;
Start | Nyheter | Lagen | Kalender & Resultat | Klubbinfo | Arenan | Historik | 600-klubben | Servicegrupp | Länkar | Webbutiken | Support | Press

Nšsta match
VS
Smederna Indianerna
Eskilstuna
Klockan: 19:00
Datum: 2016-06-28

Entrepriser 2016 (elitserien)
Vuxen (18+ Śr): 170:-
Ungdom (16-18 Śr): 80:-
Barn (0-15 Śr): fri entrť.
Parkering: gratis.
Lšktarplats: 40:-

Nšsta mŚnadsmŲte
Datum: 15 augusti
Tid: 19,00
Plats: Klubbstugan






Nšsta match - Elit B




ICA Maxi Arena
Klockan:
Datum:

÷vriga resultat - 2009
Is-speedway, Linköping
2009-11-07
1. Daniel Davidsson 11 (3,1,3,3,1) +3
2. Freddie Eriksson 10 (U,2,3,3,2) +2 +2
3. Kim Nilsson 15 (3,3,3,3,3) +1
4. Jonas Davidsson 10 (2,3,2,3,0) +3 +0
5. Darcy Ward 10 (1,3,3,0,3) + 1
6. Ricky Kling 10 (3,1,2,1,3) + U
7. Chris Holder 10 (2,3,1,2,2)
8. Troy Batchelor 9 (1,2,2,2,2)
9. Anders Henriksson 8 (3,2,0,2,1)
10. Sebastian Aldén 7 (2,2,0,0,3)
11. Slawomir Drabik 7 (1,1,2,1,2)
12. Grzegorz Walasek 4 (2,0,1,1,0)
13. Pontus Aspgren 3 (U,0,1,1,1)
14. Antonio Lindbäck 2 (U,U,U,2,0)
15. Dave Watt 2 (0,1,0,U,1)
16. Grzegorz Zengota 1 (U,0,1,0,0)

Semifinal (de två första till final):
J. Davidsson, Eriksson, Ward, Kling (U)

Final:
D. Davidsson, Eriksson, Nilsson, J. Davidsson

Polens Grand Prix, Bydgoszcz
2009-10-17
1. Nicki Pedersen 18 (3,1,3,2,1,2,6)
2. Leigh Adams 15 (3,2,2,0,2,2,4)
3. Sebastian Ułamek 16 (0,3,3,2,3,3,2)
4. Rune Holta 16 (3,0,3,3,2,3,0)
5. Andreas Jonsson 12 (2,3,2,2,2,1)
6. Tomasz Gollob 11 (3,3,1,1,3,U)
7. Jason Crump 9 (2,2,1,3,0,1)
8. Kenneth Bjerre 8 (1,1,0,3,3,0)
9. Greg Hancock 8 (2,1,2,3,0)
10. Emil Sajfutdinov 8 (2,3,1,1,1)
11. Adrian Miedziński 6 (0,0,3,2,1)
12. Fredrik Lindgren 6 (u,2,2,0,2)
13. Scott Nicholls 4 (1,1,0,1,1)
14. Chris Harris 3 (0,0,0,0,3)
15. Grzegorz Walasek 3 (1,2,0,0,0)
16. Hans Andersen 3 (1,0,1,1,0)
17. Grzegorz Zengota - NS
18. Krzysztof Buczkowski - NS

Semifinal 1
Ułamek, Adams, Jonsson, Bjerre

Semifinal 2
Holta, Pedersen, Crump, Gollob (U)

Final
Pedersen, Adams, Ułamek, Holta



Slutställning GP - topp 15
1. Jason Crump 159
2. Tomasz Gollob 144
3. Emil Sajfutdinow 139
4. Greg Hancock 121
5. Andreas Jonsson 116
6. Nicki Pedersen 110
7. Rune Holta 99
8. Kenneth Bjerre 98
----
9. Fredrik Lindgren 94
10. Hans Andersen 91
11. Leigh Adams 81
12. Sebastian Ulamek 75
13. Grzegorz Walasek 66
14. Chris Harris 62
15. Scott Nicholls 45

De 8 främsta är kvalificerade för nästa års GP-serie

JVM-final, Kroatien, Gorican
2009-10-03
1. Darcy Ward 13 (3,3,3,2,2)
2. Jurica Pavlic 12+3 (2,2,2,3,3)
3. Patrick Hougaard 12+2 (3,2,2,2,3)
4. Tai Woffinden 12+1 (T,3,3,3,3)
5. Maciej Janowski 11 (2,3,F,3,3)
6. Nicolai Klindt 10 (3,1,3,2,1)
7. Grzegorz Zengota 8 (F,3,2,1,2)
8. Simon Gustafsson 7 (0,F,3,3,1)
9. Lewis Bridger 7 (2,2,1,2,0)
10. Kenni Larsen 7 (2,1,1,1,2)
11. Thomas H Jonasson 6 (3,2,1,F)
12. Artem Laguta 4 (1,1,0,1,1)
13. Joszef Tabaka 3 (1,2)
14. Michal Mitko 3 (1,0,1,1,F)
15. Wiaczeslaw Gieruckis 2 (F,0,2,0,0)
16. Ricky Wells 2 (1,0,0,0,1)
17. Ludvig Lindgren 1 (0,1,0,0,0)

EM för klubblag
2009-09-19
Rowne 38
5. Grzegorz Walasek 8 (2,1,1,2,2)
6. Rafał Dobrucki 8 (2,3,1,2,0)
7. Rafał Okoniewski 11 (2,2,3,2,2)
8. Krzysztof Kasprzak 11 (1,3,1,3,3)
18. Oleksandr Borodal - ns

Torun 37
9. Wiesław Jaguś 5 (3,1,0,1,-)
10. Adrian Miedziński 8 (1,3,-,3,1)
11. Robert Kościecha 7 (3,0,-,1,3)
12. Ryan Sullivan 8 (3,3,2,0,-)
19. Matej Kus 9 (3,3,2,1)

