;
Start | Nyheter | Lagen | Kalender & Resultat | Klubbinfo | Arenan | Historik | 600-klubben | Servicegrupp | Länkar | Webbutiken | Support | Press

Nšsta match
VS
Smederna Indianerna
Eskilstuna
Klockan: 19:00
Datum: 2016-06-28

Entrepriser 2016 (elitserien)
Vuxen (18+ Śr): 170:-
Ungdom (16-18 Śr): 80:-
Barn (0-15 Śr): fri entrť.
Parkering: gratis.
Lšktarplats: 40:-

Nšsta mŚnadsmŲte
Datum: 15 augusti
Tid: 19,00
Plats: Klubbstugan






Nšsta match - Elit B




ICA Maxi Arena
Klockan:
Datum:

÷vriga resultat - 2013
Tjeckiska Guldhjälmen
2013-09-29
Elimineringsrond 1

Grupp 1
1. Przemysław Pawlicki 10 (5,5,-)
2. Timo Lahti 9 (4,4,5)
3. Mathias Schultz 6 (2,2,4)
----
4. Matej Kus 6 (3,U,3)
5. Nicolas Vicentin 4 (S,3,1)
6. Fritz Wallner 2 (1,1,0)

Grupp 2
1. Marcel Helfer 9 (2,5,4)
2. Hynek Stichauer 9 (5,4,-)
3. Stanisław Burza 8 (3,2,5)
----
4. Andriej Kobrin 7 (4,0,3)
5. Patrik Nagy 5 (-,3,2)
6. Jaroslav Petrak 2 (U,1,1)

Grupp 3
1. Piotr Pawlicki 9 (3,5,4)
2. Jason Doyle 9 (5,4,-)
3. Josef Franc 8 (2,3,5)
----
4. Zdenek Holub 7 (4,1,3)
5. Tobias Kroner 4 (0,2,2)
6. Roland Benko 2 (1,0,1)

Grupp 4
1. Peter Ljung 9 (1,5,4)
2. Eduard Krcmar 8 (3,1,5)
3. Lasse Bjerre 8 (4,4,1)
----
4. Daniel King 7 (0,5,2)
5. Tobias Busch 6 (2,3,3)
6. Denis Stojs 2 (0,2,0)




Elimineringsrond 2

Grupp 1
1. Patryk Dudek 10 (5,5,-)
3. Przemysław Pawlicki 8 (4,3,4)
2. Josef Franc 9 (1,4,5)
----
4. Magnus Zetterström 5 (2,2,3)
5. Tomas Suchanek 4 (3,S,1)
6. Hynek Stichauer 3 (0,1,2)

Grupp 2
1. Peter Ljung 10 (5,2,5)
2. Antonio Lindbäck 9 (4,5,3)
3. Rune Holta 7 (3,1,4)
----
4. Stanisław Burza 5 (0,4,1)
5. Timo Lahti 5 (2,3,2)
6. Vaclav Milik 1 (1,0,0)

Grupp 3
1. Greg Hancock 9 (4,5,4)
2. Krzysztof Kasprzak 9 (3,4,5)
3. Piotr Pawlicki 8 (5,1,3)
----
4. Chris Harris 4 (0,3,1)
5. Eduard Krcmar 4 (1,2,2)
6. Mathias Schultz 2 (2,0,0)

Grupp 4
1. Jason Doyle 8 (1,3,5)
2. Matej Zagar 8 (4,4,4)
3. Darcy Ward 7 (2,5,2)
----
4. Andreas Jonsson 7 (5,2,S)
5. Lasse Bjerre 4 (3,1,1)
6. Marcel Helfer 0 (0,0,3)




Semifinaler

Grupp 1
1. Darcy Ward 10 (0,5,5)
2. Patryk Dudek 8 (4,1,4)
3. Przemysław Pawlicki 7 (5,2,2)
----
4. Antonio Lindbäck 7 (3,4,1)
5. Jason Doyle 5 (2,3,0)
6. Krzysztof Kasprzak 4 (1,S,3)

Grupp 2
1. Greg Hancock 9 (5,4,4)
2. Piotr Pawlicki 9 (4,2,5)
3. Matej Zagar 8 (3,5,-)
----
4. Rune Holta 4 (1,3,1)
5. Josef Franc 4 (2,1,2)
6. Peter Ljung 3 (0,0,3)




Finaler

B-final
Kasprzak, Doyle, Holta, Lindbäck, Franc, Ljung

A-final
Ward, Hancock, Prz. Pawlicki, Pi. Pawlicki, Dudek, Zagar (U/2min)

