2)
7. Martin Vaculik 7+1 (1*,2,1,3,0)

Leszno 51
1. Jarosław Hampel 10 (3,3,1,S,3)
2. Troy Batchelor 5+1 (0,F,0,2*,3)
3. Janusz Kołodziej 14+1 (3,3,3,3,2*)
4. Damian Baliński 4+1 (1,2*,1,0)
5. Leigh Adams 8 (3,0,1,3,1)
6. Sławomir Musielak 0 (0,-,-,-)
7. Jurica Pavlic 10 (3,1,3,0,3)


Daugavpils - Gdansk 59-31
2010-05-30
Daugavpils 59
1. Grigorij Łaguta 12 (3,3,3,3,-)
3. Leonid Paura 1 (0,0,-,1,0)
4. Kjastas Puodżuks 13+2 (3,2*,3,2*,3)
5. Wiaczesław Gieruckis 9+1 (1,3,1,2*,2)
6. Roman Povazhny 3+1 (1,-,2*,-)
7. Maksim Bogdanow 15 (3,3,3,3,3)
8. Artiom Łaguta 6+3 (2*,2*,2*,S,0)

Gdansk 31
1. Paweł Hlib 8 (2,1,1,1,3)
2. Thomas H. Jonasson 1+1 (1*,0,0,-)
3. Dawid Stachyra 1 (T/T,0,0,-,1)
4. Renat Gafurov 7+2 (2,1,1,2*,U,1*)
5. Magnus Zetterström 12 (2,2,2,3,1,2)

6. Damian Sperz 1 (1,0,-,-,0)
7. Matej Kus 1+1 (0,1*,0)

Zielona Gora - Bydgoszcz 61-29
2010-05-23
Zielona Gora 61
1. Rafał Dobrucki 11+2 (1,2*,3,2*,3)
2. Greg Hancock 10+1 (3,3,2*,1,1)
3. Piotr Protasiewicz 7+1 (1,2*,1,3)
4. Grzegorz Zengota 13 (3,3,3,3,1)
5. Fredrik Lindgren 13 (3,3,1,3,3)
6. Patryk Dudek 3+1 (2*,1,-,0,-)
7. Aleksandr Loktajew 4 (3,0,1)

Bydgoszcz 29
1. Andreas Jonsson 10 (2,1,3,2,2,0)
2. Denis Gizatullin 0 (0,0,-,0) 0
3. Grzegorz Walasek 10+1 (2,2,2*,0,2,2)
4. Robert Kościecha 3+1 (T/T,1*,1,1)
5. Antonio Lindbäck 6 (2,1,2,0,1,0)
6. Damian Adamczak 0 (0,0,0,-,0,-)
7. Mikołaj Curyło 1 (1,0,0)

Gdansk - Daugavpils 49-41
2010-05-23
Gdansk 49
1. Magnus Zetterström 4+1 (0,2,S,2*)
2. Tobias Kroner 6 (3,0,-,3,-)
3. Dawid Stachyra 13+1 (3,2*,3,2,3)
4. Renat Gafurov 8 (1,3,S,3,1)
5. Paweł Hlib 9+1 (3,2*,3,1,U)
6. Damian Sperz 2 (0,1,-,1,-)
7. Matej Kus 7+1 (2,3,1,1*,S)

Daugavpils 41
1. Grigorij Łaguta 2 (2,0,S,S,-)
2. Kjastas Puodżuks 7+2 (1*,1,2,2,1*)
3. Roman Povazhny 8 (2,1,3,0,2)
4. Wiaczesław Gieruckis 0 (0,-,-,-,-)
5. Paweł Miesiąc 2+1 (U,1,1*,0)
6. Maksim Bogdanow 16 (3,2,3,2,3,3)
7. Artiom Łaguta 6+2 (1,T/T,2*,1,2*)


Polska parmästerskapet, kval, Opole
2010-05-20
1 - Rzeszow 25
Rafał Okoniewski 17 (3,3,3,3,2,3)
Maciej Kuciapa 8 (2,2,0,2,1,1)

