;
Start | Nyheter | Lagen | Kalender & Resultat | Klubbinfo | Arenan | Historik | 600-klubben | Servicegrupp | Länkar | Webbutiken | Support | Press

Nästa match
VS
Smederna Indianerna
Eskilstuna
Klockan: 19:00
Datum: 2016-06-28

Entrepriser 2016 (elitserien)
Vuxen (18+ ćr): 170:-
Ungdom (16-18 ćr): 80:-
Barn (0-15 ćr): fri entré.
Parkering: gratis.
Läktarplats: 40:-

Nästa mćnadsmöte
Datum: 15 augusti
Tid: 19,00
Plats: Klubbstugan






Nästa match - Elit B




ICA Maxi Arena
Klockan:
Datum:

Övriga resultat - 2006
STMK Turbina Balakowo - SK Turbina Balakowo 45-45
2006-10-07
STMK Turbina Balakowo 45
1. Artur Nafikow 3 (2,0,1,F)
2. Roman Zacharow 2+1 (1*,1,0,0)
3. Mariusz Frankow 12 (1,3,2,3,3)
4. Aleksiej Izotow 0 (0,U)
5. Grzegorz Knapp 10 (3,3,2,2,U)
6. Jewgienij Mitrofanow - NS
7. Aleksiej Guzajew 8+1 (1,2*,1,2,2)
8. Lenar Nigmatzanow 10+2 (2*,3,3,1*,1)

SK Turbina Balakowo 45
1. Siergiej Darkin 10+1 (3,1*,3,1,2)
2. Dmitrij Tichonow 2 (0,0,1,1)
3. Fliur Kalimullin - NS
4. Siergiej Kuzin 8+1 (2*,2,3,1)
5. Zbigniew Czerwinski 8 (1,2,2,3,0)
6. -
7. Siergiej Krawcow 1 (0,0,1,0,0)
8. Piotr Protasiewicz 16+1 (3,2,2*,3,3,3)

Tävling, Wolfslake, Tyskland
2006-10-01
1. Tomasz Gapinski 8 + 1:a i finalen
2. Kjastas Puodzuks 11 + 2:a i finalen
3. Rafal Okoniewski 12 + 3:a i finalen
4. Roberto Haupt 8 + 4:a i finalen
5. Patrick Hougaard 8
6. Emil Lindqvist 7
7. Manuel Hauzinger 5
8. Jesper Kristiansen 5
9. Marcin Sekula 4
10. Steffen Mell 3
11. Shane Colvin 1
12. Tero Aarnio 0

Tävling, Tyskland
2006-10-01
1. Rafal Okoniewski 24
2. Kjastas Poudzuks 23
3. Patrick Hougaard 18
4. Robin Törnqvist 17
5. Steffen Mell 11
6. Tobias Busch 8
7. Marcin Sekula 11
8. Tero Aarnio 11
9. Mathias Schultz 8
10. Ricky Kling 7
11. Shane Colvin 7
12. Rony Weis 5

A-Alliansen, MÃ¥lilla (80cc)
2006-09-09
Indianerna 52
Pontus Nilsson 14
Anders Mellgren 13
Freddy Godlund 12
André Hertzberg 7
Alexander Claesson 6

Dackarna/VMS Elit 31
Pontus Sundström 8
Joel Larsson 6
Kim Edwardsson 12
Kim Fridell 3
Albin NĂ€reby 2

Lejonen 25
Viktor Strandqvist 7
Jonathan Normen 1
Oliver Berntzon 8
Johannes Fredh 8
Christopher Öberg 1

