;
Start | Nyheter | Lagen | Kalender & Resultat | Klubbinfo | Arenan | Historik | 600-klubben | Servicegrupp | Länkar | Webbutiken | Support | Press

Nšsta match
VS
Smederna Indianerna
Eskilstuna
Klockan: 19:00
Datum: 2016-06-28

Entrepriser 2016 (elitserien)
Vuxen (18+ Śr): 170:-
Ungdom (16-18 Śr): 80:-
Barn (0-15 Śr): fri entrť.
Parkering: gratis.
Lšktarplats: 40:-

Nšsta mŚnadsmŲte
Datum: 15 augusti
Tid: 19,00
Plats: Klubbstugan






Nšsta match - Elit B




ICA Maxi Arena
Klockan:
Datum:

÷vriga resultat - 2010
Eugeniusz Nazimk Memorial
2010-10-16
1. Grzegorz Walasek 14 (2,3,3,3,3)
2. Nicki Pedersen 13+3 (3,3,3,2,2)
3. Adrian Miedziński 13+2 (3,1,3,3,3)
4. Maciej Kuciapa 11 (2,2,3,3,1)
5. Antonio Lindbäck 10 (3,1,1,2,3)
6. Grzegorz Zengota 10 (1,2,2,2,3)
7. Daniel Jeleniewski 9 (1,3,2,3,0)
8. Davey Watt 8 (3,3,0,1,1)
9. Dawid Stachyra 7 (0,2,2,1,2)
10. Dawid Lampart 6 (0,S,2,2,2)
11. Paweł Miesiąc 6 (2,2,S,1,1)
12. Rafał Trojanowski 5 (2,1,0,S,2)
13. Karol Baran 4 (1,1,1,0,1)
14. Adam Skórnicki 2 (0,0,1,1,0)
15. Jozsef Tabaka 1 (0,0,1,0,0)
16. Rafał Okoniewski 1 (1,0,d,0,S)

Bydgoszcz Grand Prix, Polen
2010-10-09
1. Andreas Jonsson 16 (0,3,0,3,2,2,6) + 1:a i finalen
2. Chris Harris 13 (0,3,1,0,3,2,4) + 2:a i finalen
3. Janusz Kołodziej 14 (1,2,3,2,1,3,2) + 3:a i finalen
4. Rune Holta 12 (2,1,2,3,1,3) + 4:a i finalen
5. Nicki Pedersen 13 (2,3,3,2,2,1)
6. Greg Hancock 12 (3,2,2,3,1,1)
7. Fredrik Lindgren 11 (2,2,3,1,3,0)
8. Piotr Protasiewicz 8 (0,3,3,2,0,0)
9. Magnus Zetterström 7 (3,2,2,0,0)

10. Hans Andersen 7 (1,1,2,0,3)
11. Chris Holder 7 (1,1,1,2,2)
12. Jason Crump 6 (1,1,0,1,3)
13. Jarosław Hampel 6 (2,0,1,1,2)
14. Tai Woffinden 4 (0,0,1,3,0)
15. Kenneth Bjerre 4 (3,0,0,1,S)
16. Tomasz Gollob 3 (3,S,S,-,-)
17. Artur Mroczka 1 (1)
18. Przemysław Pawlicki (0)

Semifinaler:
1. Kołodziej, Jonsson, Pedersen, Protasiewicz
2. Holta, Harris, Hancock, Lindgren

Final:
Jonsson, Harris, Kołodziej, Holta

Lag-EM, Miszkolc, Ungern
2010-10-02
SK Turbina Bałakowo 51
1. Andreas Jonsson 13 (2,2,3,3,3)
2. Grzegorz Walasek 10 (2,S,2,3,3)
3. Denis Gizatullin 14 (2,3,3,3,3)
4. Roman Povazhny 14 (2,3,3,3,3)

Speedway Miszkolc 30
1. Rune Holta 5 (1,2,2,-,S)
2. Norbert Magosi 9 (3,3,U,2,1)
3. Maciej Kuciapa 6 (3,U,-,1,2)
4. Jozsef Tabaka 7 (-,1,3,1,2)
5. Nicki Pedersen 3 (0,2,1,)

Zielona Gora 24
1. Niels Kristian Iversen 7 (F,2,1,2,2)
2. Mateusz Kowalczyk 6 (3,2,U,0,1)
3. Grzegorz Zengota 10 (1,3,2,2,2)
4. Łukasz S√≥wka 1 (1,0,0,0,0)

Szachtar Czerwonograd 15
1. Aleksandr Łoktajew 2 (S,0,1,d,1)
2. Zbigniew Suchecki 6 (3,1,1,1,0)
3. Kirił Cukanow 1 (U,1,0,0,0)
4. Rafał Trojanowski 6 (1,1,1,2,1)