Skandinaviens Grand Prix, Stockholm, Sverige
2013-09-22
1. Niels Kristian Iversen 18 (T/T,3,3,3,3,3,3) + 1:a i finalen
2. Matej Zagar 15 (3,3,3,2,0,2,2) + 2:a i finalen
3. Jarosław Hampel 13 (2,0,2,2,3,3,1) + 3:a i finalen
4. Greg Hancock 13 (3,3,0,3,2,2,0) + 4:a i finalen
5. Darcy Ward 15 (3,2,3,3,3,1)
6. Andreas Jonsson 10 (2,3,2,1,2,0)
7. Krzysztof Kasprzak 10 (1,2,3,2,2,0)
8. Leon Madsen 9 (3,1,1,0,3,1)
9. Fredrik Lindgren 8 (2,2,2,1,1)
10. Tai Woffinden 7 (U,2,2,3,S)
11. Nicki Pedersen 5 (2,T/T,1,1,1)
12. Fredrik Engman 4 (1,1,0,2,0)
13. Antonio Lindbäck 3 (1,0,1,0,1)
14. Ales Dryml 3 (0,1,1,1,0)
15. Oliver Berntzon 3 (1,1,0,0,1)
16. Kim Nilsson 2 (0,0,0,0,2)
17. Martin Vaculik 0 (0,F,-,-,-)
18. Tomasz Gollob 0 (F/-,-,-,-,-)

Semifinal 1
Hampel, Zagar, Ward, Jonsson

Semifinal 2
Iversen, Hancock, Madsen, Kasprzak

Final
Iversen, Zagar, Hampel, Hancock

Topp 5
1. Tai Woffinden 141
2. Jaroslaw Hampel 125
3. Niels Kristian Iversen 119
4. Emil Sajfutdinov 114
5. Nicki Pedersen 113
--
11. Fredrik Lindgren 81
15. Antonio Lindbäck 44


Individuell tävling, Teterow
2013-09-13
Grupp 1
1. Peter Ljung 11 (4,3,4)
2. Adrian Gomólski 9 (2,4,3)
3. Kai Huckenbeck 5 (3,2,0)
----
4. Mathias Bartz 3 (0,1,2)
5. Marcin Sekula 2 (1,0,1)

Grupp 2
1. Edward Kennett 11 (4,4,3)
2. Mirosław Jabłoński 9 (2,3,4)
3. Oliver Allen 7 (3,2,2)
----
4. Tomasz Chrzanowski 3 (1,1,1)
5. Max Dilger 0 (0,0,T/T)

Grupp 3
1. Nicolai Klindt 12 (4,4,4)
2. Mariusz Staszewski 9 (3,3,3)
3. Mathias Thörnblom 4 (2,0,2)
----
4. Mathias Schultz 4 (1,2,1)
5. Maks Gregoric 1 (0,1,0)

Grupp 4
1. Antonio Lindbäck 12 (4,4,4)
2. Matej Kus 7 (2,3,2)
3. Norbert Magosi 4 (1,0,3)
----
4. Ronnie Jamroży 4 (3,1,S)
5. Tobias Busch 3 (0,2,1)



Semifinalgrupp 1
1. Peter Ljung 12 (5,4,3)
2. Oliver Allen 11 (2,5,4)
3. Mirosław Jabłoński 9 (1,3,5)
----
4. Norbert Magosi 6 (3,1,2)
5. Matej Kus 5 (4,0,1)
6. Nicolai Klindt 2 (0,2,0)

Semifinalgrupp 2
1. Antonio Lindbäck 11 (1,5,5)
2. Edward Kennett 11 (5,3,3)
3. Adrian Gomólski 8 (4,2,2)
----
4. Mathias Thörnblom 7 (3,4,0)
5. Kai Huckenbeck 4 (F,0,4)
6. Mariusz Staszewski 4 (2,1,1)

Final
Ljung, Allen, Jabłoński, Lindb√§ck, Gom√≥lski, Kennett

Sloveniens Grand Prix, Krsko
2013-09-07
1. Jarosław Hampel 16 (3,1,0,3,3,3,3) + 1:a i finalen
2. Tai Woffinden 17 (3,3,3,2,2,2,2) + 2:a i finalen
3. Tomasz Gollob 16 (3,1,2,3,3,3,1) + 3:a i finalen
4. Niels Kristian Iversen 11 (3,3,1,2,0,2,0) + 4:a i finalen
5. Nicki Pedersen 14 (2,3,3,3,2,1)
6. Darcy Ward 10 (1,2,2,2,2,1)
7. Greg Hancock 9 (2,1,1,2,3,0)
8. Matej Zagar 8 (1,0,1,3,3,0)
9. Krzysztof Kasprzak 8 (2,2,3,1,0)
10. Fredrik Lindgren 8 (2,2,2,0,2)
11. Antonio Lindbäck 7 (0,2,3,1,1)
12. Martin Vaculik 5 (1,3,0,1,0)
13. Aleksander Conda 3 (0,0,2,0,1)
14. Andreas Jonsson 3 (1,0,1,0,1)
15. Ales Dryml 2 (0,1,0,1,0)
16. Leon Madsen 1 (0,0,0,0,1)