JVM-final, Italien
2006-09-02
GrundtÀvling
1. Fredrik Lindgren 14 (3,3,3,2,3)
2. Karol Zabik 13 (3,3,2,2,3)
3. Antonio LindbÀck 12 (2,1,3,3,3)
4. Christian Hefenbrock 12 (3,1,3,3,2)
5. Adrian Miedzinski 8 (0,2,1,3,2)
6. Pawel Miesiac 8 (3,0,3,1,1)
7. Pawel Hlib 8 (1,3,1,2,1)
8. Ricky Kling 6 (1,0,2,1,2)
9. Henrik Möller 6 (0,2,2,1,1)
10. Zdenek Simota 6 (0,0,2,3,1)
11. Mattia Carpanese 5 (2,1,0,2,F)
12. Chris Holder 5 (1,3,1,U,0)
13. Jurica Pavlic 5 (2,0,0,0,3)
14. Daniel King 4 (1,2,0,1,U)
15. Sebastian Aldén 4 (2,2,0,0,S)
16. Robert Pettersson 2 (0,1,1,0,-)
R1. Troy Batchelor 2 (2)
R2. Lubos Tomicek - NS

Final
Karol Zabik, Antonio LindbÀck, Christian Hefenbrock, Fredrik Lindgren (U)

Stralsund, Tyskland
2006-08-26
GrundtÀvling
1. Tomasz Gapinski 14 (3,3,3,3,2)
2. Grzegorz Knapp 14 (3,2,3,3,3)
3. Matej Ferjan 13 (2,3,2,3,3)
4. Jaroslaw Lukaszewski 10 (3,2,2,1,2)
5. Roberto Haupt 9 (1,3,3,1,1)
6. Patrick Hougaard 9 (3,2,1,2,1)
7. Jernej Kolenko 9 (2,1,3,2,1)
8. Rafal Kowalski 8 (2,S,S,3,3)
9. Sandor Tihanyi 8 (2,1,1,2,2)
10. Manuel Hauzinger 6 (1,0,2,0,3)
11. Fritz Wallner 4 (1,3,U,-,-)
12. Michael Moller 4 (0,2,2,F,S)
13. Tobias Johansson 3 (0,1,0,0, 2)
14. Mathias Schultz 3 (S,1,0,1,1)
15. Danny Knakowski 2 (1,1,0,U,-)
16. Henk Boss 1 (0,0,1,0,0)

Semifinaler:
1. Gapinski, Ferjan, Haupt, Kolenko
2. Knapp, Hougaard, Kowalski, Lukaszewski (U)

Final:
Ferjan, Knapp, Gapinski, Hougaard

SM-final, Motala
2006-08-05
GrundtÀvling
1. Andreas Jonsson 14 (3,2,3,3,3)
2. Peter Karlsson 14 (3,3,3,3,2)
3. Antonio LindbÀck 12 (1,2,3,3,3)
----
4. Fredrik Lindgren 12 (3,1,2,3,3)
5. Peter Ljung 9 (2,2,3,0,2)
6. Magnus Zetterström 9 (0,2,2,2,3)
7. Niklas Klingberg 8 (1,3,1,2,1)
----
8. Mikael Max 7 (1,0,2,2,2)
9. Freddie Eriksson 6 (0,3,2,1,0)
10. Thomas H. Jonasson 5 (U,3,0,1,1)
11. Daniel Davidsson 5 (3,1,1,U,-)
12. Sebastian Aldén 5 (2,0,1,2,0)
13. Rickard Sedelius 4 (2,0,0,1,1)
14. Stefan Dannö 4 (2,1,0,1,0)
15. Robert Eriksson 3 (0,0,1,S,2)
16. Andreas Lekander 2 (1,1,0,0,0)
17. Erik Andersson 1 (1)
18. Robert Pettersson 0 (0)

Sista-chansen-heatet - segraren till final
Lindgren, Klingberg, Ljung, Zetterström