Wostok Wladywostok 34
13. Artem Laguta 8 (0,0,2,3,3)
14.
15. Denis Gizatulin 10 (2,2,3,3,0)
16. Renat Gafurov 11 (3,2,2,2,2)
20. Roman Povazhny 5 (1,2,2,U,U)

Speedwolf Debrecen 11
1. Matej Ferjan 2 (0,1,0,0,1)
2. Jozsef Tabaka 2 (0,1,0,1,0)
3. Maciej Kuciapa 6 (1,0,1,1,3)
4. Paweł Miesiąc 0 (0,0,S,-,-)
17. Sandor Tihanyi 1 (0,1)


Sloveniens GP
2009-09-12
1. Emil Sajfutdinov 24 (3,3,3,3,3,3,6)
2. Rune Holta 19 (2,3,2,2,3,3,4)
3. Tomasz Gollob 12 (3,2,1,2,0,2,2)
4. Nicki Pedersen 10 (0,2,3,1,2,2,U)
5. Jason Crump 12 (3,2,0,3,3,1)
6. Greg Hancock 9 (2,2,1,3,U,1)
7. Leigh Adams 9 (2,0,3,3,1,0)
8. Scott Nicholls 7 (0,3,2,2,0,0)
9. Kenneth Bjerre 7 (0,0,3,2,2)
10. Matej Zagar 7 (0,3,2,0,2)
11. Grzegorz Walasek 6 (3,1,1,0,1)
12. Fredrik Lindgren 6 (2,1,2,0,1)
13. Hans Andersen 5 (1,0,F,1,3)
14. Andreas Jonsson 5 (1,1,1,1,1)
15. Chris Harris 4 (1,1,F,0,2)
16. Sebastian Ułamek 2 (1,0,0,1,0)

Semifinal 1
Sajfutdinov, Gollob, Hancock, Adams

Semifinal 2
Holta, Pedersen, Crump, Nicholls

Final
Sajfutdinov, Holta, Gollob, Pedersen (U)

Jensens Lagcup‏, Kumla
2009-09-06
1 Lotsarna 45 Poäng
Robin Törngvist 14
Sebastian Alden 11
Robin Berggvist 10
Robin Aspegren 10
Marcus Hulthen 0

2 Team Indians 43 poäng
Alexander Edberg 11
Niklas Eriksson 10
Freddy Godlund 9
Alexander Claesson 9
Pontus Nilsson 4

3 Oslo Mk 20 Poäng
Dennis Ekstrand 7
Jeremia Thelaus 6
Henrik Bauer hansen 4
Roy Marthinsen 3
Lars Kristian Fuglerud 0

Sluttabell
Lotsarna 253 15
Team Indians 240 14
Oslo Mk 152 7


U21-Lag-VM, Gorzow, Polen
2009-09-05
Polen 57
1. Dawid Lampart 5 (U,1,1,3,U)
2. Maciej Janowski 13 (3,3,1,3,3)
3. Grzegorz Zengota 13 (3,3,1,3,3)
4. Przemysław Pawlicki 15 (3,3,3,3,3)
5. Artur Mroczka 11 (2,3,3,1,2)

Danmark 45
1. Rene Bach 7 (2,2,0,2,1)
2. Kenni Larsen 0 (U,0,-,F,-)
3. Leon Madsen 11 (2,2,2,2,3)
4. Nicolai Klindt 13 (2,2,2,2,3,2)
5. Patrick Hougaard 14 (3,2,2,3,2,2)

Sverige 32
1. Linus Eklöf 5 (3,1,1,-,0)
2. Thomas H. Jonasson 11 (2,F,2,2,3,2)
3. Simon Gustafsson 6 (1,1,2,1,1)
4. Kim Nilsson 6 (T/T,1,3,0,2)
5. Ludvig Lindgren 4 (T/T,2,1,1,0)

Tjeckien 15
1. Vaclav Milik 2 (U,1,0,0,1,0)
2. Martin Gavenda 2 (1,0,-,-,0,1)
3. Filip Sitera 3 (0,S,0,1,1,1)
4. Matej Kus 7 (1,3,3,S,-,-)
5. Jan Holub 1 (1,0,0,0,0)

Brovst - Holstebro 48-38
2009-09-02
Brovst 48
1. Rafał Dobrucki 16 (2,3,3,3,3,2)
2. Daniel Pytel 12+3 (1*,3,2,3,2*,1*)
3. Leon Madsen 13+1 (3,2*,3,1,1,3)
4. Zdenek Simota 3+2 (S,1*,0,1*,1,0)
5. Thomas Jorgensen 4 (1,1,2,0)

Holstebro 38
1. Bjarne Pedersen 19 (3,1,4",3,3,2,3)
2. Kenni Larsen 10+2 (0,2,3,1*,2,2*,0)
3. Andriej Karpov 4 (2,0,2,F/-,-)
4. Tommy Pedersen 3+1 (1,0,-,-,1,0,1*)
5. Claes Nedermark 2 (0,0,0,0,0,2)

" = Taktisk joker (dubblar poängen i det aktuella heatet)

Nordens Grand Prix, Danmark, Vojens
2009-08-29
1. Andreas Jonsson 20 (2,3,2,3,1) +3+6
2. Rune Holta 15 (2,1,3,1,2) +2+4
3. Kenneth Bjerre 15 (3,3,2,1,2) +2+2
4. Emil Sajfutdinov 14 (3,2,3,2,1) +3+U
5. Fredrik Lindgren 12 (2,2,2,2,3) +1
6. Nicki Pedersen 11 (3,U,1,3,3) +1
7. Greg Hancock 10 (1,3,U,3,3) +0
8. Sebastian Ułamek 8 (0,1,3,2,2) +0
9. Jason Crump 8 (3,2,1,1,1)
10. Tomasz Gollob 7 (0,1,U,3,3)
11. Leigh Adams 7 (1,3,3,0,0)
12. Grzegorz Walasek 7 (2,1,0,2,2)
13. Hans Andersen 4 (0,2,0,1,1)
14. Scott Nicholls 3 (1,0,2,0,0)
15. Chris Harris 1 (0,0,1,0,0)
16. Niels K. Iversen 1 (1,0,0,0,0)
17. Kenneth Hansen - NS
18. Morten Risager - NS