Semifinal 1
Hampel, Woffinden, Ward, Hancock

Semifinal 2
Gollob, Iversen, Pedersen, Zagar

Final
Hampel, Woffinden, Gollob, Iversen

Danska mästerskapet, Holsted, tävling 2 av 2
2013-08-30
1. Niels Kristian Iversen 17 (3,2,3,3,3,3) (29 totalpoäng från båda tävlingarna)
2. Kenneth Bjerre 11 (S,2,2,2,3,2) (21)
3. Michael Jepsen Jensen 11 (2,1,2,3,2,1) (21)
4. Peter Kildemand 10 (2,2,2,1,3,S) (21)
5. Hans Andersen 9 (1,3,1,2,2) (19)
6. Bjarne Pedersen 8 (0,3,2,1,2) (17)
7. Patrick Hougaard 9 (3,2,3,1,0) (16)
8. Leon Madsen 7 (3,3,0,1,0) (15)
9. Mikkel Bech Jensen 9 (3,1,1,3,1) (13)
10. Mads Korneliussen 7 (1,0,3,0,3) (12)
11. Nicolai Klindt 2 (1,1,0,0,0) (12)
12. Nicki Pedersen 11 (2,3,3,2,1) (11)
13. Kenni Larsen - körde ej p.g.a. skada (10)
14. Mikkel Michelsen 5 (0,S,0,3,2) (9)
15. Morten Risager 5 (0,1,1,2,1) (8)
16. Rene Bach 3 (2,0,1,0,0) (6)
17. Nicklas Porsing 2 (1,0,U,0,1) (6)

Final
Iversen, Bjerre, M.J.Jensen, Kildemand (S)

Grand Prix Challenge, Poole, England
2013-08-24
1. Niels Kristian Iversen 13 (3,3,3,3,1)
2. Krzysztof Kasprzak 12 (3,2,2,2,3)
3. Kenneth Bjerre 11 (3,1,2,2,3)
----
4. Martin Smolinski 10 (3,2,0,3,2)
5. Chris Harris 10 (2,3,1,2,2)
6. Troy Batchelor 9 (0,2,3,1,3)
7. Michael Jepsen Jensen 7 (0,3,3,0,1)
8. Hans Andersen 7 (2,0,2,3,0)
9. Daniel King 7 (2,3,1,1,0)
10. Piotr Pawlicki 7 (0,1,1,3,2)
11. Daniel Nermark 7 (1,1,3,1,1)
12. Maciej Janowski 7 (2,1,2,0,2)
13. Thomas H. Jonasson 6 (1,0,0,2,3)
14. Vaclav Milik 5 (1,2,1,1,U)
15. Timo Lahti 2 (1,0,0,0,1)
16. Peter Kildemand 0 (S,0,0,U,0)

Topp 3 är garanterade en plats i nästa års GP-serie!

Gold Master Race, Holstebro, Danmark
2013-08-23
1. Leon Madsen 10+2 (2,0,3,2,3) + 1:a i finalen
2. Bjarne Pedersen 13 (3,1,3,3,3) + 2:a i finalen
3. Andriej Karpow 12+3 (2,3,2,2,3) + 3:a i finalen
4. Adrian Miedziński 13 (3,2,3,3,2) + 4:a i finalen
5. Mikkel Michelsen 10+1 (1,3,2,1,3)
6. Cameron Woodward 10+0 (2,3,1,2,2)
7. Aleksandr Łoktajew 10 (2,2,2,3,1)
8. Antonio Lindbäck 9 (3,3,F,1,2)
9. Magnus Zetterström 8 (3,0,2,3,0)
10. Kevin Wölbert 6 (0,1,3,0,2)
11. Ronnie Jamroży 6 (1,2,0,2,1)
12. Ulrich Ostergaard 4 (0,2,1,0,1)
13. Jonas B. Andersen 4 (1,1,1,1,0)
14. Mikkel B. Andersen 2 (0,1,1,0,0)
15. Claes Nedermark 2 (1,S,S,0,1)
16. Emil Grondal 1 (0,0,0,1,0)