Final
Jonsson, LindbÀck, Lindgren, Karlsson

JSM-final, Motala
2006-08-04
1. Antonio LindbÀck 15 (3,3,3,3,3) + 1:a i finalen
2. Sebastian Aldén 13 (2,3,3,2,3) + 2:a i finalen
3. Thomas H. Jonasson 9 (2,3,2,2,0) + 3:a i finalen
4. Fredrik Lindgren 14 (3,2,3,3,3) + 4:a i finalen
5. Robin Törnqvist 12 (3,2,2,3,2) + 2:a i "sista-chansen-heatet"
6. Andreas Messing 9 (3,3,1,1,1) + 3:a i "sista-chansen-heatet"
7. Robert Pettersson 10 (2,1,2,3,2) + 4:a i "sista-chansen-heatet"
8. Linus Eklöf 8 (1,0,2,2,3)
9. Ricky Kling 7 (2,U,3,1,1)
10. Ludvig Lindgren 6 (1,1,1,1,2)
11. Billy Forsberg 5 (0,2,1,0,2)
12. Viktor Bergström 4 (0,1,1,2,0)
13. Joakim Brolin 3 (1,2,S,0,S)
14. Viktor Göthberg 2 (0,1,0,0,1)
15. Simon Gustafsson 1 (1,-,-,-,-)
16. Linus Jansson 1 (0,T,0,0,1)
17. Jesper Brolin 1 (0,0,1,0)
18. John Larsson 0 (0)

Sista-chansen-heatet - segraren till final
Jonasson, Törnqvist, Messing, Pettersson

Final
LindbÀck, Aldén, Jonasson, Lindgren (TT)

GP-kval, Miskolc (Ungern)
2006-07-09
1. Matej Ferjan 10 (1,3,2,3,1) + 1:a i finalen
2. Ales Dryml 15 (3,3,3,3,3) + 2:a i finalen
3. Simon Stead 13 (2,2,2,2,3) + 3:a i finalen
4. Peter Karlsson 11 (0,3,3,3,2) + 4:a i finalen
5. Martin Smolinski 10 (2,1,3,2,2)
------------------
6. David Ruud 9 (3,1,1,2,2)
------------------
7. David Howe 8 (3,0,1,1,3)
8. Mattia Carpanese 7 (1,0,3,3,0)
9. Peter Ljung 7 (0,2,2,0,3)
10. Jernej Kolenko 7 (2,1,2,1,1)
11. Billy Janniro 6 (2,2,0,2,0)
12. Laszlo Szatmari 6 (1,2,1,1,1)
13. Thomas Stange 5 (0,3,S,0,2)
14. Izaak Santej 5 (3,1,1,0,S)
15. Simone Terenzani 3 (1,0,0,1,1)
16. Sandor Tihanyi 0 (0,0,0,0,0)

Final:
Ferjan, Dryml, Stead, Karlsson (S)

Finska mästerskapet
2006-07-02
1. Kaj Laukkanen 15 (3,3,3,3,3) + 1:a i finalen
2. Juha Hautamaeki 13 (3,3,3,1,3) + 2:a i finalen
3. Kauko Nieminen 14 (3,3,2,3,3) + 3:a i finalen
4. Juha Makela 11 (2,2,2,3,2) + 4:a i finalen
5. Joni Keskinen 11 (3,3,2,0,3) + 3:a i semifinalen
6. Rene Lehtinen 11 (2,2,3,3,1) + 4:a i semifinalen
7. Marko Suojanen 8 (S,2,2,2,2)
8. Petri Koskela 7 (2,S,1,3,1)
9. Tero Aarnio 7 (2,1,2,S,2)
10. Markku Autio 6 (1,1,0,2,2)
11. Aarni Heikkila 4 (1,1,1,1,0)
12. Janne Nyman 4 (1,0,1,1,1)
13. Mikko Koskinen 3 (0,0,F,2,1)
14. Juho Ruuska 3 (0,1,1,1,0)
15. Appe Mustonen 2 (0,2,0,0,0)
16. Pekka Valo 1 (1,F,0,0,0)

