;
Start | Nyheter | Lagen | Kalender & Resultat | Klubbinfo | Arenan | Historik | 600-klubben | Servicegrupp | Länkar | Webbutiken | Support | Press

Nšsta match
VS
Smederna Indianerna
Eskilstuna
Klockan: 19:00
Datum: 2016-06-28

Entrepriser 2016 (elitserien)
Vuxen (18+ Śr): 170:-
Ungdom (16-18 Śr): 80:-
Barn (0-15 Śr): fri entrť.
Parkering: gratis.
Lšktarplats: 40:-

Nšsta mŚnadsmŲte
Datum: 15 augusti
Tid: 19,00
Plats: Klubbstugan






Nšsta match - Elit B




ICA Maxi Arena
Klockan:
Datum:

Polska resultat - 2012
Individuell tävling, Ostrow
2012-10-21
1. Niels Kristian Iversen 14+2+3 (2,3,3,3,3)
2. Peter Karlsson 9+3+2 (1,1,1,3,3)
3. Damian Baliński 12+2+1 (2,3,2,2,3)
4. Łukasz S√≥wka 9+3+0 (3,3,2,0,1)
5. Tomasz Jędrzejak 8+1 (S,3,3,0,2)
6. Roman Povazhny 8+1 (1,2,3,2,0)
7. Sebastian Ułamek 11+0 (3,2,2,3,1)
8. Grzegorz Walasek 9+0 (3,1,1,2,2)
9. Adam Skórnicki 7 (1,1,2,1,2)
10. Ilja Czałow 6 (2,0,0,3,1)
11. Robert Miśkowiak 6 (1,1,1,S,3)
12. Andriej Kudriaszow 5 (0,2,S,1,2)
13. Dawid Stachyra 5 (2,2,U,1,U)
14. Krystian Pieszczek 4 (3,T/T,0,1,0)
15. Mariusz Staszewski 4 (0,F,3,S,1)
16. Władimir Borodulin 3 (0,0,1,2,0)
17. Marcin Nowak 0 (0)

Semifinal 1
S√≥wka, Iversen, Jędrzejak, Walasek

Semifinal 2
Karlsson, Baliński, Povazhny, Ułamek

Final
Iversen, Karlsson, Baliński, S√≥wka

Torun - Zielona Gora 50-40
2012-10-14
Torun 50
1. Ryan Sullivan 13 (3,3,3,2,2)
2. Darcy Ward 9+3 (2*,2*,1,3,1*)
3. Adrian Miedziński 9 (1,1,3,3,1)
4. Paweł Przedpełski 1 (-,-,1,-)
5. Chris Holder 9 (1,3,2,0,3)
6. Kamil Pulczyński 2 (1,0,0,1)
7. Emil Pulczyński 7+1 (3,3,0,1*,0)

Zielona Gora 40
1. Andreas Jonsson 15+1 (1,2*,3,2,2,2,3)
2. Jonas Davidsson - R/R
3. Aleksandr Łoktajew 4+3 (0,2*,1*,0,1*)
4. Rune Holta 10 (3,2,0,2,3,0)
5. Piotr Protasiewicz 9 (2,3,1,2,1,U)

6. Adam Strzelec 2 (2,0,0,0)
7. Kacper Rogowski 0 (0,0,-)

Bronsmatch 1 av 2

Gorzow - Tarnow 47-42
2012-10-09
Gorzow 47
1. Tomasz Gollob 3+1 (1*,S,2,0)
2. Michael Jepsen Jensen 5+1 (2,1,1*,0,1)
3. Matej Zagar 12+1 (2*,1,3,3,3)
4. Niels Kristian Iversen 12+1 (3,3,1,3,2*)
5. Krzysztof Kasprzak 14 (3,3,3,2,3)
6. Adrian Cyfer 1 (1,0,0)
7. Łukasz Kaczmarek 0 (U,T/T,0)

Tarnow 42
1. Greg Hancock 8+1 (3,2,2,1*,0)
2. Jakub Jamróg 0 (0,-,-,-)
3. Martin Vaculik 6 (1,2,0,1,2)
4. Leon Madsen 7+1 (S,1*,3,2,1)
5. Janusz Kołodziej 5+2 (2,2*,0,1*,-)
6. Kacper Gomólski 7+1 (2*,0,3,2,0)
7. Maciej Janowski 9+1 (3,S,1*,2,3)

Finalmatch 1 av 2

Grudziadz - Wroclaw 51-39
2012-09-23
Grudziadz 51
1. Davey Watt 9+2 (1*,3,1,1*,3)
2. Paweł Staszek 3 (2,1,0,S)
3. Norbert Kościuch 10+3 (1*,3,1*,3,2*)
4. Andriej Karpow 8 (2,1,2,2,1)
5. Hans Andersen 13 (2,2,3,3,3)
6. Łukasz Cyran 6+2 (3,1*,2*)
7. Łukasz Przedpełski 2 (1,0,1)

Wroclaw 39
1. Fredrik Lindgren 6 (0,2,0,2,0,2)
2. Tai Woffinden - R/R
3. Tomasz Jędrzejak 14+2 (3,3,2,2*,1*,3,0)
4. Jesper Monberg 0 (0,0,-,-,0)
5. Sebastian Ułamek 13 (3,1,2,3,3,0,1)
6. Patryk Dolny 3 (2,0,1)
7. Patryk Malitowski 3 (0,3,0,0)

Grudziadz - Daugavpils 51-39
2012-09-16
Grudziadz 51
1. Paweł Staszek 6 (3,0,3,0,0)
2. Andriej Karpow 5 (1,2,1,1)
3. Hans Andersen 11+2 (2,2*,2*,3,2)
4. Norbert Kościuch 12+2 (1*,3,3,3,2*)
5. Peter Ljung 14 (3,2,3,3,3)
6. Łukasz Cyran 2 (2,0,0)
7. Łukasz Przedpełski 1 (S,1,0)

Daugavpils 39
1. Mikael Max 6+1 (2,1,2,1*,-)
2. Jewgienij Karawackis 0 (0,0,-,S)
3. Kjastas Puodżuks 11 (3,3,2,2,1)
4. Wiaczesław Gieruckis 2 (0,1,0,-,1)
5. Roman Povazhny 9 (2,1,1,2,3)
6. Andrzej Lebiediew 10+2 (3,3,1*,2,1*,0)
7. Iwan Pleszakow 1 (1,0,-)

Lublin - Grudziadz 60-30
2012-09-09
Lublin 60
1. Robert Miskowiak 13+1 (3,2*,3,2,3)
2. Pawel Miesiac 11+2 (1,3,2*,3,2*)
3. Daniel Jeleniewski 11+2 (3,2*,2*,3,1)
4. Karol Baran 12+2 (2*,3,3,1*,3)
5. Dawid Stachyra 4+1 (2,0,2*,U)
6. Mateusz Lukaszewski 3+1 (U,1,2*)
7. Mateusz Borowicz 6 (2,1,3)

Grudziadz 30
1. Davey Watt 5 (2,1,1,1,-)
2. Andriej Karpow 1 (0,0,T/T,1)
3. Hans Andersen 7+1 (S,2*,1,2,2)
4. Norbert Kosciuch 7 (1,3,0,3,F)
5. Peter Ljung 3 (3,F,U,0,-)
6. Lukasz Cyran 6 (3,1,0,1,0,1)
7. Adrian Osmólski 1 (1,F,-,S)

Zielona Gora - Gorzow 45-45
2012-09-09
Zielona Gora 45
1. Piotr Protasiewicz 13+2 (1,1*,2,2,2*,2,3)
2. Jonas Davidsson 0 (0,0,U,-,-)
3. Aleksandr Loktajew 11+2 (1,2,0,2*,3,2*,1)
4. Rune Holta 3 (S,0,3,0)
5. Andreas Jonsson - R/R
6. Adam Strzelec 4 (3,-,0,1)
7. Patryk Dudek 14+1 (2*,2,3,1,T/T,3,3)