2 - Gniezno 24
Krzysztof Jabłoński 14 (2,2,3,3,2,2)
Michał Szczepaniak 10 (3,3,1,-,3,0)
Adrian Gomólski 0 (0)

3 - Zielona Góra 22
Piotr Protasiewicz - 10 (2,U,2,2,1,3)
Rafał Dobrucki - 12 (3,3,1,1,2,2)
Patryk Dudek - NS

4 - Rybnik 17
Mariusz Węgrzyk 9 (3,1,2,-,3,1)
Sławomir Pyszny 4 (2,0,0,2,F,0)
Kamil Fleger 3 (3)

5 - Częstochowa 16
Sławomir Drabik 1 (1,F/-,-,-,-,-)
Krzysztof Słaboń 11 (0,2,2,1,3,3)
Kamil Cieślar 4 (1,0,0,2,1)

6 - Opole 14
Michał Mitko 12 (1,1,3,3,3,1)
Adam Pawliczek 0 (d,S,-,-,-,-)
Marcin Piekarski 2 (1,1,0,S)

7 - Krosno 8
Grzegorz Knapp (1,1,2,1,1,2)
Paweł Staszek - NS

De två främsta lagen gick vidare till finalen

Wroclaw - Bydgoszcz 48-42
2010-05-09
Wroclaw 48
1. Kenneth Bjerre 10+1 (1,2*,3,2,1,1)
2. Daniel Jeleniewski 1 (0,1,S,0,-)
3. Leon Madsen 13 (3,3,3,3,S,1)
4. Piotr Świderski - R/R
5. Jason Crump 15+2 (2,2*,3,2*,3,3)
6. Dennis Andersson 2+1 (1,1*,-,-,-)
7. Maciej Janowski 7+1 (0,1,3,1,2*,0)

Bydgoszcz 42
1. Andreas Jonsson 11+1 (3,1,2,1,2*,2)
2. Antonio Lindbäck 5+3 (2*,0,0,1*,2*)
3. Grzegorz Walasek 9 (2,1,1,2,3,0)
4. Robert Kościecha 0 (0,0,-,-)
5. Denis Gizatullin 0 (0,0,0,-)
6. Szymon Woźniak 3 (3,-,-,0,-)
7. Emil Sajfutdinow 14+1 (2*,3,2,3,1,3)

Poznan - Gdansk 58-32
2010-05-09
Poznan 58
1. Norbert Kościuch 12+2 (2*,2*,3,2,3)
2. Mateusz Szczepaniak 12+1 (3,3,1,2*,3)
3. Robert Miśkowiak 8+1 (0,3,2*,3,0)
4. Rafał Trojanowski 5 (1,0,3,1)
5. Adam Skórnicki 11+1 (3,3,2*,3,0)
6. Damian Celmer 2 (1,-,1,-,-)
7. Adrian Szewczykowski 8+1 (3,U,3,2*)

Gdansk 32
1. Paweł Hlib 7 (1,2,1,1,2)
2. Tobias Kroner 1+1 (0,1*,S,-,-)
3. Dawid Stachyra 7+1 (2*,0,2,1,2)
4. Renat Gafurov 9+1 (3,2,0,U,3,1*)
5. Magnus Zetterström 3 (1,1,1,S)
6. Damian Sperz 0 (0,-,0,-,0)
7. Matej Kus 5+1 (2,2,0,1*)

Leszno - Zielona Gora 58-32
2010-05-09
Leszno 58
1. Jarosław Hampel 10+1 (3,2,S,2*,3)
2. Troy Batchelor 4+1 (0,1*,3,0)
3. Janusz Kołodziej 14+1 (2*,3,3,3,3)
4. Damian Baliński 11+2 (3,2*,2*,3,1)
5. Leigh Adams 11+1 (2*,3,3,2,1)
6. Sławomir Musielak 1 (U,-,-,-,1)
7. Jurica Pavlic 7+1 (2,3,2*,0)