Semifinal
Hautamaeki, Makela, Keskinen, Lehtinen

Final
Laukkanen, Hautamaeki, Nieminen, Makela

Salawat Salawat - Turbina Balakowo 42-48
2006-06-07
Salawat Salawat 42
1. Jacek Krzyzaniak 10 (2,1,2,2,3)
2. Artem Szczepins 3+2 (1*,1,1,0)
3. Radik Tibiejew 7+1 (3,1*,2,1)
4. Albert Tibiejew - NS
5. Maciej Kuciapa 10 (2,3,3,2,0)
6. Denis Aleksiejew 5 (0,3,1,1)
7. Roman Kantjukow 7+2 (1,1,0,2*,2,1*)
8. Siemen Wlasow 0 (U)

Turbina Balakowo 48
1. Siergiej Darkin 12+1 (3,2*,3,1,3)
2. Dmitrij Tichonow 1 (0,0,0,1)
3. Fliur Kalimullin 6 (-,2,-,2,2)
4. Siergiej Jeroszin 14+1 (3,3,3,3,2*)
5. Siergiej Kuzin 11 (3,2,3,3,U)
6. R/R
7. Siergiej Krawcow 2 (1,0,1,0,T)
8. Zbignew Czerwiński 2+1 (2*,U)

Robert Kessler Testimonial
2006-05-28
Stoke 30
1. Robert Kessler 10 (3,3,2,2)
2. Mark Lemon 9 (2,2,3,2)
3. Alan Mogridge 4 (2,0,2)
4. Paul Clews 6 (3,1,2,0)
5. Luke Priest 1 (1)

Hull Vikings 24
1. Ross Brady 0 (S,0,0,0)
2. Emiliano Sanchez 4 (2,2,0,0)
3. Rory Schlein 11 (2,3,3,3)
4. Shane Parker 9 (1,2,0,6")

Sheffield 25
1. Simon Stead 11 (3,3,2,3)
2. Ricky Ashworth 8 (1,1,3,3)
3. Steve Johnston 4 (0,0,2,2)
4. Adam Allott 2 (1,0,1,0)

Wolverhampton 24
1. Chris Neath 6 (3,1,1,1)
2. William Lawson 5 (2,1,1,1)
3. David Howe 11 (0,3,6",2)
4. Ben Wilson 2 (0,0,1,1)

" = Taktisk joker (dubblar poÀngen i det aktuella heatet)

Semifinaler:
1. Schlein, Lemon, Kessler, Parker
2. Howe, Neath, Allott, Priest

Final:
Schlein, Lemon, Neath, Howe (s)

Vargarna - Indianerna 36+2 - 36+3 (80cc)
2006-05-27
Vargarna 36+2
Marcus Andersson 11+1
Sebastian Carlsson 10+3
Niklas HĂ€ggblad 11
Dennis Fagerkrantz 4+1
Mattias Andersson 0

Indianerna 36+3
Anders Mellgren 12+1
Alexander Claesson 2
Pontus Nilsson 6+1
André Hertzberg 8+2
Freddy Godlund 8

Omkörningsheat:
Mellgren, Marcus Andersson

EM-kval, Italien
2006-04-29
1. Grzegorz Walasek 13 (3,3,2,3,2)
2. Thomas Stange 12 (3,3,1,2,3)
3. Lukas Dryml 12 (3,2,3,3,1)
4. Matej Ferjan 12 (2,2,2,3,3)
5. Jurica Pavlic 11 (3,3,3,2,0)
6. Sebastien Tressarieu 11 (2,1,3,2,3)
----------------------------------------
7. Jannick de Jong 9+3 (0,3,2,2,2)
8. Norbert Kosciuch 9+2 (F,2,3,3,1)

9. Manuel Hauzinger 7 (1,1,2,1,2)
10. Henry van der Steen 6 (2,2,0,1,1)
11. Stephane Tressarieu 5 (U,0,1,1,3)
12. Danielle Tessari 4 (2,2)
13. Mattia Carpanese 2 (1,T,1,S,S)
14. Christian Miotello 2 (1,1)
15. Manuel Novotny 1 (U,0,1,0,0)
16. Ivan Vargek 1 (U,0,0,0,1)
17. Simone Terenzani 1 (-,1,F,-,-)
18. Sandor Tihanyi 0 (T,S,S,S,S)