Semifinal (2 bästa till final)
Karpow, Madsen, Michelsen, Woodward


Långbane-VM, tävling 4, Rzeszow, Polen
2013-08-10
1. Martin Smolinski 23 (U,4,3,4,4,4,4) + 1:a i finalen
2. Cameron Woodward 20 (3,2,3,3,3,3,3) + 2:a i finalen
3. Josef Franc 20 (4,2,4,3,3,2,2) + 3:a i finalen
4. Joonas Kylmäkorpi 18 (3,3,U,4,4,3,1) + 4:a i finalen
5. Mathieu Tresarrieu 18 (1,3,4,2,4,4,F) + 5:a i finalen
----
6. Richard Hall 16 (4,1,4,4,3,F)
7. Stanisław Burza 15 (2,4,4,2,2,1)
8. Richard Speiser 15 (3,4,1,3,2,2)
9. Jörg Tebbe 12 (2,4,1,3,1,1)
10. Stephane Tresarrieu 10 (4,0,2,2,2,T/T)
----
11. Theo Pijper 9 (4,0,2,1,2)
12. Stephan Katt 9 (1,2,1,1,4)
13. David Howe 9 (3,3,3,U,-)
14. Dirk Fabriek 8 (0,2,2,4,S)
15. Jannick de Jong 8 (1,1,3,S,3)
16. Aki Pekka Mustonen 8 (2,3,2,1,0)
17. Glen Phillips 6 (2,S,1,2,1)
18. Mathias Kröger 3 (0,1,0,1,1)
19. Joel Nyström 3 (1,1,0,0,1)
20. Richard Wolff 0 (0,0,0,0,0)
21. Michaela Krupickova 0 (0)

Kylmäkorpi ledde hela finalheatet, men fick stopp i sista böj. Kunde springa i mål som fjärde man och fick en poäng (Tresarrieu hade brutit dessförinnan).

Topp 5
1. Joonas Kylmäkorpi 85
2. Josef Franc 74
3. Richard Hall 70
4. Jannick de Jong 68
5. Jörg Tebbe 63
6. Cameron Woodward 58
7. Martin Smolinski 54

Pardubice - AK Slany 49-44
2013-08-07
Pardubice 49
1. Stanisław Burza 3+1 (2*,1,0,0,0)
2. Tomas Suchanek 12 (3,3,2,2,2)
3. Lukas Dryml - R/R
4. Hynek Stichauer 9+2 (2,2*,1*,1,3)
5. Joonas Kylmäkorpi 11+1 (2*,3,2,3,1)
6. Jaroslav Petrak 1 (1,-,0,0)
7. Vaclav Milik 13 (S,3,2,2,3,3,0)

AK Slany 44
8. Eduard Krcmar - R/R
9. Michal Dudek 2 (0,1,1,0)
10. Sebastian Ułamek 17 (3,3,6",2,3)
11. Martin Malek 7 (0,1,1,3,1,1)
12. Tomasz Chrzanowski 9+1 (1,1,0,2,2*,3)
13. Ronny Weiss 5+2 (2*,S,1*,2,0)
14. Roman Cejka 4+1 (3,0,0,-,1*)

Italiens Grand Prix, Terenzano
2013-08-03
1. Niels Kristian Iversen 13 (3,0,U,3,2,2,3) + 1:a i finalen
2. Tai Woffinden 18 (2,2,3,3,3,3,2) + 2:a i finalen
3. Emil Sajfutdinov 10 (0,3,2,1,1,2,1) + 3:a i finalen
4. Matej Zagar 14 (3,3,1,2,2,3,0) + 4:a i finalen
5. Jarosław Hampel 13 (3,2,1,3,3,1)
6. Nicki Pedersen 12 (2,3,3,2,1,1)
7. Darcy Ward 11 (3,2,2,1,3,0)
8. Leon Madsen 8 (1,1,3,2,1,0)
9. Tomasz Gollob 6 (0,1,S,2,3)
10. Antonio Lindbäck 6 (0,2,2,0,2)
11. Fredrik Lindgren 6 (1,1,2,0,2)
12. Greg Hancock 5 (2,0,0,3,0)
13. Krzysztof Kasprzak 5 (0,3,1,1,S)
14. Martin Vaculik 5 (2,0,1,1,1)
15. Ales Dryml 4 (1,0,3,0,0)
16. Nicolas Covatti 2 (1,1,0,U,-)
17. Nicolas Vicentin 0 (F)

Semifinal 1
Woffinden, Iversen, Pedersen, Madsen

Semifinal 2
Zagar, Sajfutdinov, Hampel, Ward

Final
Iversen, Woffinden, Sajfutdinov, Zagar

Topp 5
1. Emil Sajfutdinov 107
2. Tai Woffinden 102
3. Jaroslaw Hampel 85
4. Nicki Pedersen 83
5. Chris Holder 82
6. Niels Kristian Iversen 77
15. Antonio Lindbäck 34