Zielona Gora 32
1. Rafał Dobrucki 7+2 (1*,1,1*,2,2)
2. Fredrik Lindgren 9 (2,0,2,3,2,S)
3. Piotr Protasiewicz 4+1 (1,1,1*,1,S)
4. Grzegorz Zengota 3 (0,-,2,1)
5. Greg Hancock 4 (U,0,3,1,0,-)
6. Patryk Dudek 4 (3,1,0,-,0)
7. Aleksandr Loktajew 1 (1,0)

Bydgoszcz - Torun 58-32
2010-05-02
Bydgoszcz 58
1. Andreas Jonsson 14 (3,3,3,2,3)
2. Denis Gizatullin 6+1 (0,1,2*,3)
3. Grzegorz Walasek 12+2 (3,2*,3,2,2*)
4. Robert Kościecha 7+2 (1,3,2*,1*,0)
5. Antonio Lindbäck 5 (1,3,1,F)
6. Szymon Woźniak 2+1 (2*,0)
7. Emil Sajfutdinow 12 (3,3,1,3,2)

Torun 32
1. Wiesław Jaguś 1+1 (1*,0,0,-)
2. Hans Andersen 10 (2,1,2,2,0,3)
3. Ryan Sullivan 9+2 (2,2,1*,1*,3,F)
4. Adrian Miedziński 0 (0,0,0,-)
5. Chris Holder 8 (2,0,1,3,1,1)
6. Darcy Ward 2 (1,0,-,-,1)
7. Emil Pulczyński 2 (0,2,0)

Tarnow - Gorzow 43-46
2010-05-02
Tarnow 43
1. Marcin Rempała 5 (2,2,1,0)
2. Bjarne Pedersen 7+3 (1*,1*,3,2*,0)
3. Sebastian Ułamek 7+1 (3,1,2,1*,0)
4. Tomasz Jędrzejak 5+1 (0,3,1*,1)
5. Krzysztof Kasprzak 9 (2,1,2,3,1)
6. Szymon Kiełbasa 2+1 (2*,-,-,0,-)
7. Martin Vaculik 8 (3,U,S,2,3)

Gorzow 46
1. Tomasz Gollob 14 (3,2,3,3,3)
2. David Ruud 2 (0,U,1,1)
3. Tomasz Gapiński 6+1 (2,3,0,0,1*)
4. Matej Zagar 9+3 (1*,2*,2,2*,2)
5. Nicki Pedersen 14+1 (3,3,3,3,2*)
6. Paweł Zmarzlik 0 (0,-,-,-,0)
7. Przemysław Pawlicki 1 (1,U,0,0)

Guldhjälmen, Zielona Gora
2010-04-30
1. Janusz Kołodziej 15 (3,3,3,3,3)
2. Piotr Protasiewicz 11 (3,3,1,1,3)
3. Krzysztof Kasprzak 11 (3,2,2,2,2)
----
4. Grzegorz Zengota 10 (3,1,3,0,3)
5. Adrian Miedziński 10 (0,2,3,3,2)
6. Jarosław Hampel 9 (1,2,0,3,3)
7. Rafał Dobrucki 9 (1,2,3,1,2)
8. Sebastian Ułamek 9 (2,3,1,2,1)
9. Wiesław Jaguś 8 (0,3,2,3,0)
10. Tomasz Gapiński 7 (1,1,1,2,2)
11. Ronnie Jamroży 6 (2,0,2,2,0)
12. Krzysztof Jabłoński 6 (2,1,1,1,1)
13. Piotr Świst 4 (0,1,2,0,1)
14. Tomasz Jędrzejak 3 (2,0,0,1,U)

De tre främsta kvalificerar sig även till internationellt GP-kvalande.