Gorzow 45
1. Krzysztof Kasprzak 11 (3,3,3,2,0)
2. Michael Jepsen Jensen 6+2 (2*,1,2*,1)
3. Matej Zagar 7+1 (2*,2,3,0,0)
4. Niels Kristian Iversen 10+1 (3,1*,1,3,2)
5. Tomasz Gollob 9 (3,3,1,1,1)
6. Adrian Cyfer 2 (1,1,0)
7. Lukasz Kaczmarek 0 (0,0,0)

Rawicz - Rybnik 62-28
2012-09-02
Rawicz 62
1. Eric Andersson 14 (3,3,3,3,2)
2. Piotr Dym - R/R
3. Szymon Kiełbasa 13+4 (2*,1*,2*,2*,3,3)
4. Sławomir Musielak 13+3 (2*,3,2,3,2*,1*)
5. Wiktor Gołubowskij 12+2 (2,3,3,2*,2*)
6. Anton Rosen 10+2 (2,1,2*,3,2*)
7. Adrian Gała 0 (S,U,F)

Rybnik 28
1. Adrian Szewczykowski 1 (1,0,-,-,U,0)
2. Mikkel B. Jensen 9 (0,3,1,1,1,3)
3. Roman Chromik 5 (1,2,S,S,1,1)
4. Jacek Rempała 0 (S,0,-,-)
5. Jason Doyle 6 (3,1,2,S,F/-,-)
6. Mathias Thörnblom 5 (3,S,1,S,1,0)
7. Łukasz Piecha 2 (1,1,-)

Zielona Gora - Bydogszcz 54-36
2012-08-26
Zielona Gora 54
1. Piotr Protasiewicz 6 (3,3,S,S)
2. Aleksandr Łoktajew 10 (0,1,3,3,3)
3. Rune Holta 7+1 (1,3,1,1*,1)
4. Jonas Davidsson 12+1 (3,2*,3,3,1)
5. Andreas Jonsson 8+1 (2*,3,3,T/T,S)
6. Patryk Dudek 6+1 (2,2*,S,2)
7. Adam Strzelec 5+1 (1*,3,1)

Bydogszcz 36
1. Emil Sajfutdinow 11+1 (1*,S,2,2,3,3)
2. Robert Kościecha Z/Z
3. Krzysztof Buczkowski 9+1 (2,1,1,1,2,2*)
4. Artiom Łaguta 2 (0,0,-,2,-,)
5. Tomasz Gapiński 7 (2,F,2,2,1,0)
6. Szymon Woźniak 6 (3,1,0,0,2)
7. Mikołaj Curyło 1 (0,1,0,0)

Bydgoszcz - Czestochowa 45-45
2012-08-19
Bydgoszcz 45
1. Emil Sajfutdinow 9+2 (2*,1,1*,3,2)
2. Artiom Łaguta 7 (3,2,2,S)
3. Krzysztof Buczkowski 9 (3,U,1,2,3)
4. Wiktor Kułakow 1 (0,1,-,-,-)
5. Tomasz Gapiński 7 (1,2,2,2,0)
6. Mikołaj Curyło 7 (3,0,2,1,1)
7. Szymon Woźniak 5+1 (2*,3,0,T/T,0)

Czestochowa 45
1. Kenneth Bjerre 9+2 (T/T,2*,3,3,1*)
2. Grzegorz Zengota 8 (1,3,1,1,2)
3. Grigorij Łaguta 12 (2,3,3,3,1)
4. Mirosław Jabłoński 2+1 (1*,1,0,0)
5. Daniel Nermark 13 (2,3,3,2,3)
6. Artur Czaja 0 (U,U,U)
7. Rafał Malczewski 1 (1,0,S,U)

Gniezno - Grudziadz 41-48
2012-08-19
Gniezno 41
1. Adam Skórnicki 8 (3,3,1,T/T,1,0)
2. Scott Nicholls - R/R
3. Antonio Lindbäck 10+1 (3,1*,1,3,2,0)
4. Magnus Zetterström 7 (1,2,S,1,2,1)
5. Bjarne Pedersen 11 (1,2,2,3,0,3)
6. Maciej Fajfer 5+1 (3,0,1,1*)
7. Oskar Fajfer 0 (T/T,U,U)

Grudziadz 48
1. Davey Watt 11+1 (2,3,1*,3,2)
2. Andriej Karpow 4+1 (0,0,2,2*)
3. Norbert Kościuch 10+1 (0,3,3,3,1*)
4. Hans Andersen 11+1 (2,1,2*,3,3)
5. Peter Ljung 9+1 (3,2,2,U,2*)
6. Łukasz Cyran 2 (2,0,0)
7. Adrian Osmólski 1 (1,U,0)

Gorzow - Czestochowa 61-28
2012-08-18
Gorzow 61
1. Tomasz Gollob 4+1 (0,1,1,2*)
2. Michael Jepsen Jensen 8 (2,3,2,0,1)
3. Niels Kristian Iversen 12+3 (2*,2*,2*,3,3)
4. Matej Zagar 15 (3,3,3,3,3)
5. Krzysztof Kasprzak 14+1 (3,3,3,3,2*)
6. Adrian Cyfer 4 (2,1,1)
7. Bartosz Zmarzlik 4 (3,1,0)

Czestochowa 28
1. Grzegorz Zengota 5 (1,0,2,2,0)
2. Mirosław Jabłoński 7+2 (3,1,1*,1*,1)
3. Grigorij Łaguta 8 (1,2,3,2,S)
4. Rafał Szombierski 0 (S,S,U,U)
5. Kenneth Bjerre 8 (2,2,1,1,2)
6. Artur Czaja 0 (F/-,-,-)
7. Hubert Łęgowik 0 (U,-,-)

Lublin - Gniezno 44-45
2012-08-12
Lublin 44
1. Robert Miśkowiak 11+1 (2*,2,3,2,2)
2. Paweł Miesiąc 6+2 (3,1*,0,U,2*)
3. Daniel Jeleniewski 9 (0,3,2,1,3)
4. Karol Baran 3+1 (1,1,1*,0)
5. Dawid Stachyra 10+1 (2,3,1,3,1*)
6. Mateusz Borowicz 2 (1,1,0)
7. Tadeusz Kostro 3+1 (2,1*,0)

Gniezno 45
1. Antonio Lindbäck 8+2 (1,2,2*,2*,1)
2. Magnus Zetterström 5 (0,0,3,2,0)
3. Scott Nicholls 4+1 (3,U,1*,U)
4. Adam Skórnicki 7+1 (2*,2,2,1,0)
5. Bjarne Pedersen 15 (3,3,3,3,3)
6. Oskar Fajfer 3 (S,0,3)
7. Maciej Fajfer 3 (3,0,0)

Daugavpils - Grudziadz 40-50
2012-08-12
Daugavpils 40
1. Mikael Max 7 (2,3,1,1,0)
2. Jewgienij Karawackis 1 (0,1,0,-)
3. Kjastas Puodżuks 9 (0,1,3,3,2)
4. Wiaczesław Gieruckis 7 (3,3,1,0)
5. Roman Povazhny 8 (3,2,0,1,2)
6. Iwan Pleszakow 2 (1,1,0)
7. Andrzej Lebiediew 6+1 (3,2*,1,S,S)

Grudziadz 50
1. Davey Watt 11 (3,0,3,2,3)
2. Andriej Karpow 9+1 (1,2,2*,3,1)
3. Hans Andersen 10+2 (2,3,2*,2*,1)
4. Norbert Kościuch 10+1 (1*,U,3,3,3)
5. Peter Ljung 5 (1,2,2,T/T)
6. Łukasz Cyran 5+2 (2,S,1*,2*)
7. Adrian Osmólski 0 (S,0,0)