Semifinal 1:
Sajfutdinov, Holta, Lindgren, Hancock

Semifinal 2:
Jonsson, Bjerre, Pedrsen, Ułamek

Final:
Jonsson, Holta, Bjerre, Sajfutdinov (U)

Esbjerg - Slangerup 57-30
2009-08-26
Esbjerg 57
1. Tomasz Gollob 14+1 (3,2*,3,3,3)
2. Brian Lyngso 9+1 (1,3,3,2*,F)
3. Zbigniew Suchecki 15 (3,3,2,3,1,3)
4. Anton Rosen 11+3 (2*,2*,1,2*,1,3)
5. Michael Palm Toft 8+2 (1,1*,3,S,2*,1)

Slangerup 30
1. Jesper B. Monberg 16 (2,1,3,2,6",2,S)
2. Kenneth Hansen 2 (S,2,U,-,-)
3. Morten Risager 6+1 (1,0,0,1,2*,0,2)
4. Henrik Vedel 2 (0,1,S,S,1,0)
5. Philip Tirsdal 4 (0,-,0,1,2,1)

" = Taktisk joker (dubblar poängen i det aktuella heatet)

EM-final, Togliatti, Ryssland
2009-08-23
1. Renat Gafurov 13+3 (1,3,3,3,3)
2. Andriej Karpov 13+2 (3,3,3,2,2)
3. Ales Dryml 13+1 (2,3,2,3,3)
4. Ronnie Jamroży 12 (3,2,3,3,1)
5. Josef Franc 11 (2,2,3,2,2)
6. Denis Gizatullin 9 (3,1,1,1,3)
7. Matej Kus 8 (1,0,2,2,3)
8. Siemen Własow 8 (2,1,0,3,2)
9. Danił Iwanow 6 (0,3,1,2,U)
10. Siergiej Darkin 6 (3,2,U,S,1)
11. Jewgienij Karawackis 4 (2,0,0,0,2)
12. Maks Gregoric 4 (0,1,2,1,U)
13. Mads Korneliussen 4 (S,2,0,1,1)
14. Jozsef Tabaka 4 (1,U,2,1,0)
15. Władimir Dubinin 3 (0,1,1,0,1)
16. Martin Malek 2 (1,0,1,0,0)

Slangerup - Esbjerg 49-37
2009-08-19
Slangerup 49
1. Jesper B. Monberg 13+2 (3,2*,2,2*,1,3)
2. Morten Risager 14+1 (1,3,2,2*,3,3)
3. Kenneth Hansen 12 (3,3,3,3,U)
4. Herik Vedel 6+1 (2*,0,0,F,3,1)
5. Philip Tirsdal 4 (S,1,2,1,0)

Esbjerg 37
1. Mads Korneliussen 14+1 (2,1,4",3,F,3,1*)
2. Zbigniew Suchecki 11+1 (0,1,3,1,2,2*,2)
3. Brian Lyngso 1 (1,0,-,0,-)
4. Michael Palm Toft 6 (0,1,1,3,1,0)
5. Dannie Soderholm 5 (2,0,1,0,2)

" = Taktisk joker (dubblar poängen i det aktuella heatet)

Skandinaviens Grand Prix, MÃ¥lilla
2009-08-15
1. Tomasz Gollob 22 (3,2,2,3,3,3,6)
2. Jason Crump 18 (1,3,2,3,2,3,4)
3. Hans Andersen 14 (0,3,1,3,3,2,2)
4. Kenneth Bjerre 10 (2,3,S,3,0,2,0)
5. Andreas Jonsson 10 (3,2,3,2,0,0)
6. Antonio Lindbäck 10 (3,1,1,2,2,1)
7. Fredrik Lindgren 9 (2,0,2,1,3,1)
8. Chris Harris 8 (3,2,1,0,2)
9. Greg Hancock 8 (1,1,3,2,1)
10. Nicki Pedersen 7 (1,3,2,0,1)
11. Grzegorz Walasek 6 (2,S,S,1,3)
12. Sebastian Ułamek 5 (0,0,3,2,0)
13. Leigh Adams 5 (0,0,3,1,1)
14. Scott Nicholls 5 (1,1,0,1,2)
15. Emil Sajfutdinov 5 (2,1,1,U,1)
16. Rune Holta 2 (S,2,0,0,0)
17. Simon Gustafsson - NS

18. Ludvig Lindgren - NS

Semifinal 1:
Gollob, Bjerre, Lindgren, Jonsson

Semifinal 2:
Crump, Andersen, Lindbäck, Harris

Final:
Gollob, Crump, Andersen, Bjerre

Fjelsted - Holstebro 37-48
2009-08-12
Fjelsted 37
1. Sebastian Ułamek 24 (3,3,6",3,3,3,3)
2. Peter Kildemand 8+1 (U,2,F,1,3,2*,0)
3. Rene Bach 3 (1,1,1,S,U,S)
4. Nicki Barrett 2 (0,1,0,-,F,1)
5. Jeppe Schmidt 0 (0,-,-,F,0)

Holstebro 48
1. Matej Ferjan 10 (1,0,2,3,1,3)
2. Kenni Larsen 14+1 (2,3,3,3,2,1*)
3. Andriej Karpov 13+1 (3,2,2,2*,2,2)
4. Tommy Pedersen 10+4 (2*,2*,1*,2,1,2*)
5. Claes Nedermark 1 (1,U,U,0)