Långbane-VM, tävling 3, Marmande, Frankrike
2013-07-13
1. Richard Hall 22 (3,4,3,4,4,4) + 1:a i finalen
2. Jannick de Jong 21 (4,3,4,4,3,3) + 2:a i finalen
3. David Howe 15 (3,2,2,2,4,2) + 3:a i finalen
4. Dirk Fabriek 18 (1,4,2,3,4,4) + 4:a i finalen
5. Stephan Katt 15 (4,1,4,3,3,U) + 5:a i finalen
----
6. Joonas Kylmäkorpi 14 (4,4,4,S,U,2)
7. Josef Franc 14 (2,2,1,4,2,3)
8. Glen Phillips 12 (3,3,3,2,S,1)
9. Stephane Tressarieu 11 (4,S,S,4,2,1)
10. Cameron Woodward 11 (3,1,3,3,1,0)
----
11. Mathieu Tressarieu 10 (F,4,2,S,4)
12. Jörg Tebbe 10 (0,3,3,2,2,)
13. Jerom Lespinasse 10 (2,2,2,1,3)
14. Mathias Kröger 9 (1,0,4,2,2)
15. Richard Speiser 9 (1,3,1,3,1)
16. Aki Pekka Mustonen 6 (0,2,0,1,3)
17. Theo di Palma 5 (2,1,1,1,0)
18. Theo Pijper 4 (2,1,1,S,0)
19. Richard Wollf 3 (1,0,0,1,1,)
20. Joel Nyström 0 (0,0,0,0,0)

Topp 5
1. Joonas Kylmäkorpi 67
2. Jannick de Jong 60
3. Josef Franc 54
4. Richard Hall 54
5. Jörg Tebbe 51


Brokstedt - AC Landshut 43-41
2013-06-23
Brokstedt 43
1. Joonas Kylmäkorpi 12+1 (3,1,2,3,2,1*)
2. Jonas B. Andersen 8 (0,1,2,1,1,3)
3. Nikolaj Busk Jakobsen 13 (3,3,2,2,1,2)
4. Mattias Kroeger 3+1 (0,1,0,2*,0,0)
5. Anders Thomsen 7 (2,0,3,2)

AC Landshut 41
1. Martin Smolinski 18 (2,2,3,3,2,3,3)
2. Renat Gafurov 6+2 (1*,S,F,3,1,1*)
3. Mikkel Michelsen 7 (2,0,3,F,S,2)
4. Krystian Pieszczek 5+1 (1*,3,1,F,-)
5. Marcel Helfer 5 (3,1,1,0,0)

EM-kval, Mureck, ÃĖsterrike
2013-06-23
1. Kjastas Puodżuks 14+3 (3,3,3,2,3)
2. Kenni Larsen 14+2 (2,3,3,3,3)
3. Grigorij Łaguta 12 (3,3,2,3,1)
4. Zdenek Simota 11 (3,3,1,1,3)
5. Grzegorz Zengota 10 (2,2,3,3,0)
----
6. Nicolas Covatti 9 (1,0,3,2,3)
7. Antonio Lindbäck 9 (3,T/T,1,3,2)
8. Mathias Schultz 9 (1,2,2,2,2)
9. Mathieu Tressarrieu 7 (2,1,2,2,0)
10. Matic Voldrih 7 (2,2,1,1,1)
11. Stanisław Mielniczuk 6 (T/T,1,2,1,2)
12. Maks Gregoric 4 (0,2,1,0,1)
13. Alexander Conda 4 (1,1,0,1,1)
14. Daniel Gappmaier 2 (T/T,0,0,0,2)
15. Fritz Wallner 2 (1,1,S,F,0) 2
16. Christian Pelikan 0 (0,0)
17. Marko Sojanen 0 (0,S,S,F,-)
18. Michal Dudek 0 (0,F)

Polens Grand Prix, Gorzow
2013-06-15
1. Jarosław Hampel 14 (0,1,3,2,2,3,3) + 1:a i finalen
2. Chris Holder 14 (0,3,2,2,3,2,2) + 2:a i finalen
3. Tai Woffinden 12 (0,2,0,3,3,3,1) + 3:a i finalen
4. Greg Hancock 12 (3,2,2,0,3,2,0) + 4:a i finalen
5. Emil Sajfutdinov 15 (2,3,3,3,3,1)
6. Niels Kristian Iversen 11 (3,3,2,3,0,0)