Rzeszow - Gorzow 40-50
2012-08-12
Rzeszow 40
1. Rafał Okoniewski 5+2 (2*,T/T,1,1,1*)
2. Maciej Kuciapa 4 (3,1,0,S)
3. Jason Crump 10 (3,2,3,2,0)
4. Joonas Kylmäkorpi 0 (F/-)
5. Grzegorz Walasek 10 (1,S,2,3,2,2)
6. Łukasz Kret 3 (1,1,0,1,0)
7. Łukasz S√≥wka 8+1 (3,2*,3,0,0)

Gorzow 50
1. Tomasz Gollob 9 (1,1,3,1,3,0)
2. Michael Jepsen Jensen 9 (0,1,3,2,3)
3. Niels Kristian Iversen - R/R
4. Matej Zagar 13 (U,3,3,1,3,3)
5. Krzysztof Kasprzak 10+2 (0,3,2*,2,2*,1)
6. Bartosz Zmarzlik 9+2 (2,2,2*,2*,1)
7. Adrian Cyfer 0 (0,0)

Grudziadz - Lublin 51-39
2012-08-05
Grudziadz 51
1. Davey Watt 7+1 (3,1*,2,1,-)
2. Andriej Karpow 5 (1,2,0,2)
3. Peter Ljung 12 (3,3,3,S,3)
4. Hans Andersen 10+3 (2*,1,2*,3,2*)
5. Norbert Kościuch 6+2 (2,2*,1,1*,0)
6. Łukasz Cyran 9 (3,3,2,1)
7. Adrian Osmólski 2+1 (1,1*,0)

Lublin 39
1. Robert Miśkowiak 12 (2,0,3,3,3,1)
2. Daniel Jeleniewski 7+1 (0,2,2*,0,3)
3. Cameron Woodward 1 (0,1,-,-)
4. Karol Baran 6+1 (1,0,1,2,2*)
5. Dawid Stachyra 10 (3,3,3,1,U,T/T)
6. Mateusz Borowicz 3 (2,0,1,0)
7. Tadeusz Kostro 0 (0,0,0)

Rybnik - Rawicz 52-38
2012-08-05
Rybnik 52
1. Adrian Szewczykowski 5 (2,2,0,1)
2. Mathias Thörnblom 8+2 (1,1*,2,2*,2)
3. Roman Chromik 14+1 (2*,3,3,3,3)
4. Mariusz Fierlej 8 (3,0,1,3,1)
5. Jacek Rempała 12 (3,3,2,3,1)
6. Pontus Aspgren 4 (3,S,1)
7. Łukasz Piecha 1 (1,0,0)

Rawicz 38
1. Piotr Dym 6 (3,2,1,S,0)
2. Eric Andersson 1 (U,T/T,1)
3. Szymon Kiełbasa 5 (0,2,3,0,F)
4. Sławomir Musielak 3 (1,1,1,S,-)
5. Wiktor Gołubowskij 11 (1,3,3,0,2,2)
6. Adrian Gała 0 (U,0,-)
7. Anton Rosen 12+1 (2,2,1*,2,2,3)

Gniezno - Daugavpils 60-30
2012-08-04
Gniezno 60
1. Scott Nicholls 8+2 (1*,2*,3,2,-)
2. Adam Skórnicki 9+2 (2,3,2*,2*,-)
3. Antonio Lindbäck 12 (3,3,3,3,0)
4. Magnus Zetterström 5+2 (1,2*,2*,0)
5. Bjarne Pedersen 12+1 (2*,3,3,3,1)
6. Wojciech Lisiecki 5+3 (1*,2*,2*,0)
7. Oskar Fajfer 9 (2,3,1,3)

Daugavpils 30
1. Mikael Max 10 (3,1,2,1,3)
2. Jewgienij Karawackis 0 (0,0,-,0,-)
3. Kjastas Puodżuks 7+1 (2,1,1,1,2*)
4. Wiaczesław Gieruckij 3 (0,0,0,1,2)
5. Roman Povazhny 4 (1,0,0,3)
6. Andrzej Lebiediew 6+1 (3,1,S,1,U,1*)
7. Iwan Pleszakow 0 (0,0,-)

Rawicz - Rybnik 63-27
2012-07-29
Rawicz 63
1. Eric Andersson 8+1 (2,1,3,2*)
2. Piotr Dym 12+2 (1*,3,2*,3,3)
3. Szymon Kiełbasa 11+2 (2*,2*,1,3,3)
4. Sławomir Musielak 10 (3,3,0,3,1)
5. Wiktor Gołubowskij 13+2 (3,3,3,2*,2*)
6. Anton Rosen 3+1 (2*,0,1)
7. Adrian Gała 6+1 (3,2*,1)

Rybnik 27
1. Roman Chromik 8 (3,0,2,3,0)
2. Mariusz Fierlej 4 (0,1,2,0,1,0)
3. Jacek Rempała 2 (T/T,2,0,S,S,)
4. Adrian Szewczykowski 5+1 (1,1*,1,1,1)
5. Oliver Allen 0 (U,-,-,-,-)
6. Mathias Thörnblom 6+1 (0,0,0,2*,2,2)
7. Łukasz Piecha 2 (1,1,0)

Rzeszow - Wrockaw 53-37
2012-07-29
Rzeszow 53
1. Rafał Okoniewski 10 (3,1,2,2,2)
2. Maciej Kuciapa 6+2 (0,3,1*,1,1*)
3. Jason Crump 15 (3,3,3,3,3)
4. Joonas Kylmäkorpi 3+1 (2*,0,1,0)
5. Grzegorz Walasek 12 (3,3,2,3,1)
6. Łukasz Kret 3 (1,1,1)
7. Łukasz S√≥wka 4 (3,1,0)

Wrockaw 37
1. Fredrik Lindgren 8+2 (1*,1*,1,2,3,0)
2. Tai Woffinden 14 (2,2,3,3,2,2)
3. Tomasz Jędrzejak 3 (1,2,0,0,0)
4. Jesper Monberg 0 (0,0,-,-)
5. Sebastian Ułamek 10 (2,2,2,1,3)
6. Patryk Dolny 0 (U,0,0)
7. Patryk Malitowski 2 (2,0,0)

Grudziadz - Lublin 49-40
2012-07-22
Grudziadz 49
1. Davey Watt 9 (2,3,3,S,1)
2. Andriej Karpow 7+1 (1*,1,1,3,1)
3. Peter Ljung 14+1 (3,3,2*,3,3)
4. Hans Andersen 6+1 (2*,1,3,T/T,0)
5. Norbert Kościuch 4+1 (1,2*,1,0)
6. Łukasz Cyran 6 (3,3,0,U)
7. Adrian Osmólski 3 (1,2,U)

Lublin 40
1. Robert Miśkowiak 12 (3,2,3,2,2,0)
2. Paweł Miesiąc 1+1 (0,0,-,1*)
3. Daniel Jeleniewski 5+1 (0,1,0,2,2*)
4. Karol Baran 6 (1,0,-,2,3)
5. Dawid Stachyra 13+1 (3,2,2*,1,3,2)
6. Mateusz Borowicz 3+1 (2,0,1*)
7. Mateusz Łukaszewski 0 (0,S,S)

Lodz - Gniezno 46-44
2012-07-22
Lodz 46
1. Linus Sundström 10 (3,3,2,0,2)
2. Simon Gustafsson 2 (1,1,0,-)
3. Rafał Trojanowski 7+1 (0,3,1*,3,0)
4. Michał Szczepaniak 9+1 (3,2*,2,2,0)
5. Peter Kildemand 11 (1,3,3,3,1)
6. Jakub Jamróg 5 (3,1,1)
7. Damian Adamczak 2+1 (T/T,0,2*,0)