Juniorserien, MÃ¥lilla
2006-04-23
Team Swedline 37
Ricky Kling 9 (3,S,3,3)
Marcus Åström 4 (1,1,2,S)
Christian IsomettÀ 9 (3,1,2,3)
Joachim Engstrand 6 (T,3,3,F)
Kim Ingmarsson 9 (1,3,3,0,2)

Masarna 39
Sebastian Bengtsson 11 (3,3,3,2)
Mikael Berntsson 6 (0,1,2,3)
Robin Bergqvist 9 (1,2,3,3)
Linus Sundström 6 (2,3,0,1)
Fredrik Andersson 7 (1,1,2,3)

Team Kumla Promotion 29
Simon Gustafsson 7 (3,2,1,1)
Ludvig Lindgren 7 (2,2,1,2)
David Rohlén 5 (1,2,1,1)
Niklas Eriksson 0 (0,0,0,T)
Dennis Ekstrand 10 (2,2,3,2,1)

Vikingarna 15
Christian Ingesson 7 (2,3,2,0)
David Janehult 4 (2,1,0,0,1)
Niklas Larsson 3 (0,0,1,2)
Tobias Ingesson 0 (0,0,0,0)
Michael Sjökvist 1 (0,T,1,F)

Jubileumscupen, Vetlanda. B-final
2006-04-22
Team Bikab 36
1. Andreas Lekander 8 (3,S,3,2)
2. Jesper Brolin 2 (2,S,-,-)
3. Jimmy Jansson 6 (1,1,2,2)
4. Linus Eklöf 6 (3,S,U,2)
5. Joakim Brolin 15 (3,2,3,2,2,3)

Indianerna 12
1. David Rohlén 1 (0,0,1,0)
2. Simon Gustafsson 4 (0,2,1,1)
3. Ludvig Lindgren 2 (0,1,0,1)
4. Dennis Ekstrand 3 (0,1,1,1)
5. Rickard Jansson 2 (1,S,0,1)

Team Dalakraft 46
1. Magnus Karlsson 10 (3,3,3,1)
2. Rickard Sedelius 11 (2,3,3,3)
3. Sebastian Bengtsson 10 (2,3,2,3)
4. Niklas Aspgren 7 (2,2,0,3)
5. Niklas Gallon 8 (2,3,3,S)

VĂ€stervik 26
1. Robert Johansson 11 (3,3,2,3)
2. Robert Henderson 4 (1,2,1,0)
3. Anders Ljung 5 (1,2,2,S)
4. Hampus Gustavsson 2 (1,1,0,0)
5. Kim Johansson 4 (U,1,1,2)

Telford Ice - Individuell tävling
2006-02-12
1. Marian Jirout 14+3 (3,3,3,3,2)
2. Edward Kennett 14+2 (3,3,2,3,3)
3. Tony Atkin 12 (2,3,3,2,2)
4. Kristian Lund 11 (3,1,2,2,3)
5. David Howe 9 (2,2,2,0,3)
6. Wayne Broadhurst 9 (1,2,3,1,2)
7. Aidan Collins 8 (2,3,3,0,U)
8. Adam Pietraszko 8 (1,S,1,3,3)
9. Les Collins 7 (3,2,0,1,1)
10. Pavel Fuksa 6 (1,1,2,2,0)
11. Jack Hargreaves 6 (2,2,1,1,0)
12. Roman Povazhny 4 (0,0,U,3,1)
13. Adam SkĂłrnicki 4 (0,U,1,2,1)
14. Emiliano Sanchez 4 (F,1,0,1,2)
15. Luke Priest 3 (0,1,1,0,1)
16. Shaun Tacek 1 (1,U,0,-,-)
Res. Tom Brown 0 (0,0)

Telford Ice - Partävling
2006-02-12
De fyra bÀsta paren efter den första omgÄngen gick vidare till tvÄ semifinaler, dÀrifrÄn gick de segrande paren sedan vidare till den slutgiltiga finalen.