" = Taktisk joker (dubblar poängen i det aktuella heatet)

Esbjerg - Grindsted 43-41
2009-08-12
Esbjerg 43
1. Piotr Protasiewicz 13+1 (2,3,2,2*,2,2)
2. Brian Lyngsoe 14 (S,3,2,3,3,3)
3. Zbigniew Suchecki 11+3 (3,1,3,2*,1*,1*)
4. Michael Palm Toft 3 (0,0,0,1,2,0)
5. Johannes Kikkenborg 2+1 (S,2*,0,0)

Grindsted 41
1. Andreas Jonsson 17 (3,2,3,3,3,3)
2. Linus Sundstr√Ėm 9 (1,1,3,1,1,2)
3. Henning Bager 2 (2,0,0,U,0)
4. Steffen Jespersen 7+2 (1*,1,1,3,0,1*)
5. Mads Skov 6+1 (2,1,2*,1,0)

Wostok Wladywostok - Turbina Balakowo 44-46
2009-08-10
Wostok Wladywostok 44
1. Aleksiej Charczenko 4+1 (1,1,-,1,1*)
2. Aleksandr Mariniok 0 (-,0,-,F)
3. Marat Gatiatow 4 (1,-,2,-,1)
4. Rusłan Gatiatow 0 (0,0,0,-)
5. Renat Gafurov 12 (3,3,2,2,2)
6. Wadim Tarasenko 2 (1,F,1)
7. Artiom Laguta 13 (3,3,3,3,1)
8. Grigorij Laguta 9+2 (2*,2*,2,3,U)

Turbina Balakowo 46
1. Denis Nosow NS
2. Aleksandr Loktajew 2+1 (T/T,1*,1,F)
3. Denis Gizatullin 11 (3,1,1,3,3)
4. Denis Sajfutdinow 7+3 (2*,2*,0,1,2*)
5. Roman Povazhny 6 (2,2,U,2,0)
6. Władimir Borodulin 1 (0,-,1)
7. Andriej Kudriaszow 4 (2,0,2,F)
8. Emil Sajfutdinow 15 (3,3,3,3,3)

Danska mästerskapet, tävling 2, Fjelsted
2009-08-07
Danska mästerskapet, tävling 2, Fjelsted
1. Nicki Pedersen 15 +3
2. Kenneth Bjerre 9 +2
3. Niels K. Iversen 12 +1
4. Hans Andersen 14 +0
5. Patrick Hougaard 9
6. Nicolai Klindt 8
7. Ulrich Ostergaard 8
8. Michael Jepsen Jensen 7
9. Mads Korneliussen 7
10. Morten Risager 7
11. Rene Bach 6
12. Henning Bager 5
13. Jesper B. Monberg 5 (0,1,0,2,2)
14. Leon Madsen 4 (0,F,2,1,1)

15. Kenneth K. Hansen 3
16. Claus Vissing 0
17. Simon Nielsen 0

Totalställning
1. Nicki Pedersen 32
2. Kenneth Bjerre 25
3. Hans Andersen 25
4. Niels Kristian Iversen 24
5. Nicolai Klindt 17
6. Morten Risager 16
7. Patrick Hougaard 16
8. Ulrich Ostergaard 13
9. Jesper B. Monberg 13
10. Leon Madsen 13
11. Mads Korneliussen 13
12. Michael J. Jensen 11
13. Henning Bager 9
14. Bjarne Pedersen 6
14. Rene Bach 6
16. Claus Vissing 3
16. Kenneth K. Hansen 3
18. Charlie Gjedde 1
19. Simon Nielsen 0

Brovst - Fjelsted 49-38
2009-08-05
Brovst 49
1. Rafał Dobrucki 12+2 (3,1*,3,3,2*,0)
2. Steen Jensen 7+2 (0,2,0,2*,2*,1)
3. Leon Madsen 16 (3,2,2,3,3,3)
4. Zdenek Simota 13+2 (2*,3,2*,2,1,3)
5. Thomas Jorgensen 1+1 (0,1*,0,0)

Fjelsted 38
1. Sebastian Ułamek 17 (2,3,1,6",3,0,2)
2. Peter Kildemand 10+3 (1*,3,2,1,2*,U,1*)
3. Claus Vissing 6 (0,0,3,U,1,2)
4. Nicki Barrett 4+1 (1,1*,0,1,1)
5. Steffen Andersen 1 (1,0,0)

" = Taktisk joker (dubblar poängen i det aktuella heatet)

Lettlands Grand Prix, Daugavpils
2009-08-01
1. Greg Hancock 20 (1,3,3,2,2,3,6)
2. Kenneth Bjerre 15 (1,3,3,0,2,2,4)
3. Tomasz Gollob 16 (3,2,1,3,2,3,2)
4. Jason Crump 10 (1,0,3,3,1,2,0)
5. Leigh Adams 11 (3,2,2,0,3,1)
6. Emil Sajfutdinov 10 (2,1,1,3,2,1)
7. Hans Andersen 9 (0,2,3,1,3)
8. Niels K. Iversen 8 (0,0,2,3,3,0)
9. Rune Holta 7 (2,1,2,1,1)
10. Grzegorz Walasek 6 (0,3,0,0,3)

11. Andreas Jonsson 6 (2,3,0,1,0)
12. Sebastian Ułamek 6 (3,0,2,0,1)
13. Grigorij Laguta 6 (3,1,1,1,w)
14. Fredrik Lindgren 6 (2,1,0,2,1)
15. Chris Harris 5 (1,2,0,2,0)
16. Scott Nicholls 3 (0,0,1,2,0)