Gniezno 44
1. Antonio Lindbäck 10 (2,1,1,1,2,3)
2. Magnus Zetterström 0 (S,0,-,-)
3. Scott Nicholls 10+1 (2,2,1,2,1,2*)
4. Adam Skórnicki 2+1 (1*,0,-,1,-)
5. Bjarne Pedersen 16+1 (2*,2,3,3,3,3)
6. Maciej Fajfer 1 (1,0,0)
7. Oskar Fajfer 5 (2,3,0,0)

Leszno - Gorzow 51-39
2012-07-15
Leszno 51
1. Przemysław Pawlicki 4+1 (2,S,1*,1*,U)
2. Kamil Adamczewski 7+1 (0,2,3,2*)
3. Troy Batchelor 4 (0,3,1,0,-)
4. Damian Baliński 10+1 (3,2*,3,2,-)
5. Jurica Pavlic 9+1 (3,1,2*,3,0)
6. Tobiasz Musielak 7 (3,0,2,2)
7. Piotr Pawlicki 10+2 (2*,2*,3,3)

Gorzow 39
1. Krzysztof Kasprzak 7 (3,1,0,1,2)
2. Michael Jepsen Jensen 2 (1,0,-,1,-)
3. Matej Zagar 3+2 (1*,2*,0,0)
4. Niels Kristian Iversen 13+1 (2,3,1,3,3,1*)
5. Tomasz Gollob 5 (1,1,2,0,1)
6. Bartosz Zmarzlik 9 (1,2,T/T,3,3)
7. Adrian Cyfer 0 (0,0,-)

Zielona Gora - Gdansk 54-36
2012-07-15
Zielona Gora 54
1. Andreas Jonsson 9 (1,2,3,2,1)
2. Rune Holta 6+2 (3,1*,2*,0)
3. Aleksandr Łoktajew 10+1 (3,T/T,1*,3,3)
4. Krzysztof Jabłoński 6+1 (0,3,2,1*,-)
5. Piotr Protasiewicz 15 (3,3,3,3,3)
6. Remigiusz Perzyński 0 (S,0,0)
7. Adam Strzelec 8+2 (3,1,0,2*,2*)

Gdansk 36
1. Thomas H. Jonasson 5+1 (2,1*,0,2,0)
2. Piotr Świderski 4 (0,2,1,-,1)
3. Maksim Bogdanow 4+2 (1*,2,0,1*)
4. Tomasz Chrzanowski 4+1 (2,1*,1,0,0)
5. Nicki Pedersen 15 (2,3,3,2,3,2)
6. Marcel Szymko 1 (1,0,-)
7. Krystian Pieszczek 3+1 (2,0,0,1*)

Gorzow - Bydgoszcz 52-37
2012-07-01
Gorzow 52
1. Tomasz Gollob 11 (2,3,1,3,2)
2. Michael J.Jensen 4+1 (1*,U,0,3,-)
3. Matej Zagar 8+2 (1,1,2*,2,2*)
4. Niels Kristian Iversen 12+2 (3,3,3,2*,1*)
5. Krzysztof Kasprzak 5 (3,2,0,0)
6. Adrian Cyfer 2+1 (2*,0,0)
7. Bartosz Zmarzlik 10+1 (3,2*,2,3)

Bydgoszcz 37
1. Emil Sajfutdinow 16 (3,2,3,2,3,3)
2. Danił Iwanow 0 (0,0,-,-)
3. Krzysztof Buczkowski 8+1 (0,3,1,3,1*,0)
4. Tomasz Gapiński 6+1 (2,1,2*,U,1)
5. Robert Kościecha 5 (1,2,1,1,0)
6. Szymon Woźniak 2 (1,F,1)
7. Bartosz Bietracki 0 (0,0,U)

Czestochowa - Rzeszow 43-47
2012-07-01
Czestochowa 43
1. Kenneth Bjerre 8+1 (2,2,1,1*,2)
2. Grzegorz Zengota 1+1 (1*,0,0,0,-)
3. Grigorij Łaguta 13 (3,1,3,3,3)
4. Rafał Szombierski 1 (1,S,-,-)
5. Daniel Nermark 13+1 (3,3,1,2*,3,1)
6. Rafał Malczewski 1 (S,1,0)
7. Artur Czaja 6 (3,1,0,2,0)

Rzeszow 47
1. Rafał Okoniewski 11 (3,3,3,2,0)
2. Maciej Kuciapa 6+3 (0,2*,2*,1*,1)
3. Jason Crump 10 (0,2,3,2,3)
4. Joonas Kylmäkorpi 4+1 (2,S,2*,0)
5. Grzegorz Walasek 11 (2,3,1,3,2)
6. Łukasz S√≥wka 4+1 (2,1,1*)
7. Marco Gaschka 1 (1,0,0)

Kval till polska mästerskapet, Pila
2012-06-28
1. Piotr Protasiewicz 13 (3,1,3,3,3)
2. Dawid Stachyra 12 (1,3,2,3,3)
3. Tomasz Chrzanowski 11 (2,3,3,3,0)
4. Krzysztof Buczkowski 11 (3,2,2,3,1)
5. Bartosz Zmarzlik 9 (2,3,1,2,1)
6. Tomasz Jędrzejak 9 (2,1,1,2,3)
7. Mirosław Jabłoński 9 (1,3,1,2,2)
8. Maciej Janowski 8+3 (0,2,3,2,1)
----
9. Robert Kościecha 8+2 (2,2,1,1,2)
----
10. Grzegorz Walasek 8+S (1,1,3,1,2)
11. Artur Czaja 6 (0,1,2,0,3)
12. Mariusz Staszewski 5 (3,0,0,1,1)
13. Paweł Miesiąc 5 (0,0,2,1,2)
14. Janusz Kołodziej 3 (3,-,-,-,-)
15. Maciej Kuciapa 3 (1,2,0,0,0)
16. Borys Miturski 0 (0,0,0,0)
17. Jakub Jamróg 0 (0,S,-,-,-)

Lublin - Grudziadz 51-39
2012-06-24
Lublin 51
1. Robert Miśkowiak 11+1 (3,1,2,3,2*)
2. Karol Baran 6+1 (1,3,1*,1,0)
3. Daniel Jeleniewski 13+1 (3,3,2*,2,3)
4. Cameron Woodward 8+2 (0,2*,3,2*,1)
5. Dawid Stachyra 4 (2,1,1,U)
6. Mateusz Łukaszewski 6 (3,3,0)
7. Mateusz Borowicz 3+1 (2*,1,0)

Grudziadz 39
1. Davey Watt 9 (2,0,3,3,1)
2. Andriej Karpow 8+1 (0,-,2*,3,3,U)
3. Norbert Kościuch 8+3 (1*,0,3,2*,2*)
4. Hans Andersen 4 (2,2,0,T/T)
5. Peter Ljung 8 (3,1,2,1,1,-)
6. Łukasz Cyran 2 (1,0,1,0)
7. Karol J√≥źwik 0 (T/T,S,S)

Rybnik - Opole 50-40
2012-06-24
Rybnik 50
1. Jacek Rempała 13 (1,3,3,3,3,0)
2. Pontus Aspgren - R/R
3. Roman Chromik 11+3 (2*,2*,2*,S,2,3)
4. Mariusz Fierlej 12 (3,3,1,2,S,3)
5. Oliver Allen 9 (3,3,S,2,U,1)
6. Mathias Thörnblom 1 (0,1,0)
7. Marcin Bubel 4+1 (2,1,1*)

Opole 40
1. Marcin Rempała 13 (2,1,3,3,2,2)
2. Adam Czechowicz 0 (F,S,-,-)
3. Michał Mitko 3 (S,3,0,F/-)
4. Krzysztof Pecyna 10+2 (1,2*,2,2,2,1*)
5. Tomasz Rempała 4 (0,0,3,1)
6. Łukasz Bojarski 3 (1,1,1)
7. Witalij Biełousow 7 (3,2,0,1,1,S)