7. Krzysztof Kasprzak 10 (3,0,3,1,2,1)
8. Andreas Jonsson 9 (1,1,2,3,2,0)
9. Nicki Pedersen 8 (2,0,3,2,1)
10. Fredrik Lindgren 7 (2,2,1,0,2)
11. Matej Zagar 7 (1,2,1,2,1)
12. Bartosz Zmarzlik 6 (1,3,1,1,0)
13. Martin Vaculik 4 (3,1,0,0,0)
14. Tomasz Gollob 4 (1,1,1,S,1)
15. Antonio Lindbäck 3 (2,0,0,1,0)
16. Ales Dryml 2 (0,0,0,1,1)

Semifinal 1
Woffinden, Hancock, Sajfutdinov, Jonsson

Semifinal 2
Hampel, Holder, Kasprzak, Iversen

Final
Hampel, Holder, Woffinden, Hancock

Topp 5
1. Emil Sajfutdinov 84
2. Tai Woffinden 73
3. Chris Holder 68
4. Jaroslaw Hampel 66
5. Nicki Pedersen 64
6. Niels Kristian Iversen 60
14. Antonio Lindbäck 26


Långbane-VM, tävling 1, Forssa, Finland
2013-06-08
1. Josef Franc 26 (4,3,4,4,4,3,4) + 1:a i finalen
2. Joonas Kylmäkorpi 25 (3,4,4,4,3,4,3) + 2:a i finalen
3. Jannick de Jong 21 (2,2,4,3,4,4,2) + 3:a i finalen
4. Jörg Tebbe 19 (4,S,3,4,4,3,1) + 4:a i finalen
5. Martin Smolinski 16 (4,S,4,3,3,2,0) + 5:a i finalen
----
6. David Howe 15 (1,3,3,3,3,2)
7. Richard Hall 12 (3,S,2,2,4,1)
8. Aki-Pekka Mustonen 11 (3,4,1,3,0,0)
9. Stephane Tressarieu 11 (4,3,2,2,0,0)
10. Matthias Kröger 11 (2,4,2,0,2,1)
11. Glen Phillips 10 (3,2,2,2,1)
12. Cameron Woodward 9 (2,1,1,4,1)
13. Richard Speiser 9 (1,3,3,0,2)
14. Dirk Fabriek 9 (1,2,3,1,2)
15. Matheiu Tressarieu 8 (2,2,1,1,2)
16. Stephan Katt 7 (1,1,1,1,3)
17. Theo Pijper 5 (0,4,U,1,0)
18. Richard Wolff 4 (0,1,0,2,1)
19. Aarni Heikkilae 2 (0,1,0,0,1)
20. Joel Nyström 0 (0,0,0,0,0)
21. Simo Pulli - NS
22. Klaus Peter Gerdemann - NS

Wolfslake Falubaz Berlin - Landshut 50-36
2013-06-08
Wolfslake Falubaz Berlin 50
1. Patryk Dudek 15 (3,2,3,3,3,1)
2. Krzysztof Jabłoński 15+2 (2*,2,3,3,2*,3)
3. Kamil Adamczewski 10+2 (3,1*,U,1,2*,3)
4. Mathias Bartz 4+1 (1,2*,1,U,0,0)
5. Erik Pudel 3+1 (1*,1,-,1)
6. Rene Deddens 3 (3)

Landshut 36
1. Renat Gafurov 8+2 (0,3,2*,0,2*,1,0)
2. Kacper Gomólski 13 (1,3,U,4",3,2)
3. Wiktor Kułakow 5 (U,0,3,0,0,2)
4. Marcel Helfer 8+1 (2,1,2,1,1,1*)
5. Erik Riss 2 (0,-,2,0)
6. Mark Riss - NS

" = Taktisk joker (dubblar poängen i det aktuella heatet)

Englands Grand Prix, Cardiff
2013-06-01
1. Emil Sajfutdinov 14 (1,1,3,1,3,2,3) + 1:a i finalen
2. Niels Kristian Iversen 16 (2,2,3,3,1,3,2) + 2:a i finalen
3. Krzysztof Kasprzak 13 (2,3,0,3,2,2,1) + 3:a i finalen
4. Fredrik Lindgren 12 (1,3,2,U,3,3,U) + F/U i finalen
5. Chris Holder 14 (3,2,3,2,3,1)
6. Martin Vaculik 11 (3,0,2,3,2,1)
7. Greg Hancock 11 (2,3,1,2,3,0)
8. Nicki Pedersen 11 (3,3,2,2,1,S)
9. Tai Woffinden 7 (3,2,2,F/-,-)
10. Chris Harris 7 (0,1,3,1,2)
11. Jarosław Hampel 6 (2,1,0,3,0)
12. Tomasz Gollob 5 (0,2,1,0,2)
13. Matej Zagar 3 (1,0,0,1,1)
14. Andreas Jonsson 3 (1,1,1,S,-)
15. Ales Dryml 2 (0,0,0,2,0)
16. Antonio Lindbäck 1 (0,0,1,0,0)
17. Craig Cook 1 (1,0)
18. Josh Auty 1 (1)