Wroclaw - Gorzow 45-45
2010-04-25
Wroclaw 45
1. Kenneth Bjerre 8+1 (1,3,2*,0,2)
2. Leon Madsen 8+1 (0,1,3,1*,3)
3. Piotr Świderski 4+1 (3,1*,-,-)
4. Daniel Jeleniewski 4 (0,2,U,2,0)
5. Jason Crump 7+1 (2,1*,2,2,0)
6. Dennis Andersson 5 (3,0,-,-,2)
7. Maciej Janowski 9+3 (2*,2,1*,3,1*)

Gorzow 45
1. Tomasz Gollob 13 (3,3,3,3,1)
2. David Ruud 7+1 (2*,0,0,3,2)
3. Matej Zagar 6 (2,3,1,0)
4. Tomasz Gapiński 5+2 (1*,0,0,3,1*)
5. Nicki Pedersen 11 (3,2,2,1,3)
6. Paweł Zmarzlik 2 (1,1,0,-,0)
7. Simon Gustafsson 1 (0,1)

Torun - Zielona Gora 47-42
2010-04-25
Torun 47
1. Wiesław Jaguś 9+1 (3,1,1,2*,2)
2. Hans Andersen 8+1 (1,3,3,0,1*)
3. Ryan Sullivan 6+1 (1,2,1*,2)
4. Adrian Miedziński 10 (3,0,2,3,2)
5. Chris Holder 7+1 (3,2,1*,1,0)
6. Darcy Ward 7+2 (2,2*,1*,2,0)
7. Emil Pulczyński 0 (U)

Zielona Gora 42
1. Greg Hancock 14 (2,3,0,3,3,3)
2. Niels Kristian Iversen 1 (0,1,-,-)
3. Rafał Dobrucki 9+1 (2,0,2,2*,3)
4. Fredrik Lindgren 8 (0,3,3,0,1,1)
5. Piotr Protasiewicz 6 (1,2,3,0,0)
6. Patryk Dudek 4 (3,0,-,0,1)
7. Aleksandr Loktajew 0 (U,0)

VM-kval, Opole
2010-04-21
1. Sebastian Ułamek 14 (3,3,3,2,3)
2. Rafał Dobrucki 12 (1,3,3,2,3)
3. Maciej Janowski 12 (1,3,3,3,2)
4. Piotr Protasiewicz 12 (2,3,2,3,2)
5. Damian Baliński 12 (3,2,2,3,2)
6. Rafał Okoniewski 8 (3,0,2,0,3)
7. Piotr Świderski 8 (2,1,1,3,1)
8. Robert Miśkowiak 7+3 (2,2,0,1,2)
----
9. Adrian Gomólski 7+2 (0,1,2,1,3)
10. Michał Szczepaniak 6 (1,2,1,1,1)
11. Michał Mitko 5 (3,2,0,0,0)
12. Krzysztof Jabłoński 5 (2,0,0,2,1)
13. Patryk Dudek 5 (0,1,1,2,1)
14. Szymon Kiełbasa 3 (0,0,3,0,0)
15. Ronnie Jamroży 3 (0,1,1,1,0)
16. Mateusz Szczepaniak 1 (1,0,S,U,U)

Gdansk - Zielona Gora 45-45
2010-04-09
Gdansk 45
1. Matej Kus 8+2 (1,2,3,1*,1*)
2. -
3. Dawid Stachyra 10+1 (2,1,2*,3,2)
4. Renat Gafurov 8+1 (1*,0,3,2,2)
5. Paweł Hlib 7(3,2,U,2)
6. Damian Sperz 6+1 (2,1,1*,1,1,0)
7. Mateusz Lampkowski 6+2 (3,1*,2*,0)

Zielona Gora 45
1. Rafał Dobrucki 12+2 (2*,2*,3,2,3)
2. Grzegorz Zengota 10+1 (3,3,2*,1,1)
3. Piotr Protasiewicz 10 (3,3,1,3)
4. -
5. Fredrik Lindgren 12 (2,3,1,3,3)
6. Łukasz S√≥wka 0 (0,0,0,0,0,0)
7. Marcel Szymko 1 (1,0,0,0,0)