Gorzow - Gdansk 59-31
2012-06-17
Gorzow 59
1. Tomasz Gollob 8 (2,2,3,1,S)
2. Michael Jepsen Jensen 5+2 (1,0,2*,2*)
3. Matej Zagar 14+1 (3,3,3,2*,3)
4. Niels Kristian Iversen 11+2 (2*,2*,1,3,3)
5. Krzysztof Kasprzak 9 (0,3,3,3,0)
6. Bartosz Zmarzlik 7 (3,1,3)
7. Adrian Cyfer 5+1 (2*,2,1)

Gdansk 31
1. Thomas H. Jonasson 7+1 (3,1,0,1,1,1*)
2. Kamil Brzozowski 0 (U,0,-,-)
3. Maksim Bogdanow 2 (S,0,1,S,1)
4. Tomasz Chrzanowski 5 (1,2,0,0,2)
5. Nicki Pedersen 14 (3,3,2,2,2,2)
6. Krystian Pieszczek 2 (U,1,1,0)
7. Marcel Szymko 1 (1,-,0)


Rzeszow - Tarnow 42-48
2012-06-17
Rzeszow 42
1. Grzegorz Walasek 12+1 (3,1,3,3,2*,S)
2. Maciej Kuciapa 3 (1,0,-,2)
3. Rafał Okoniewski 9 (3,2,S,1,3)
4. Joonas Kylmäkorpi 4 (1,0,3,0)
5. Jason Crump 8+1 (2*,2,2,0,2)
6. Marco Gaschka 0 (F/U,0,0)
7. Łukasz S√≥wka 6+1 (2,3,1*,0)

Tarnow 48
1. Greg Hancock 9 (2,3,0,3,1)
2. Dawid Lampart 0 (0,-,-,-)
3. Martin Vaculik 8+2 (2,3,1*,1*,1)
4. Leon Madsen 4 (S,1,2,1,U)
5. Janusz Kołodziej 11 (1,3,2,2,3)
6. Maciej Janowski 14+2 (3,1,2*,3,3,2*)
7. Jakub Jamróg 2 (1,0,1)

Zielona Gora - Rzeszow 50-39
2012-06-13
Zielona Gora 50
1. Andreas Jonsson 13+1 (2,3,3,2*,3)
2. Jonas Davidsson 2+1 (1*,1,0,-)
3. Rune Holta 8 (2,1,2,3,0)
4. Aleksandr Łoktajew 10+1 (0,3,1*,3,3)
5. Piotr Protasiewicz 10 (3,3,3,U,1)
6. Patryk Dudek 4 (1,0,2,1)
7. Adam Strzelec 3 (3,0,0)

Rzeszow 39
1. Grzegorz Walasek 13 (3,2,2,2,2,2)
2. Maciej Kuciapa 1+1 (0,0,1*,U,-)
3. Rafał Okoniewski 9+1 (3,2,1*,3,0)
4. Joonas Kylmäkorpi 5+1 (1,1*,2,1)
5. Jason Crump 8+1 (2,2,3,0,1*)
6. Marco Gaschka 2 (2,0,0)
7. Damian Michalski 1+1 (0,1*,0)

Bydgoszcz - Gorzow 47-43
2012-06-10
Bydgoszcz 47
1. Emil Sajfutdinow 8 (1,2,2,S,3)
2. Artem Łaguta 2+2 (0,1*,1*,-)
3. Robert Kościecha 10+1 (2,0,3,3,2*)
4. Tomasz Gapiński 9+1 (0,3,2*,1,3)
5. Krzysztof Buczkowski 8+1 (1,2,3,0,2*)
6. Karol J√≥źwik 1 (1,U,S)
7. Szymon Woźniak 9+1 (3,3,2*,1)

Gorzow 43
1. Krzysztof Kasprzak 5+1 (3,1*,0,1)
2. Michael Jepsen Jensen 8+2 (2*,2,1,2*,1)
3. Matej Zagar 7 (3,1,0,3,0)
4. Niels Kristian Iversen 11 (1,3,3,3,1)
5. Tomasz Gollob 8+1 (2,3,1,2*,0)
6. Bartosz Zmarzlik 4 (2,0,2)
7. Adrian Cyfer 0 (0,0,0)

Zielona Gora - Wroclaw 58-32
2012-06-10
Zielona Gora 58
1. Andreas Jonsson 12 (3,3,3,T/T,3)
2. Łukasz Jankowski 4+2 (0,2*,1,1*)
3. Rune Holta 10 (3,0,1,3,3)
4. Aleksander Łoktajew 10 (T/T,3,3,3,1)
5. Piotr Protasiewicz 12+2 (3,3,2*,2,2*)
6. Kacper Rogowski 1+1 (1*,0,0,0)
7. Patryk Dudek 9+2 (2,2*,2*,3)

Wroclaw 32
1. Sebastian Ułamek 5+2 (1*,1*,1,2,0)
2. Dennis Andersson 6 (2,2,0,0,2)
3. Tomasz Jędrzejak 8+1 (1,1*,2,3,1)
4. Tyron Proctor 3+1 (0,2,0,1*)
5. Fredrik Lindgren 6 (1,1,2,2,0)
6. Patryk Malitowski 4+1 (3,0,1*)
7. Patryk Dolny 0 (0,0,0)

Rzeszow - Bydgoszcz 55-35
2012-06-03
Rzeszow 55
1. Grzegorz Walasek 12+1 (3,1,3,3,2*)
2. Maciej Kuciapa 6+1 (0,3,2*,1)
3. Rafał Okoniewski 7+2 (2*,2*,1,2,0)
4. Joonas Kylmäkorpi 12 (3,3,3,0,3)
5. Jason Crump 10 (2,2,1,3,2)
6. Marco Gaschka 2+1 (1,T/T,1*)
7. Łukasz S√≥wka 6 (3,F,3)

Bydgoszcz 35
1. Krzysztof Buczkowski 8+1 (1*,1,0,3,3)
2. Artem Łaguta 5 (2,0,-,2,1)
3. Tomasz Gapiński 1 (0,-,1,0)
4. Robert Kościecha 7+1 (1,3,2,0,1*,0)
5. Emil Sajfutdinow 9 (3,1,0,2,2,1)
6. Szymon Woźniak 5 (2,1,2,0)
7. Karol J√≥źwik 0 (U,-,U)

Czestochowa - Wroclaw 52-26
2012-06-03
Czestochowa 52
1. Grzegorz Zengota 7 (1,3,1,1,1)
2. Grigorij Łaguta - R/R
3. Kenneth Bjerre 15 (3,3,3,3,3)
4. Mirosław Jabłoński 11+4 (2*,2*,2*,2*,3)
5. Daniel Nermark 11 (3,3,2,3,U)
6. Hubert Łęgowik 2+1 (1,1*,T/T)
7. Artur Czaja 6+1 (3,2*,1)

Wroclaw 26
1. Sebastian Ułamek 8+1 (2,1,1,0,2*,2)
2. Tai Woffinden - R/R
3. Tomasz Jędrzejak 13 (1,3,2,2,3,2)
4. Tyron Proctor 0 (0,0,0,S,S)
5. Fredrik Lindgren 0 (U,-,-,-,-)
6. Patryk Malitowski 3 (0,0,1,1,1)
7. Patryk Dolny 2 (2,0,0)

Individuell tävling, Gniezno
2012-06-02
1. Ryan Sullivan 10 (3,3,0,1,3) + 1:a i finalen
2. Emil Sajfutdinow 14 (2,3,3,3,3) + 2:a i finalen
3. Martin Vaculik 10 (2,2,3,0,3) + 3:a i finalen
4. Tomasz Gollob 12 (3,2,2,3,2) + Stopp i finalen
5. Piotr Protasiewicz 10 (1,1,2,3,3)
6. Greg Hancock 9 (3,0,1,3,2)
7. Antonio Lindbäck 9 (3,2,2,1,1)
8. Jason Crump 8 (2,3,0,2,1)
9. Krzysztof Buczkowski 8 (1,2,3,1,1)
10. Damian Baliński 7 (1,3,2,1,0)
11. Bjarne Pedersen 5 (0,1,0,2,2)
12. Kacper Gomólski 4 (0,1,1,2,0)
13. Magnus Zetterström 4 (S,1,1,0,2)
14. Krzysztof Kasprzak 4 (T/T,0,1,2,1)
15. Jonas Davidsson 3 (0,0,3,0,0)
16. Adam Skórnicki 2 (2,0,0,0,0)
17. Maciej Fajfer 1 (1)