Semifinal 1
Lindgren, Kasprzak, Holder, Pedersen (S)

Semifinal 2
Iversen, Sajfutdinov, Vaculik, Hancock

Final
Sajfutdinov, Iversen, Kasprzak, Lindgren (F/U)

Topp 5
1. Emil Sajfutdinov 69
2. Tai Woffinden 61
3. Nicki Pedersen 56
4. Chris Holder 54
5. Jaroslaw Hampel 52
6. Niels Kristian Iversen 49
15. Antonio Lindbäck 24


U21 Lag-VM, semifinal, Gdansk
2013-05-25
1 - Polen 47
1. Piotr Pawlicki 14 (3,3,3,2,3)
2. Patryk Dudek 13 (3,3,2,3,2)
3. Tobiasz Musielak 12 (3,2,3,2,2)
4. Bartosz Zmarzlik 8 (3,U,S,3,2)

2 - Ryssland 34
1. Witalij Biełousow 2 (2,0,U,-,-)
2. Władimir Borodulin 14 (2,2,3,1,3,3)
3. Wiktor Kułakow 10 (1,3,3,U",3)
4. Ilja Czałow 8 (1,3,0,F,3,1)

3 - Sverige 26
1. Jacob Thorsell 8 (2,1,2,1,2)
2. Mathias Thörnblom 4 (2,U,T/T,2,0)
3. Oliver Berntzon 7 (1,1,1,3,1)
4. Fredrik Engman 7 (0,2,2,2",1)

4 - England 14
1. Kyle Howarth 8 (1,2,0,4",0,1)
2. Ashley Morris 2 (S,0,1,1,0,0)
3. Tom Perry 2 (0,1,-,1,0)
4. Adam Ellis 2 (0,0,2,0)

" = Taktisk joker (dubblar poängen i det aktuella heatet)

Tjeckiens Grand Prix, Prag
2013-05-18
1. Tai Woffinden 19 (3,3,3,3,1,3,3) + 1:a i finalen
2. Krzysztof Kasprzak 12 (1,2,3,1,1,2,2) + 2:a i finalen
3. Nicki Pedersen 10 (3,1,0,3,1,2,F) + Fall i finalen
4. Emil Sajfutdinov 17 (2,3,3,3,3,3,T/T) + T/T-uteslutning i finalen
5. Fredrik Lindgren 11 (2,1,2,3,2,1)
6. Matej Zagar 10 (3,3,2,2,0,0)
7. Andreas Jonsson 9 (1,2,2,1,3,0)
8. Jarosław Hampel 8 (0,3,1,0,3,1)
9. Greg Hancock 7 (2,2,1,0,2)
10. Chris Holder 7 (3,2,0,0,2)
11. Niels Kristian Iversen 7 (2,1,0,1,3)
12. Martin Vaculik 6 (1,S,3,2,0)
13. Antonio Lindbäck 5 (0,0,2,2,1)
14. Ales Dryml 4 (1,1,1,1,0)
15. Tomasz Gollob 3 (0,0,1,0,2)
16. Josef Franc 2 (0,0,0,2,0)

Semifinal 1
Sajfutdinov, Kasprzak, Lindgren, Jonsson

Semifinal 2
Woffinden, Pedersen, Hampel, Zagar

Final
Woffinden, Kasprzak, Pedersen (F), Sajfutdinov (T/T)

Topp 5
1. Emil Sajfutdinov 55
2. Tai Woffinden 54
3. Jaroslaw Hampel 46
4. Nicki Pedersen 44
5. Tomasz Gollob 43
9. Niels Kristian Iversen 33
14. Antonio Lindbäck 22


WOFA Pokal, partävling, Tyskland
2013-05-09
1 - Par 7, 34
13. Piotr Protasiewicz 23 (4,4,4,3,4,4)
14. Mathias Schultz 11 (2,3,2,2,0,2)

2 - Par 3, 32
5. Michael Jepsen Jensen 22 (4,4,4,3,3,4)
6. Alex Zgardziński 10 (2,2,2,0,2,2)

3 - Par 2, 30
3. Mikkel B. Jensen 22 (4,3,4,4,4,3)
4. Mathias Bartz 8 (2,0,2,2,2,0)

4 - Par 1, 25
1. Kamil Adamczewski 18 (3,3,3,2,4,3)
2. Anders Thomsen 7 (0,0,0,3,2,2)

5 - Par 6, 24
11. Adrian Miedziński 20 (4,2,4,4,3,3)
12. Zdenek Holub 4 (0,0,0,2,0,2)