Tarnow - Zielona Gora 50-28
2010-04-05
Tarnow 50
1. Marcin Rempała 4+2 (1*,2*,1,0)
2. Bjarne Pedersen 9 (2,3,3,1)
3. Sebastian Ułamek 12 (3,3,3,3)
4. Jesper B. Monberg 5+1 (0,2*,T/T,3)
5. Krzysztof Kasprzak 6+1 (2*,0,1,3)
6. Szymon Kiełbasa 5 (1,-,-,3,1)
7. Martin Vaculik 9 (3,3,3,U)

Zielona Gora 28
1. Greg Hancock 6 (3,1,0,2)
2. Grzegorz Zengota 0 (0,d,-,0)
3. Rafał Dobrucki 5+1 (2,1*,0,2)
4. Fredrik Lindgren 9+1 (1*,2,2,2,2)
5. Piotr Protasiewicz 5+1 (1,1,2,1*)
6. Patryk Dudek 3 (2,d,-,1,-)
7. Aleksandr Loktajew 0 (0,0,0)

Matchen bröts efter 13 heat på grund av regn

Gorzow - Leszno 47-43
2010-04-05
Gorzow 47
1. Nicki Pedersen 12 (3,1,2,3,3)
2. David Ruud 1 (F,0,0,1)
3. Matej Zagar 11+1 (3,3,2*,U,3)
4. Tomasz Gapiński 2+1 (0,0,-,0,2*)
5. Tomasz Gollob 17+1 (3,3,3,3,3,2*)
6. Paweł Zmarzlik 2+1 (1*,-,0,-,1)
7. Simon Gustafsson 2 (2,0,0)

Leszno 43
1. Leigh Adams 9 (2,2,2,3,0)
2. Troy Batchelor 3+2 (1,1*,1*,0)
3. Janusz Kołodziej 6+2 (1*,1*,1,2,1)
4. Damian Baliński 9+1 (2,2,3,1*,1)
5. Jarosław Hampel 6+2 (1*,2*,1,2,0)
6. Sławomir Musielak 0 (0,-,-,-,-)
7. Jurica Pavlic 10+1 (3,2,3,0,2*)

Gniezno - Zielona Gora 46-44
2010-04-01
Gniezno 46
1. Peter Ljung 9+2 (3,1*,2*,3)
2. Matej Ferjan 7 (F,2,3,0,2)
3. Michał Szczepaniak 10 (2,3,2,3)
4. Adrian Gomólski 7+3 (1*,1,1*,2*,2)
5. Krzysztof Jabłoński 8+1 (3,1,U,3,1*)
6. Marcin Wawrzyniak 1 (1,-,0,-,-)
7. Robin Aspegren 4 (3,0,1,0,0)

Zielona Gora 44
1. Rafał Dobrucki 12 (2,2,3,2,3)
2. Mirosław Jabłoński 4+2 (1,0,2*,1*)
3. Piotr Protasiewicz 11+1 (3,2*,1,2,3)
4. Jason Doyle 3 (0,3,0,0)
5. Greg Hancock 8+1 (1*,3,3,1,0)
6. Aleksandr Loktajew 6+1 (2,2,0,0,1*,1)
7. -

Torun - Gdansk 63-25
2010-04-01
Torun 63
1. Adrian Miedziński 11+1 (3,3,2*,3)
2. Kamil Pulczyński 8+2 (1,0,3,2*,2*)
3. Ryan Sullivan 12 (3,3,3,-,3)
4. -
5. Wiesław Jaguś 12 (3,3,3,3)
6. Michael J. Jensen 14+2 (3,1,2*,2*,3,3)
7. Emil Pulczyński 6 (0,2,1,1,1,1)