Rzeszow - Torun 48-42
2012-05-27
Rzeszow 48
1. Grzegorz Walasek 12 (2,2,3,3,2)
2. Timo Lahti 0 (0,0,-,-)
3. Rafał Okoniewski 6+2 (0,1*,1,2,2*)
4. Joonas Kylmäkorpi 10+1 (3,2,3,1,1*)
5. Jason Crump 11 (3,3,0,2,3)
6. Damian Adamczak 2 (U,1,1)
7. Łukasz S√≥wka 7+1 (2,2*,2,1,0)

Torun 42
1. Chris Holder 18 (3,3,3,3,3,3)
2. Darcy Ward - R/R
3. Adrian Miedziński 8 (2,0,2,2,1,1)
4. Zbigniew Czerwiński 1+1 (1*,0,0,-,-)
5. Ryan Sullivan 9 (1,1,3,2,2,0)
6. Emil Pulczyński 5 (3,1,1,S,0,0)
7. Kamil Pulczyński 1 (1,0,0)

Gniezno - Ostrow 57-33
2012-05-20
Gniezno 57
1. Scott Nicholls 9+1 (2*,2*,3,1,1*)
2. Bjarne Pedersen 10 (3,3,1,1,2)
3. Antonio Lindbäck 13+2 (2*,3,2*,3,3)
4. Adam Skórnicki 11+1 (3,2*,3,3,0)
5. Magnus Zetterström 4+1 (T/T,3,1*,0)
6. Wojciech Lisiecki 3 (1,0,1,1)
7. Maciej Fajfer 7 (3,2,2)

Ostrow 33
1. Ronnie Jamroży 1 (U,1,0,-,-)
2. Mariusz Staszewski 8+1 (1,0,3,2*,0,2)
3. Władimir Borodulin 11+1 (1,2,2,3,2,1*)
4. Denis Gizatullin 0 (0,0,0,-)
5. Peter Karlsson 5 (1,1,1,2,0)
6. Marcin Nowak 2 (2,S,0)
7. Łukasz S√≥wka 6 (0,3,0,3)

Jan Ciszewski Memorial, Rybnik
2012-05-19
1. Nicki Pedersen 20 (3,3,3,3,3,2,3) + 1:a i finalen
2. Sebastian Ulamek 15 (2,0,3,3,3,2,2) + 2:a i finalen
3. Fredrik Lindgren 13 (1,0,3,3,2,3,1) + 3:a i finalen
4. Dawid Stachyra 15 (3,1,3,2,3,3,U) + Utesluten i finalen
5. Patryk Dudek 14 (3,3,2,3,2,1)
6. Grzegorz Walasek 10 (3,2,1,1,3,S)
7. Tomasz Gapinski 9 (2,3,1,1,1,1)
8. Adrian Miedzinski 7 (0,3,2,2,F,0)
9. Roman Povazhny 7 (1,1,2,2,1)
10. Rune Holta 6 (2,2,1,0,1)
11. Peter Ljung 5 (1,2,0,S,2)
12. Grzegorz Zengota 4 (0,0,S,2,2)
13. Tomasz Chrzanowski 4 (2,1,0,0,1)
14. Zbigniew Czerwinski 4 (0,2,1,1,F)
15. Rafal Szombierski 3 (0,1,2,S,S)
16. Bartosz Szymura 1 (1,0)
17. Davey Watt 1 (1,0,0,-,-)

Semifinal 1
Stachyra, Pedersen, Gapiński, Walasek (S)

Semifinal 2
Lindgren, Ułamek, Dudek, Miedziński

Final
Pedersen, Ułamek, Lindgren, Stachyra (F/U)

Gdansk - Czestochowa 54-36
2012-05-13
Gdansk 54
1. Thomas H. Jonasson 7+1 (2,3,1*,1,0)
2. Kamil Brzozowski 6+1 (1*,2,2,1)
3. Tomasz Chrzanowski 7+1 (1,2,2*,2,-)
4. Maksim Bogdanow 9+1 (0,1*,3,3,2)
5. Nicki Pedersen 13+2 (2*,3,2*,3,3)
6. Marcel Szymko 2+1 (2*,0,0)
7. Krystian Pieszczek 10+1 (3,3,3,1*)

Czestochowa 36
1. Kenneth Bjerre 0 (0,0,0,-)
2. Grzegorz Zengota 12 (3,3,1,0,3,2)
3. Grigorij Łaguta 14+1 (3,2,3,2,3,1*)
4. Mirosław Jabłoński 5+2 (2*,1*,0,2,0)
5. Daniel Nermark 2 (1,0,1,0,-)
6. Artur Czaja 4 (1,1,0,1)
7. Hubert Łęgowik 0 (U,U,-)

Grudziadz - Lodz 46-44
2012-05-13
Grudziadz 46
1. Hans Andersen 5+2 (2,1*,1,1*)
2. Norbert Kościuch 6 (0,2,0,3,1)
3. Davey Watt 9+1 (2*,S,3,2,2)
4. Andriej Karpow 10 (3,2,0,2,3)
5. Peter Ljung 12+2 (3,2,3,2*,2*)
6. Łukasz Cyran 2+2 (1*,1*,0)
7. Adrian Osmólski 2 (2,0,0)

Lodz 44
1. Linus Sundström 9 (3,1,2,3,0)
2. Simon Gustafsson 9+1 (1,3,1*,1,3)
3. Mateusz Szczepaniak 5+1 (0,3,2*,U,U)
4. Peter Kildemand 1 (1,0,-,-)
5. Michał Szczepaniak 10+1 (1*,3,2,3,1)
6. Marcin Wawrzyniak 1 (0,0,1)
7. Damian Adamczak 9+1 (2,2,3,1*,0)

Czestochowa - Gorzow 32-58
2012-05-06
Czestochowa 32
1. Grzegorz Zengota 2+1 (S,1*,0,1)
2. Kenneth Bjerre 8 (1,2,2,2,0,1)
3. Grigorij Łaguta 10 (1,T/T,0,3,3,3)
4. Mirosław Jabłoński 1 (0,1,-,0,0)
5. Daniel Nermark 9 (1,3,3,2,-)
6. Hubert Łęgowik 1 (1,0,-)
7. Artur Czaja 1 (U,0,0,0,1)

Gorzow 58
1. Krzysztof Kasprzak 9+1 (3,3,1*,2,0)
2. Michael Jepsen Jensen 11+2 (2*,2*,2,3,2)
3. Matej Zagar 7+2 (2*,1*,3,1)
4. Niels Kristian Iversen 10+1 (3,2,1,2,2*)
5. Tomasz Gollob 9+2 (2*,3,3,1*,-)
6. Adrian Cyfer 2+1 (2*,0,0)
7. Bartosz Zmarzlik 10 (3,3,1,3)

Lukasz Romanek Memorial, Rybnik
2012-05-05
1. Andreas Jonsson 11 (3,3,3,2)
2. Niels Kristian Iversen 10 (1,3,3,3)
3. Tomasz Gollob 9 (3,2,1,3)
4. Tai Woffinden 9 (2,3,2,2)
5. Jarosław Hampel 8 (2,0,3,3)
6. Ronnie Jamroży 8 (3,3,1,1)
7. Jason Crump 8 (3,2,2,1)
8. Adrian Miedziński 6 (2,1,0,3)
9. Troy Batchelor 5 (2,1,0,2)
10. Roman Chromik 5 (0,2,2,1)
11. Oliver Allen 5 (1,2,2,S)
12. Maksim Bogdanow 5 (1,1,1,2)
13. Adrian Gomólski 3 (0,0,3,0)
14. Michał Mitko 3 (1,1,1,0)
15. Rafał Fleger 1 (0,S,0,1)
16. Kamil Fleger 0 (0,0,0,0)
17. Zbigniew Czerwiński - NS

Tävlingen bröts efter 16 heat p.g.a. regn.