Semifinal 1:
Gollob, Bjerre, Sajfutdinov, Iversen

Semifinal 2:
Hancock, Crump, Adams, Andersen

Final:
Hancock, Bjerre, Gollob, Crump

Lag-VM, Final, Leszno
2009-07-19
Polen 44
1. Krzysztof Kasprzak 10 (3,1,1,3,2)
2. Piotr Protasiewicz 3 (1,2,U,0,-)
3. Jarosław Hampel 18 (3,3,2,3,4",3)
4. Tomasz Gollob 6 (1,2,0,0,3)
5. Adrian Miedziński 7 (U,3,1,2,1)

Australien 43
1. Davey Watt 5 (2,1,0,1,1)
2. Troy Batchelor 4 (0,1,1,2,0)
3. Leigh Adams 12 (2,3,3,2,2)
4. Chris Holder 10 (2,3,3,0,2)
5. Jason Crump 12 (2,2,2,3,3)

Sverige 36
1. Jonas Davidsson 4 (0,1,2,1,0)
2. Fredrik Lindgren 9 (3,3,2,1,0)
3. Antonio Lindbäck 7 (1,2,0,1,3)
4. Andreas Jonsson 11 (3,0,1,6",1)
5. David Ruud 5 (3,0,1,1,0)

Ryssland 35
1. Renat Gafurov 7 (1,0,3,2,0,1)
2. Emil Sajfutdinov 18 (2,2,6",3,2,3)
3. Roman Povazhny 1 (0,1,-,0,-)
4. Denis Gizatullin 0 (0,0,F,U,-)
5. Grigorij Laguta 9 (1,U,2,3,1,2)

Lag-VM, Semifinal 1, Vojens
2009-07-11
Ryssland 51
1. Roman Povazhny 10 (2,1,3,3,1)
2. Denis Gizatullin 9 (3,0,1,2,3)
3. Renat Gafurov 10 (2,3,2,2,1)
4. Emil Sajfutdinov 14 (2,3,3,3,3)
5. Grigorij Laguta 8 (2,2,U,3,1)

Sverige 47
1. Antonio Lindbäck 6 (0,1,2,0,3)
2. Fredrik Lindgren 11 (2,1,3,3,2)
3. David Ruud 7 (3,1,1,2,0)
4. Andreas Jonsson 13 (1,3,3,2,4")
5. Jonas Davidsson 10 (3,3,1,2,1)

Danmark 45
1. Nicki Pedersen 5 (3,2,F/-,-,-)
2. Bjarne Pedersen 5 (1,2,2,0,0)
3. Nicolai Klindt 8 (1,2,2,1,2)
4. Kenneth Bjerre 21 (3,3,3,3,3,6")
5. Niels Kristian Iversen 6 (0,2,1,1,2)

Tjeckien 12
1. Ales Dryml 4 (1,0,0,1,2")
2. Adrian Rymel 0 (T/T,0,0,0,0)
3. Lukas Dryml 5 (0,F,2,1,2)
4. Josef Franc 1 (0,1,0,0,0)
5. Matej Kus 2 (1,0,0,1,0)

" = Taktisk joker (dubblar poängen i det aktuella heatet)

GP-kval (semi), Daugavpils
2009-07-04
1. Jurica Pavlic 12+3 (1,3,3,3,2)
2. Jarosław Hampel 12+2 (0,3,3,3,3)
3. Fredrik Lindgren 11+3 (2,2,3,2,2)
4. Maksim Bogdanow 11+2 (3,2,1,2,3)
5. Chris Holder 10 (3,1,2,3,1)
6. Adrian Miedziński 10 (1,2,2,2,3)
7. Piotr Protasiewicz 9 (2,3,1,3,S)
8. Martin Smolinski 8 (2,1,3,2,0)
----
9. Tobias Kroner 7 (3,0,1,1,2)
----
10. Ales Dryml 6 (2,0,0,1,3)
11. Bjarne Pedersen 6 (3,1,1,1,0)
12. Rory Schlein 5 (0,2,2,0,1)
13. Martin Vaculík 5 (1,0,2,1,1)
14. Andriej Karpov 4 (0,3,0,0,1)
15. James Wright 4 (1,1,0,0,2)
16. Matej Ferjan 0 (0,U,-,-,-)
17. Kjastas Puodżuks 0 (U,0)
18. Wiaczesław Gieruckis 0 (0)

Wostok Wladywostok- Mega Lada Togliatti 58-32
2009-07-01
Wostok Wladywostok 58
1. Aleksiej Charczenko 9+2 (2,1,3,2*,1*)
2. Michail Skaczko 1 (0,0,1,0)
3. Ruslan Gatiatow 11+3 (2*,2*,3,2*,2)
4. Michail Kremer 0 (0)
5. Renat Gafurov 11 (3,2,3,3)
6. Wadim Tarasenko 5+1 (1,2*,1,1)
7. Artiom Laguta 9 (3,3,3)
8. Grigorij Laguta 12 (3,3,3,3)

Mega Lada Togliatti 32
1. Siergiej Darkin 12 (3,2,2,2,3)
2. Oleg Biezczastnow 4+1 (1,1,1*,1,0)
3. Roman Iwanow 4 (1,1,2,0,0)
4. Ilia Bondarenko 3+1 (0,0,1*,2)
5. Danil Iwanow 5 (2,3,F/U)
6. Witalij Bielousow 2 (0,1,1)
7. Siergiej Karaczinczew 2 (0,0,0,2,S)
8. Oleg Kurguskin - NS