Gdansk 25
1. Paweł Hlib 7 (2,2,1,2,S)
2. Marcel Szymko 0 (0,0,0,0,0)
3. -
4. Przemysław Pawlicki 0 (F,S,U,-)
5. Magnus Zetterström 8 (2,2,2,2)
6. Damian Sperz 4+2 (1*,0,1*,U,0,0,2)
7. Mateusz Lampkowski 6 (2,S,1,1,1,1)

Bydgoszcz - Gorzow 53-37
2010-03-30
Bydgoszcz 53
1. Andreas Jonsson 12+1 (2,1*,3,3,3)
2. Denis Gizatullin 7+2 (1*,2,2*,2)
3. Antonio Lindbäck 9+1 (1*,2,3,3)
4. Robert Kościecha 6+2 (2,1*,1,2*)
5. Grzegorz Walasek 9+1 (3,3,2,1*)
6. Szymon Woźniak 3+2 (2*,-,-,1*,-)
7. Emil Sajfutdinow 5+1 (3,2*)
8. Damian Adamczak 1 (0,1)
9. Mikołaj Curyło 1 (1)
10. Denis Sajfutdinow 0 (0,0)

Gorzów 37
1. Matej Zagar 9 (3,3,3,-)
2. Sam Masters 0 (0,0,0,0)
3. David Ruud 13 (3,2,1,3,2,2)
4. Simon Gustafsson 4+1 (0,1*,0,0,3)
5. Tomasz Gapiński 8+1 (1,3,2,1,1*)
6. Paweł Zmarzlik 3+1 (1,-,0,0,-,2*)
7. Łukasz Cyran 0 (0,0,0)

Gdansk - Torun 41-49
2010-03-30
Gdansk 41
1. Magnus Zetterström 11 (3,2,S,3,3)
2. Marcel Szymko 0 (0,0,-,-)
3. Dawid Stachyra 10+2 (2,1*,3,2,2*)
4. Renat Gafurov 7+2 (1*,2,S,2*,2)
5. Paweł Hlib 8 (1,3,2,2)
6. Damian Sperz 2+1 (0,S,1,1*,0)
7. Mateusz Lampkowski 3+1 (1,1,1*,0)

Torun 49
1. Adrian Miedziński 8 (2,3,3,-)
2. Emil Pulczyński 1+1 (1*,0,0,0)
3. Ryan Sullivan 10+1 (3,2,2*,3,0)
4. Kamil Pulczyński 3 (0,F,3,0)
5. Wiesław Jaguś 12 (3,3,2,1,3)
6. Michael J. Jensen 10+2 (2*,2*,1,1,3,1)
7. Przemysław Pawlicki 5 (3,1,1)

Gniezno - Wroclaw 31-29
2010-03-28
Gniezno 31
1. Peter Ljung 5 (2,3,F)
2. Mirosław Jabłoński 3+1 (1*,1,1)
3. Matej Ferjan 5+1 (3,1*,1)
4. Jason Doyle 5 (0,2,3)
5. Michał Szczepaniak 6 (2,2,2)
6. Kacper Gomólski 3+2 (2*,1*,0,-)
7. Robin Aspegren 4+1 (3,1*)

Wroclaw 29
1. Jason Crump 9 (3,3,3)
2. Lasse Bjerre 0 (0,0,0)
3. Leon Madsen 7+1 (2,3,2*)
4. Daniel Pytel 5+1 (1*,1,3)
5. Daniel Jeleniewski 7 (3,2,2)
6. Dennis Andersson 1 (1,0,-,0)
7. Patryk Kociemba 0 (0,0)

Matchen bröts efter 10 heat p.g.a. regn

Gdansk - Grudziadz 58-31
2010-03-28
Gdansk 58
1. Tobias Kroner 10+2 (2*,2*,3,3)
2. Renat Gafurov 9 (3,3,-,3)
3. Dawid Stachyra 9+2 (0,2,2*,3,2*)
4. Tomas H. Jonasson 12+2 (3,1*,3,2*,3)
5. Paweł Hlib 6+2 (2,2*,2*,0)
6. Matej Kus 9 (3,3,-,3)
7. Damian Sperz 2 (1,0,1)
8. Mateusz Lampkowski 1 (1,S,0)