Zielona Gora - Torun 49-41
2012-05-03
Zielona Gora 49
1. Aleksandr Łoktajew 1 (S,1,-,-)
2. Krzysztof Jabłoński 10 (2,3,2,-,3)
3. Piotr Protasiewicz 12 (3,3,3,3)
4. Łukasz Jankowski 7+1 (1,1,2*,3)
5. Rune Holta 8+2 (1,2,2,1*,2*)
6. Kacper Rogowski 4+1 (2,1*,1)
7. Remigiusz Perzyński 0 (0,0,0,0)
8. Adam Skórnicki 7+2 (1*,2,2*,2)

Torun 41
1. Ryan Sullivan 10 (3,2,3,2)
2. Karol Ząbik 2 (1,0,1,0)
3. Adrian Miedziński 11 (2,3,3,3)
4. Łukasz Przedpełski 1 (0,0,0,1)
5. Zbigniew Czerwiński 7+1 (2*,2,0,S,3)
6. Emil Pulczyński 4 (3,0,0,1,0)
7. Kamil Pulczyński 6 (1,3,1,1)

Träningsmatch

Rybnik - Pila 54-36
2012-04-22
Rybnik 54
1. Roman Chromik 13+1 (2,3,3,2*,3)
2. Patryk Pawlaszczyk 8+3 (1*,2*,1,2,2*)
3. Bartosz Szymura 6 (0,S,3,3)
4. Aleksiej Charczenko 8 (2,1,2,3,S)
5. Oliver Allen 7 (3,3,1*,0)
6. Łukasz Piecha 4+1 (2*,1,1)
7. Mathias Thörnblom 8+2 (3,2*,2,1*)

Pila 36
1. Mariusz Puszakowski 14+1 (3,2*,3,3,2,1)
2. Marcin Jędrzejewski 5 (0,3,0,1,1)
3. Piotr Świst 8 (1,w,2,3,2)
4. Mariusz Franków 5 (3,2,0,0,S)
5. Cyprian Szymko 3 (1,1,1,)
6. Sajmon Paczewski 0 (S,U,U)
7. Radosław Małuch 1 (1,0,0)

Gorzow - Rzeszow 53-37
2012-04-22
Gorzow 53
1. Tomasz Gollob 3+1 (1*,2,S,S,0)
2. Michael Jepsen Jensen 8+2 (2,1*,3,2*)
3. Matej Zagar 11+2 (3,2*,3,2,1*)
4. Niels Kristian Iversen 11+1 (2*,3,1,3,2)
5. Krzysztof Kasprzak 14 (3,3,3,3,2)
6. Adrian Cyfer 1 (1,0,S)
7. Bartosz Zmarzlik 5 (3,1,1)

Rzeszow 37
1. Grzegorz Walasek 11 (3,1,2,3,2,0)
2. Maciej Kuciapa 0 (0,0,-,0)
3. Rafał Okoniewski 8 (0,2,2,1,3)
4. Lee Richardson 3 (1,1*,1,-,-)
5. Jason Crump 11 (2,3,0,2,1,3)
6. Łukasz S√≥wka 4 (2,0,0,1,1)
7. Damian Michalski 0 (0,-,0)

Semifinal, Polska Guldhjälmen, Torun
2012-04-19
1. Piotr Protasiewicz 14 (3,3,3,2,3)
2. Krzysztof Kasprzak 11 (2,2,3,3,1)
3. Sebastian Ułamek 10 (2,3,0,3,2)
4. Rafał Okoniewski 10 (3,T/T,2,2,3)
5. Patryk Dudek 10 (3,3,1,1,2)
6. Dawid Stachyra 9 (1,2,1,3,2)
7. Daniel Jeleniewski 8+3 (1,2,3,1,1)
8. Łukasz Jankowski 8+2 (3,U,1,1,3)
----
9. Damian Baliński 8+1 (2,3,3,0,0)
10. Janusz Kołodziej 7 (1,U,2,2,2)
11. Norbert Kościuch 6 (0,0,0,3,3)
12. Maciej Kuciapa 5 (1,0,2,2,S)
13. Kacper Gomólski 4 (0,1,2,S,1)
14. Michał Szczepaniak 3 (0,2,0,1,0)
15. Rafał Trojanowski 3 (2,1,0,0,S)
16. Tomasz Chrzanowski 3 (0,1,1,0,1)
17. Kamil Adamczewski 1 (1)

Grudziadz - Ostrow 61-29
2012-04-15
Grudziadz 61
1. Hans Andersen 5+1 (1,S,1*,3)
2. Norbert Kościuch 10+1 (3,3,2,0,2*)
3. Davey Watt 12+3 (2*,2*,2*,3,3)
4. Andriej Karpov 13 (3,3,3,1,3)
5. Peter Ljung 14+1 (3,3,3,3,2*)
6. Łukasz Cyran 4 (3,0,1)
7. Adrian Osmólski 3+1 (2*,1,0)

Ostrow 29
1. Adrian Gomólski - R/R
2. Tobias Kroner 3 (0,0,-,0,-,2,1)
3. Mariusz Staszewski 9+1 (0,2,1*,3,2,1)
4. Ronnie Jamroży 3 (1,1,1,-,-,-)
5. Peter Karlsson 11 (2,2,2,2,1,2,0)
6. Mateusz Piernikowski 1 (1,-,0,S)
7. Kacper Rogowski 2+1 (S,0,1,0,1*,S)

Polen - Resten av världen 47-45
2012-04-14
Polen 47
1. Tomasz Gollob 7+2 (1,2*,0,2*,2)
2. Krzysztof Kasprzak 16 (3,3,3,3,3,1)
3. Piotr Protasiewicz 4+1 (1,U,1,2*)
4. Janusz Kołodziej 7 (U,1,3,3,-)
5. Jarosław Hampel 0 (U,-,-,-)
6. Bartosz Zmarzlik 5 (1,1,S,3,0)
7. Maciej Janowski 8+1 (U,3,3,2*,0)

Resten av världen 45
1. Greg Hancock 6 (2,3,U,0,1)
2. Chris Harris 4+1 (0,2*,2,0)
3. Andreas Jonsson 10+1 (2*,2,2,1,3)
4. Emil Sajfutdinow 5+1 (3,0,1*,1)
5. Jason Crump 2 (1,1,0,0)
6. Michael Jepsen Jensen 4 (3,0,1)
7. Darcy Ward 14+2 (2*,2,2,6",2*)

" = Taktisk joker (dubblar poängen i det aktuella heatet)

Gorzow - Torun 57-33
2012-04-09
Gorzow 57
1. Tomasz Gollob 12+2 (3,2*,2,3,2*)
2. Michael Jepsen Jensen 5+1 (2*,3,0,-,-)
3. Matej Zagar 10+1 (1,3,2*,3,1)
4. Niels Kristian Iversen 13+2 (3,2*,3,2*,3)
5. Krzysztof Kasprzak 7+1 (2*,2,1,2)
6. Adrian Cyfer 1 (1,0,0)
7. Bartosz Zmarzlik 9 (3,3,3,0,0)

Torun 33
1. Adrian Miedziński 7 (1,0,0,1,2,3)
2. Mateusz Lampkowski 0 (0,-,-,-)
3. Chris Holder 10+1 (0,1,3,3,2*,1)
4. Darcy Ward 9 (2,3,2,1,1,0)
5. Ryan Sullivan 4 (1,1,1,1,0,-)
6. Emil Pulczyński 3+1 (2,0,0,1*)
7. Kamil Pulczyński 0 (0,-,0)