Par 1 (6:a)
01. Luke Priest 3 (3)
02. Jack Hargreaves 0 (0)

Par 2 (4:a)
03. Adam Skornicki 4 (4,0)
04. Adam Pietraszko 4 (2,2)

Par 3 (2:a)
05. Les Collins 9 (4,3,2)
06. Aidan Collins 7 (3,4,0)

Pair 4 (8:a)
07. Ronnie Correy 1 (1)
08. Emiliano Sanchez 0 (0)

Par 5 (1:a)
09. Tony Atkin 8 (2,2,4)
10. Wayne Broadhurst 10 (3,4,3)

Par 6 (5:a)
11. Roman Povazhny 4 (4)
12. Pavek Fuksa 0 (U)

Par 7 (7:a)
13. David Howe 2 (2)
14. Shaun Tacey 0 (0)

Par 8 (3:a)
15. Edward Kennett 6 (3,3)
16. Kristian Lund 4 (4,U)

Semifinal 1: A.Collins, L.Collins, Pietraszko, Skornicki
Semifinal 2: Broadhurst, Kennett, Atkin, Lund (U)
Final: Atkin, Broadhurst, L.Collins, A.Collins

Is-speedway, Opole
2006-01-08
GrundtÀvling:
1. Slawomir Drabik 11 (3,2,3,3)
------------------------
2. Sebastian Ulamek 8 (2,3,S,3)
3. Piotr Swiderski 8 (2,3,2,1)
4. Tomasz Szmidt 7 (0,2,3,2)
5. Adrian Miedzinski 7 (3,1,1,2)
------------------------
6. Adam Skornicki 7 (1,2,2,2)
7. Adam Pietraszko 4 (2,F,2,0)
8. Grzegorz Walasek 3 (1,1,0,1)
9. Marek Mroz 2 (0,0,1,1)
10. Mariusz Puszakowski 2 (0,1,1,0)
11. Robert Kosciecha 1 (1,0,0,0)
12. Roman Povazhny 12 (3,3,3,3) – Diskvalificerad
R1. Adam Czechowicz - NS

Semifinal (de tre första till final dÄ Roman diskvalificerats):
Ulamek, Swiderski, Szmidt, Miedzinski

Final
Ulamek, Drabik, Swiderski, Szmidt

Australiska mästerskapet, tävling 1
2006-01-06
1. Leigh Adams 15 (3,3,3,3,3) + 1:a i A-finalen
2. Todd Wiltshire 10 (3,3,S,2,2) + 2:a i A-finalen
3. Davey Watt 11 (2,2,3,2,2) + 3:a i A-finalen
4. Adam Shields 14 (2,3,3,3,3) + 4:a i A-finalen
------------------------
5. Rory Schlein 10 (3,1,2,2,2) + 1:a i B-finalen
6. Troy Batchelor 9 (1,1,1,3,3) + 2:a i B-finalen
7. Travis McGowan 8 (3,3,0,1,1) + 3:a i B-finalen
8. Kevin Doolan 8 (0,2,3,3,0) + 4:a i B-finalen
------------------------
9. Simon Stead 6 (2,S,U,1,3)
10. Chris Holder 6 (1,1,2,0,2)
11. Jason Lyons 5 (2,2,S,0,1)
12. Robert Ksiezak 5 (0,1,2,2,0)
13. Craig Watson 4 (0,0,2,1,1)
14. Jason Doyle 4 (1,2,1,0,0)
15. Cameron Woodward 4 (1,0,1,1,1)
16. Mark Jones 0 (0,0,S,0,0)
R1. Arlo Bugeja 1 (1)
R2. Aaron Summers - NS


Engelska resultat
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005



© Indianerna Speedway 2014 - Kontakta kansliet: kansli@indianerna.nu