Englands Grand Prix
2009-06-27
1. Jason Crump 24 (3,3,3,3,3,3,6)
2. Fredrik Lindgren 16 (1,3,3,2,1,2,4)
3. Hans Andersen 15 (3,3,3,1,1,2,2)
4. Greg Hancock 14 (2,2,2,2,3,3,0)
5. Chris Harris 9 (2,2,0,2,3,U)
6. Tomasz Gollob 9 (0,1,2,3,2,1)
7. Sebastian Ułamek 8 (3,3,1,1,0,0)
8. Nicki Pedersen 8 (2,2,2,0,2,F)
9. Rune Holta 7 (U,1,3,U,3)
10. Kenneth Bjerre 7 (3,0,2,0,2)
11. Emil Sajfutdinov 7 (1,0,1,3,2)
12. Scott Nicholls 6 (0,1,1,3,1)
13. Andreas Jonsson 5 (2,S,1,2,U)
14. Edward Kennett 4 (1,2,0,1,0)
15. Leigh Adams 3 (1,0,0,1,1)
16. Grzegorz Walasek 1 (0,1,S,0,0)

Semifinal 1:
Crump, Lindgren, Gollob, Ułamek

Semifinal 2:
Hancock, Andersen, Pedersen (U), Harris (U)

Final:
Crump, Lindgren, Andersen, Hancock

JVM-semifinal, Kumla
2009-06-27
Resultat:
1. Thomas H Jonasson 13+3 (3,3,3,1,3)
2. Grzegorz Zengota 13+2 (2,3,3,2,3)
3. Przemyslaw Pawlicki 12 (3,3,3,0,3)
4. Kenni Larsen 11 (2,3,2,2,2)
5. Ludvig Lindgren 10 (2,2,0,3,3)
6. Maciej Janowski 9 (S,2,3,3,1)
7. Nicolai Klindt 9 (1,2,1,3,2)
8. Simon Gustafsson 9 (1,1,2,3,2)
----
9. Ricky Wells 5+3 (1,2,1,0,1)
----
10. Justin Sedgmen 5+2 (1,0,0,2,2)
11. Patryk Pawlaszczyk 5+1 (0,1,2,2,0)
12. Pawel Zmarzlik 4 (3,S,0,1,S)
13. Max Dilger 4 (2,0,1,0,1)
14. Kozza Smith 3 (3)
15. Kevin Wolbert 3 (T/T,0,2,1,0)
16. Artur Mroczka 3 (0,1,1,1,S)
17. Peter Kildemand 2 (0,1,0,0,1)
18. Filip Sitera - NS

Särkörning om 5:e plats:
Wells, Sedgmen, Pawlaszczyk

Särkörning om 1:a plats:
Jonasson, Zengota

Holsted All Stars - Jubi All Stars 47-43
2009-06-19
Holsted All Stars 47
Nicki Pedersen 14
Henrik Moller 5
Adam Czechowicz 4
Nicolai Klindt 14+1
Simon Nielsen 5+1
Nicklas Porsing 5+1

Jubi All Stars 43
Rune Holta 12
Brian Karger 6+2
Sławomir Pyszny 0
Christian Hefenbrock 11
Patrick Bjerregaard 9+1
Jeppe Schmidt 5

Finalheat:
Nicki Pedersen, Nicolai Klindt, Rune Holta, Christian Hefenbrock

Danmarks Grand Prix
2009-06-13
1. Jason Crump 22 (2,2,3,3,3,3,6)
2. Greg Hancock 14 (1,2,3,0,2,2,4)
3. Tomasz Gollob 13 (1,3,1,1,2,3,2)
4. Niels Kristian Iversen 11 (3,2,0,3,1,2,0)
5. Emil Sajfutdinov 14 (3,3,3,2,3,T/T)
6. Nicki Pedersen 10 (3,U,1,3,3,S)
7. Sebastian Ułamek 8 (0,3,3,0,1,1)
8. Kenneth Bjerre 8 (2,3,0,2,0,1)
9. Grzegorz Walasek 7 (3,1,1,2,0)
10. Andreas Jonsson 7 (2,0,2,2,1)
11. Hans Andersen 6 (2,1,0,1,2)
12. Leigh Adams 6 (1,1,2,0,2)
13. Scott Nicholls 5 (0,0,1,1,3)
14. Chris Harris 5 (1,1,0,3,0)
15. Rune Holta 5 (0,2,2,1,0)
16. Fredrik Lindgren 3 (0,0,2,0,1)
17. Patrick Hougaard - NS
18. Nicolai Klindt - NS

Semifinal 1:
Gollob, Iversen, Ułamek, Sajfutdinov (T/T)

Semifinal 2:
Crump, Hancock, Bjerre, Pedersen (S)

Final:
Crump, Hancock, Gollob, Iversen

VM-kval, Lonigo, Italien
2009-06-06
1. Sebastian Ułamek 13
2. Jesper B. Monberg 12+3
3. Bjarne Pedersen 12+2
4. Kauko Nieminen 11
5. Thomas H. Jonasson 10+3
6. Rory Schlein 10+2
----
7. Tai Woffinden 10+1
----
8. Tory Batchelor 9
9. Dens Gizatullin 8
10. Roman Povazhny 6
11. Maks Gregoric 5
12. Chris Kerr 6
13. Gugiliemo Franchetti 4
14. Mattia Tadiello 3
15. Mattia Carpanese 2
16. Alessandro Novello 1
17. Ryan Fischer 0
18. Andrea Baroni

Ann-Ingers Minnestävling
2009-06-06
1. Victor Palovaara, Sol, 15 poäng
2. Joel Andersson, Ind, 14 poäng
3. Kim Åsling, Ind, 12 poäng
4. Fredrik Engman, Ros, 11 poäng
5. Stefan Hurtig, Ros, 11 poäng
6. Alexander Johansson, Pir, 9 poäng
7. Adrian Bergqvist, Sol, 7 poäng
8. Tim Relfsson, √Ėrn, 7 po√§ng
9. Sam Aronsson, Pir, 6 poäng
10. Rasmus Broberg, Sme, 5 poäng
11. Viktor Flood, Ind, 5 poäng
12. Simon Eriksson, Ros, 4 poäng
13. Markus Berggren, √Ėrn, 4 po√§ng
14. Kristian Eklund, √Ėrn, 4 po√§ng
15. Oskar Axelsson, Ind, 3 poäng