Rafal Dobruckis avskedstävling, Zielona Gora
2012-04-07
1. Jaroslaw Hampel 14 (2,3,3,3,3)
2. Tomasz Jedrzejak 14 (3,2,3,3,3)
3. Patryk Dudek 11 (2,2,1,3,3)
4. Krzysztof Jablonski 10 (3,3,1,2,1)
5. Damian Balinski 9 (3,2,2,U,2)
6. Krzysztof Kasprzak 8 (0,3,2,0,3)
7. Rafal Okoniewski 8 (T/T,1,3,2,2)
8. Grzegorz Walasek 7 (S,S,3,3,1)
9. Grzegorz Zengota 7 (1,1,2,1,2)
10. Maciej Janowski 6 (T/T,1,2,1,2)
11. Adam Skórnicki 5 (3,2,0,0,U)
12. Robert Kosciecha 5 (1,3,0,U,1)
13. Piotr Protasiewicz 4 (2,T/T,S,2,S)
14. Adam Strzelec 4 (1,0,1,2,0)
15. Andreas Jonsson 4 (2,1,S,1)
16. Lukasz Jankowski 2 (U,S,1,S,1)
17. Kacper Rogowski 1 (1,0,0,0,0)

Kval, Polska guldhjälmen, Rawicz
2012-04-05
1. Krzysztof Buczkowski 12 (1,3,3,3,2)
2. Robert Miśkowiak 12 (2,2,3,3,2)
3. Piotr Pawlicki 10 (3,1,3,1,2)
4. Tomasz Jędrzejak 10 (3,1,1,2,3)
5. Rune Holta 10 (2,1,2,2,3)
6. Maciej Janowski 9 (3,3,T/T,U,3)
7. Grzegorz Walasek 9 (0,2,3,3,1)
8. Tobiasz Musielak 9 (1,3,2,3,0)
----
9. Piotr Dym 8 (2,1,0,2,3)
----
10. Szymon Kiełbasa 7 (3,2,0,1,1)
11. Sławomir Musielak 7 (0,3,1,2,1)
12. Adrian Gomólski 6 (2,2,2,-,-)
13. Adam Strzelec 5 (1,0,1,1,2)
14. Mikołaj Curyło 2 (0,0,2,0,U)
15. Łukasz S√≥wka 2 (1,0,1,0,0)

Partävling, Gorzow
2012-04-03
Par 2: 21
Bartosz Zmarzlik 14 (2,3,3,3,3)
Krzysztof Kasprzak 7+3 (0,2*,2*,1,2*)

Par 4: 17
Mirosław Jabłoński 7+2 (3,1*,2*,0,1*)
Grzegorz Zengota 10 (1,2,3,2,2)

Par 1: 16
Matej Zagar 10 (1,S,3,3,3)
Niels Kristian Iversen 6 (3,3,-,-,- -)
Paweł Parys 0 (0,0)

Par 5: 15
Krzysztof Buczkowski 5+1 (2,2,0,1*,0)
Artur Mroczka 10+1 (3,1*,1,2,3)

Par 3: 13
Grzegorz Walasek 6 (0,3,S,3,S)
Michael Jepsen Jensen 7+1 (2,0,2,2*,1)

Par 6: 6
Norbert Kościuch 1 (1,0,S,S)
Adrian Cyfer 5 (0,1,1,1,2)

Zielona Gora - Leszno 44-46
2012-03-25
Zielona Gora 44
1. Piotr Protasiewicz 8 (3,2,3,-)
2. Łukasz Jankowski 3 (1,S,0,1,1)
3. Jonas Davidsson 5+1 (3,0,2*,F/-)
4. Krzysztof Jabłoński 10 (1,2,3,2,2)
5. Rune Holta 9 (1,3,2,3)
6. Patryk Dudek 6 (3,0,3,0)
7. Adam Strzelec 2+1 (2*,0,-,0)
8. Kacper Rogowski 1 (0,1,0)

Leszno 46
1. Troy Batchelor 13 (2,3,3,2,3)
2. Filip Marach 0 (S,-,-,0)
3. Przemysław Pawlicki 7+2 (2,1*,1*,2,1)
4. Damian Baliński 10 (0,2,2,3,3)
5. Jurica Pavlic 5 (3,1,0,1)
6. Piotr Pawlicki 7+1 (1,1,3,0,2*)
7. Kamil Adamczewski 4+1 (0,2*,1,1)

Alfreda Smoczyk Memorial, Leszno
2012-03-24
1. Emil Sajfutdinow 12+3 (2,1,3,3,3)
2. Jarosław Hampel 12+2 (3,3,3,1,2)
3. Piotr Protasiewicz 12+1 (3,2,3,2,2)
4. Maciej Janowski 12+S (2,3,2,3,2)
5. Nicki Pedersen 11 (2,2,3,1,3)
6. Tobiasz Musielak 9 (3,0,2,2,2)
7. Piotr Pawlicki 8 (1,3,1,3,U)
8. Grzegorz Walasek 8 (1,2,0,2,3)
9. Przemysław Pawlicki 7 (0,2,2,0,3)
10. Bjarne Pedersen 7 (2,3,1,0,1)
11. Robert Kościecha 6 (0,1,2,2,1)
12. Troy Batchelor 5 (1,1,S,3,S)
13. Janusz Kołodziej 4 (3,T/T,0,1,S)
14. Damian Baliński 3 (1,S,0,1,1)
15. Kamil Adamczewski 2 (0,0,1,0,1)
16. Jurica Pavlic 1 (0,0,1,S,0)
17. Filip Marach 1 (1)

Zielona Gora - Rzeszow 46-32
2012-03-24
Zielona Gora 46
1. Patryk Dudek 9+3 (2*,2*,3,2*)
2. Łukasz Jankowski 10 (3,3,1,3)
3. Jonas Davidsson - NS
4. Krzysztof Jabłoński 11 (2,3,3,3)
5. Rune Holta 6 (2,2,2,-)
6. Adam Strzelec 5+2 (1*,1*,S,1,2)
7. Kacper Rogowski 5+3 (2,1*,1*,1*)
8. Remigiusz Perzyński 0 (0,0)

Rzeszow 32
1. Maciej Kuciapa 9 (1,2,3,3)
2. Marco Gashka 2+2 (0,1*,0,1*)
3. Łukasz S√≥wka 8 (3,3,S,2)
4. Damian Michalski 3 (S,1,2,0)
5. Rafał Okoniewski 7 (3,1,2,1)
6. Łukasz Kret 3 (3,S,0)
7. Kamil Prokop 0 (0,F,S)

Partävling, Gniezno
2012-03-18
1 - Par 1, 21
1. Magnus Zetterström 13 (2,3,3,2,3)
2. Oskar Fajfer 8 (1,1,1,3,2)

2 - Par 4, 17
7. Roman Povazhny 13 (3,2,2,3,3)
8. Marcin Wawrzyniak 4 (2,0,1,0,1)

3 - Par 2, 16
3. Antonio Lindbäck 14 (3,3,3,2,3)
4. Wojciech Lisiecki 2 (0,S,1,1,0)

4 - Par 6, 13
11. Sławomir Musielak 11 (2,2,3,3,1)
12. Valentin Grobauer 2 (1,1,0,0,0)

5 - Par 3, 13
5. Adam Skórnicki 4 (0,1,0,1,2)
6. Maciej Fajfer 9 (1,3,2,2,1)

6 - Par 5, 10
9. Kacper Gomólski 10 (3,2,2,1,2)
10. Adrian Gała 0 (F,0,0,0,0)


Engelska resultat
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005



© Indianerna Speedway 2014 - Kontakta kansliet: kansli@indianerna.nu