Grudziadz 31
1. Rory Schlein 5+1 (1,S,1,1,S,2*)
2. Edward Kennett 3 (0,3,S,-)
3. Mariusz Puszakowski 5 (2,1,S,2,0)
4. Kamil Brzozowski 7+1 (1*,3,2,0,1)
5. Tomasz Chrzanowski 6 (1,0,1,1,3)
6. Artur Mroczka 5 (2,0,1,S,2)
7. Paweł Kaczorowski 0 (0)

Rzeszow - Tarnow 37-53
2010-03-27
Rzeszow 37
1. Mikael Max 8 (1,2,2,1,2)
2. Hugh Skidmore 3+1 (0,1*,1,1)
3. Rafał Okoniewski 6+1 (3,0,0,2,1*)
4. Maciej Kuciapa 11 (1,3,2,3,2)
5. Lee Richardson 7+1 (2,3,1,S,1*)
6. Łukasz Kret 1+1 (U,0,-,-,1*)
7. Alexander Edberg 1 (1,0,0)

Tarnow 53
1. Bjarne Pedersen 9+2 (2*,1*,3,3)
2. Marcin Rempała 9+2 (3,2,2*,2*)
3. Martin Vaculik 8 (2,-,S,3,3)
4. Jesper B. Monberg 7+1 (0,1*,3,-,3)
5. Tomasz Jędrzejak 9 (3,3,3,-)
6. Jakub Jamróg 2+1 (2*,-,0,-,0)
7. Patrick Hougaard 6 (3,1,2,0)
8. Szymon Kiełbasa 3 (1,2,0,0)

Bydgoszcz - Poznan 51-39
2010-03-25
Bydgoszcz 51
1. Grzegorz Walasek 8 (2,2,3,1,S)
2. Robert Kościecha 9+4 (1*,1*,2*,2*,3)
3. Antonio Lindbäck 13+1 (3,2*,3,3,2)
4. Denis Gizatullin 4 (0,3,1,0)
5. Emil Sajfutdinow 11 (3,3,2,3,S)
6. Szymon Woźniak 5+1 (3,2*,-,0,-)
7. Mikołaj Curyło 0 (0,0)
8. Damian Adamczak 1 (1)

Poznan 39
1. Norbert Kościuch 9 (3,1,3,2,F/-)
2. Tyron Proctor 2 (0,0,1,1)
3. Rafał Trojanowski 2+1 (1*,0,S,0,1)
4. Mateusz Szczepaniak 9+1 (2,2,1,2*,2)
5. Piotr Świderski 12 (1,3,2,3,3)
6. Damian Celmer 1+1 (1*,-,0,0,-)
7. Adrian Szewczykowski 4+1 (2,0,1*,1)

Leszno - Zielona Gora 56-34
2010-03-21
Leszno 56
1. Janusz Kołodziej 14 (3,3,3,2,3)
2. Adam Shields 5 (1,1,1,1,1)
3. Damian Baliński 12 (3,3,3,3)
4. Sławomir Musielak 1 (1,F,0,0)
5. Jarosław Hampel 10 (1,3,3,3,0)
6. Jurica Pavlic 13+2 (3,3,2*,-,2*,3)
7. Mateusz Łukaszewski 1 (U,1)

Zielona Gora 34
1. Rafał Dobrucki 9 (2,2,2,1,2)
2. Łukasz S√≥wka 0 (0,-,0,-)
3. Grzegorz Zengota 5 (F,1,0,2,2)
4. Niels K. Iversen 6+1 (2,0,2,1,1*)
5. Piotr Protasiewicz 9 (2,2,2,3)
6. Patryk Dudek 2 (2,0,0,-,0)
7. Aleksandr Łoktajew 3+1 (1,1,1*,0,0)


Engelska resultat
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005



© Indianerna Speedway 2014 - Kontakta kansliet: kansli@indianerna.nu