Ãćndividuell tävling, Teterow, Tyskland
2009-05-30
1. Matej Ferjan 11 (0,3,2,3,3)
2. Tomasz Gapiński 11 (3,2,1,3,2)
3. Adrian Gomólski 10 (0,1,3,3,3)
4. Henning Bager 10 (3,3,3,0,1)
5. Tobias Kroner 10 (2,3,3,1,1)
6. Christian Hefenbrock 10 (2,1,3,2,2)
7. Kevin Woelbert 9 (2,2,2,2,1)
8. Stuart Robson 8 (1,2,2,3,0)
9. Niklas Klingberg 8 (3,1,1,1,2)
10. Mathias Schultz 7 (2,0,1,1,3 )
11. Daniel Davidsson 7 (0,2,2,2,1)
12. Tyron Proctor 5 (1,3,1,0,0)
13. Claus Vissing 5 (1,0,0,1,3)
14. Piotr Świst 4 (1,1,0,0,2)
15. Norbert Magosi 3 (3,0,0,0,0)
16. Paweł Staszek 2 (0,0,0,2,0)

Mega Lada - Wostok 36-54
2009-05-28
Mega Lada 36
1. Roman Iwanow 9 (2,2,2,1,2)
2. Siergiej Karaczinczew 2+2 (0,1*,1*,0)
3. Ilia Bondarenko 7+2 (1,1,1*,2,1,1*)
4. Władimir Nosonow - NS
5. Oleg Kurguskin 3+1 (1*,2,S)
6. Jewgienij Sidorin 5 (2,2,1,F)
7. Oleg Biezczastnow 2+2 (0,1*,1*)
8. Danił Iwanow 8+1 (0,1*,2,3,2)

Wostok 54
1. R/R
2. Aleksandr Mariniuk 1 (1,S,0,0)
3. Aleksiej Charczenko 11+2 (2*,2*,3,3,1)
4. Michaił Kremer 0 (0,0,0)
5. Renat Gafurov 14 (3,3,3,2,3)
6. Wadim Tarasenko 0 (0,F/U,0)
7. Artiem Laguta 13+2 (3,3,3,2*,2*)
8. Grigorij Laguta 15 (3,3,3,3,3)

Ungerska mästerskapet
2009-05-23
1. Matej Ferjan 11 (3,3,3,2) +1:a i A-finalen
2. Norbert Magosi 9 (2,2,2,3) +2:a i A-finalen
3. Jozsef Tabaka 10 (3,3,1,3) +3:a i A-finalen
4. Sandor Tihanyi 9 (U,3,3,3) +4:a i A-finalen
5. Robert Nagy 7 (3,0,2,2) +1:a i B-finalen
6. Roland Kovacs 5 (1,2,2,0) +2:a i B-finalen
7. Laszlo Szatmari 6 (2,1,3,-) +3:a i B-finalen
8. Roland Benko 5 (2,2,T/T,1) +1:a i C-finalen
9. Attila Lorincz 4 (1,0,1,2) +2:a i C-finalen
10. Gyula Molnar 3 (1,1,0,1) +3:a i C-finalen
11. Tamas Szilagyi 2 (t,1,1,0) +4:a i C-finalen
12. Robert Szegvari 1 (0,0,0,1)
13. Sandor Konya 0 (0,0)
14. Mate Szegedi 0 (U)

Danska mästerskapet, tävling 1
2009-05-22
1. Kenneth Bjerre 14 (3,3,2,3,3) + 1:a i finalen
2. Nicki Pedersen 14 (3,3,3,3,2) + 2:a i finalen
3. Hans Andersen 11 (U,3,3,2,3) + 3:a i finalen
4. Niels Kristian Iversen 10 (2,2,3,1,2) + 4:a i finalen
5. Nicolai Klindt 9 (3,2,3,S,1)
6. Leon Madsen 9 (2,0,2,2,3)
7. Morten Risager 9 (3,2,1,2,1)
8. Jesper B. Monberg 8 (2,1,0,3,2)
9. Patrick Houaard 7 (1,2,1,U,3)
10. Mads Korneliussen 7 (1,1,1,2,2)
11. Bjarne Pedersen 6 (0,3,2,1,0)
12. Ulrich Ostergaard 4 (F,0,0,3,1)
13. Michael J. Jensen 4 (1,0,2,T/T,1)
14. Henning Bager 4 (1,1,1,1,0)
15. Claus Vissing 3 (2,U,0,1,0)
16. Charlie Gjedde 1 (0,1,0,0,0)
17. Kenneth K. Hansen 0 (0)
18. Krister Jacobsen - NS

Berlin Wolfslake - Diedenbergen 45-39
2009-05-21
ST Berlin Wolfslake 45
1. Adrian Miedziński 17+1 (3,3,3,3,2*,3)
2. Rafał Okoniewski 16+2 (1,2,3,3,2*,3,2*)
3. Marcin Sekula 2 (2,U,0,-,-)
4. Mathias Bartz 4 (1,1,1,1,0,0)
5. Erik Pudel 6 (0,2,0,2,1,1)

MSC Diedenbergen 39
1. Tomasz Jędrzejak 9 (2,1,2,3,0,1)
2 Christian Hefenbrock 10+1 (0,1,2,2,2*,3)
3 Grzegorz Zengota 11+1 (3,2,3,1*,1,1,0)
4 Rene Deddens 0 (S,0,F,S,-)
5. Frank Facher 9+1 (3,1,3,0,2*)

2:a omgÃ¥ngen svensk/norska serien‏, Västervi
2009-05-16
1. Lotsarna 45 poäng
Robin Törnqvist 15
Robin Aspegren 14
Jens Oskarsson 6
Niklas Larsson 6
Peter Wall 4