6 - Par 4, 22
7. Jarosław Hampel 22 (3,4,3,4,4,4)
8. Henk Koonstra 0 (0,0,0,0,0,0)

7 - Par 5, 22
9. Pontus Aspgren 18 (3,3,3,3,3,3)
10. Marcin Sekula 4 (2,2,0,0,0,0)

Sveriges Grand Prix, Göteborg
2013-05-04
1. Emil Sajfutdinov 17 (1,2,3,3,2,3,3) + 1:a i finalen
2. Chris Holder 14 (3,3,2,0,2,2,2) + 2:a i finalen
3. Nicki Pedersen 12 (2,3,2,1,1,2,1) + 3:a i finalen
4. Jarosław Hampel 15 (2,2,2,3,3,3,0) + 4:a i finalen
5. Tai Woffinden 12 (2,3,3,2,1,1)
6. Niels Kristian Iversen 10 (2,1,3,0,3,1)
7. Matej Zagar 9 (3,0,0,3,3,0)
8. Tomasz Gollob 9 (3,1,S,2,3,0)
9. Greg Hancock 8 (0,0,3,3,2)
10. Antonio Lindbäck 8 (3,3,0,1,1)
11. Krzysztof Kasprzak 7 (1,2,1,1,2)
12. Linus Sundstroem 6 (1,2,1,2,0)
13. Fredrik Lindgren 5 (0,1,1,2,1)
14. Andreas Jonsson 3 (0,1,2,0,0)
15. Martin Vaculik 3 (1,0,1,1,0)
16. Darcy Ward 0 (0,U,-,-,-)
17. Dennis Andersson 0 (0,0)
18. Mathias Thörnblom 0 (0)

Semifinal 1
Hampel, Holder, Iversen, Gollob

Semifinal 2
Sajfutdinov, Pedersen, Woffinden, Zagar

Final
Sajfutdinov, Holder, Pedersen, Hampel

Topp 5
1. Tomasz Gollob 40
2. Emil Sajfutdinov 38
3. Jaroslaw Hampel 38
4. Tai Woffinden 35
5. Nicki Pedersen 34
--
9. Niels Kristian Iversen 26
12. Antonio Lindbäck 17


Brokstedt - Wolfslake Falubaz Berlin 40-44
2013-05-01
Brokstedt 40
1. Joonas Kylmäkorpi 14+2 (3,3,1*,3,2*,1,1)
2. Mikołaj Curyło 0 (0,U,-,-,-)
3. Vaclav Milik 9+1 (2*,1,3,0,0,3)
4. Tobias Kroner 14 (3,2,2,3,1,3,0)
5. Danny Massen 3 (1,1,S,S,1)

Wolfslake Falubaz Berlin 44
1. Piotr Protasiewicz 16 (2,2,3,3,3,3)
2. Patryk Dudek 12+4 (1*,3,3,1*,2*,2*)
3. Kamil Adamczewski 8+1 (0,0,2,2,2*,2)
4. Marcin Sekula 4 (1,1,-,1,1,S)
5. Erik Pudel 4+1 (2*,0,2,0,)
6. Rene Deddens 0 (0)

Nya Zeelands Grand Prix, Auckland
2013-03-23
1. Jarosław Hampel 15 (1,1,3,2,2,3,3) + 1:a i finalen
2. Tomasz Gollob 15 (3,1,3,0,3,3,2) + 2:a i finalen
3. Nicki Pedersen 12 (0,0,3,3,3,2,1) + 3:a i finalen
4. Greg Hancock 11 (3,3,1,1,1,2) + 4:a i finalen
5. Darcy Ward 12 (3,3,1,1,3,1)
6. Andreas Jonsson 11 (3,2,3,2,1,0)
7. Tai Woffinden 9 (2,2,0,3,2,0)
8. Chris Holder 9 (2,2,0,3,1,1)
9. Fredrik Lindgren 8 (2,1,2,2,1)
10. Niels Kristian Iversen 7 (1,2,2,U,2)
11. Emil Sajfutdinow 6 (0,3,0,1,2)
13. Antonio Lindbäck 6 (1,0,2,3,0)

12. Krzysztof Kasprzak 6 (0,3,2,1,0)
14. Matej Zagar 5 (1,0,1,0,3)
15. Martin Vaculik 5 (2,0,1,2,0)
16. Jason Bunyan 1 (0,1,0,U,0)

Semifinal 1
Hampel, Pedersen, Ward, Woffinden

Semifinal 2
Gollob, Hancock, Holder, Jonsson

Final
Hampel, Gollob, Pedersen, Hancock


Engelska resultat
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005



© Indianerna Speedway 2014 - Kontakta kansliet: kansli@indianerna.nu