2. Team Indians 42 poäng
Alexander Edberg 13
Niklas Eriksson 12
Alexander Claesson 9+3
Kalle Fleetwood Carlsson 5
Mikael Renner 3+1

3. Oslo Mk 20 poäng
David Hillborg 8
Mikael Sjökvist 5
Kim Rudi Mortensen 4
Lars Kristian Fuglerud 2
Kim Fossberg 1

Serietabell
Lotsarna 2 - 93 - 6
Team Indians 2 - 79 - 4
Oslo Mk 2 - 42 -2

Slangerup - Brovst 51-36
2009-05-13
Slangerup 51
1. Jesper B. Monberg 15+2 (3,1*,3,2*,3,3)
2. Kenneth Hansen 13+1 (1,3,1,3,3,2*)
3. Morten Risager 10 (3,2,2,1,1,1)
4. Henrik Vedel 12+1 (2*,2,1,2,2,3)
5. Philip Tirsdal 1+1 (S,S,1*,0)

Brovst 36
1. Ulrich Ostergaard 16 (2,0,2,6",3,2,1)
2. Robert Mikołajczak 8 (0,2,3,0,1,2,S)
3. Leon Madsen 8 (U,3,3,2,U)
4. Christian Ago 1 (1,S,S,-,F)
5. Thomas Jorgensen 3 (1,1,0,1,0)

" = Taktisk joker (dubblar poängen i det aktuella heatet)

JVM-kval, Eskilstuna
2009-05-02
1. Simon Gustafsson, Indianerna (3,3,3,1,3) 13
2. Linus Eklöf, Team Bikab (3,0,3,2,3) 11
3. Ludvig Lindgren, Dackarna (3,2,1,3,2) 11
4. Anton Rosén, Masarna (2,3,3,0,2) 10
5. Anders Mellgren, Elit Vetlanda (3,3,2,1,1) 10
6. Billy Forsberg, Masarna (2,2,2,3,1) 10
7. Jonas Messing, Rospiggarna (0,2,1,2,3) 8
8. Linus Sundström, Solkatterna (2,1,2,0,3) 8
9. Dennis Andersson, Lejonen (1,2,2,3,F) 8
10. Kim Nilsson, Griparna (1,0,0,3,2) 6
11. Christian Ag√∂, √Ėrnarna (0,3,S,2,1) 6
12. Jonas Andersson, Vargarna (2,1,0,2,1) 6
13. Niklas Larsson, Dackarna (1,T/T,1,1,2) 5
14. Jeremia Thelaus, Valsarna (0,F/U,3,F/U,F/U) 3
15. Robert Henderson, Team Bikab (0,0,1,1,0) 2
16. Robin Aspegren, Valsarna (1,1,0,0,F/U) 2
17. David Rohlen, Indianerna, reserv (1) 1

Brovst - Esbjerg 39-48
2009-04-22
Brovst 39
1. Niels Kristian Iversen 20+1 (3,3,6",1,3,2,2*)
2. Krister Jacobsen 5 (S,2,1,1,1,0)
3. Brian Lyngso 9+1 (2,S,2*,2,S,0,3)
4. Johannes Kikkenborg 5 (0,0,0,2,1,2)
5. Bjarne Nilsson 0 (0,-,0,-)

Esbjerg 48
1. Ulrich √Ėstergaard 11+1 (1,2,3,2*,3,0)
2. Leon Madsen 15 (2,3,3,3,3,1)
3. Daniel Pytel 7 (3,1,1,S,1,1)
4. Zdenek Simota 13+2 (1,2*,2*,3,2,3)
5. Thomas Jorgensen 2 (1,0,1,0)

" = Taktisk joker (dubblar poängen i det aktuella heatet)

Vetlanda Lag-Cup kval 2
2009-04-17
1. Valsarna 47 Poäng
Krister Jakobsen 13
Robert Eriksson 10
Robin Törngvist 9
Sebastian Alden 8
Jeremia Thelaus 8

2. Vargarna 45
Niklas Klingberg 11
Kim Nilsson 10
Billy Forsberg 9
Jonas Andersson 9
Sebastian Carlsson 6

3. Indianerna 14
David Rohlen 5 (2,1,1,1)
Freddy Godlund 4 (1,1,2,0)
Alexander Claesson 3 (1,st,F/U,1,1)
Niklas Eriksson 2 (0,1,1,0)
Marcus Johansson - Ej Till start, maskinkrångel

4. Hultfreds Gymnasium 10
Joel Larsson 4
Jonas Einarsson 4
Kalle Fle Karlsson 1
Tim Gudmundsson 1
Eric √Öshede 0

Osterpokal, Güstrow
2009-04-11
1. Ryan Sullivan 13+3 (3,1,3,3,3)
2. Adrian Gomólski 13+2 (2,3,3,3,2)
3. Maksim Bogdanov 12+3 (2,3,2,2,3)
4. Christian Hefenbrock 12+2 (3,2,3,1,3)
5. Kevin Wölbert 10 (3,3,0,3,1)
6. Manuel Hauzinger 10 (3,2,1,2,2)
7. Mathias Schultz 9 (0,3,2,3,1)
8. Roberto Haupt 8 (1,U,2,2,3)
9. Jan Jaros 7 (1,1,3,1,1)
10. Linus Eklöf 7 (2,2,1,0,2)
11. Tobias Busch 6 (2,0,1,2,1)
12. Simon Nielsen 5 (1,1,0,1,2)
13. Lubos Tomicek 4 (0,2,2,0,0)
14. Robert Baumann 2 (1,0,1,0,0)
15. Christian Isomettä 1 (0,1,0,0,0)
16. Christian Agö 1 (0,0,0,1,0)
17. Erik Pudel - NS
18. Fritz Riemer - NS


Engelska resultat
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005



© Indianerna Speedway 2014 - Kontakta kansliet: kansli@indianerna.nu