Holstebro - Brovst 46-40
2010-09-24
Holstebro 46
1. Bjarne Pedersen 15+1 (3,3,1,2*,3,3)
2. Aleksandr Loktajew 12 (U,3,1,3,3,2)
3. Andrij Karpow 10+2 (2,2*,3,2*,0,1)
4. Jesper Kristiansen 5 (0,0,0,3,2)
5. Nikolaj B. Jakobsen 4+2 (1,0,2*,1*,0)

Brovst 40
1. Leon Madsen 18 (2,1,3,3,4",3,2)
2. Thomas Jörgensen 3+1 (1,0,2*,0,0)
3. Daniel Pytel 6+1 (1,S,2,1,1*,1)
4. Steen Jensen 10+1 (3,3,2*,1,1,U)
5. Henrik Vedel 3+1 (2,1*,0,0)

Holsted - Vojens 40-46
2010-09-22
Holsted 40
1. Niels Kristian Iversen 10+1 (3,0,2,2,1*,2)
2. Dennis Andersson 5 (1,3,1,0,S,U)
3. Przemyslaw Pawlicki 13 (2,2,3,3,2,1)
4. Mariusz Staszewski 7+3 (1*,3,1*,2*,0,0)
5. Nicklas Porsing 5 (0,1,3,1)

Vojens 46
1. Hans Andersen 20 (2,3,3,6",3,3)
2. Patrick Hougaard 10+2 (0,2,2,2,2*,2*)
3. Michael J. Jensen 10+1 (3,1,2,1*,0,3)
4. Krzysztof Pecyna 1 (0,-,0,0,1)
5. Mikkel B Jensen 5+1 (1*,0,0,1,3,U)

" = Taktisk joker (dubblar poängen i det aktuella heatet)

MC Gustrow - AC Landshut 37-50
2010-09-19
MC Gustrow 37
1. Kevin Wölbert 17 (2,3,3,3,6",0,S)
2. Scott Nicholls 8+2 (0,1,2*,1,2*,1,1)
3. Matej Kus 3 (2,0,1,S,-)
4. Daniel Rath 2+1 (1*,-,0,U,1,0)
5. Marcel Helfer 7 (0,3,3,0,1)

AC Landshut 50
1. Renat Gafurov 14+2 (3,1*,2,3,3,2*)
2. Martin Smolinski 13+1 (1,3,1,3,2*,3)
3. Przemysław Pawlicki 14+2 (3,2,2,2*,2*,3)
4. Herbert Rudolph 3+1 (0,0,1*,2,0)
5. Max Dilger 6+3 (2*,0,1*,1,2*)

Pardubice - Prag 44-46
2010-09-15
Pardubice 44
1. Magnus Zetterström 11+2 (2,3,1*,0,2*,3)
2. Ales Dryml 12+2 (2*,3,0,2*,3,2)
3. Lukas Dryml 11+2 (0,2*,2,3,3,1*)
4. Matej Ferjan 7 (3,2,1,1,U,0)
5. Vaclav Milik 1 (S,0,0,0,1)
6. Rene Vidner 2 (2)
7. Tomas Suchanek - NS

Prag 46
1. Nicki Pedersen 16 (3,1,3,3,3,3)
2. Josef Franc 5+3 (S,1*,1,0,2*,1*)
3. Zdenek Simota 3+1 (1,0,0,1*,1)
4. Rafal Dobrucki 11+2 (1,3,2*,2*,1,2)
5. Pavol Pucko 1 (1,-,-,-,-)
6. Matej Kus 10 (3,2,2,3,0,U)
7. Richard Wolff - NS

Vargarna Riders Championship
2010-09-10
1. Ty Proctor 14 (2,3,3,3,3)
2. Adam Skornicki 13 (3,2,3,2,3)
3. Simon Gustafsson 11 (3,3,3,2,U)
4. Joe Haines 11 (1,1,3,3,3)
5. Mikkel B Jensen 10 (3,2,2,3,F/U)
6. Robert Hendersson 8 (0,3,2,3,F/U)
7. Kasper Lykke 8 (3,2,0,1,2)
8. Viktor Bergström 8 (1,1,1,2,3)
9. Timo Lahti 8 (1,3,1,1,2)
10. Andreas Westlund 8 (2,2,1,2,1)
11. Victor Palovaara 7 (2,1,2,F/U,2)
12. Daniel Gunnestad 6 (2,0,2,1,1)
13. Rasmus Eklöf 2 (F/U,0,0,1,1)
14. Oliver Berntzon 2 (0,1,1,0,F/U)
15. André Hertzberg - NS
16. Henrik Gustafsson - NS

Holsted - Outrup 52-34
2010-09-08
Holsted 52
1. Nicki Pedersen 15+2 (3,2*,2,2*,3,3)
2. Kevin Wölbert 14+1 (2*,1,3,2,3,3)
3. Przemyslaw Pawlicki 13+4 (3,3,2*,1*,2*,2*)
4. Mariusz Staszewski 4 (1,1,0,0,2)
5. Nicklas Porsing 6 (0,3,3,U,-)

Outrup 34
1. Grzegorz Walasek 11 (0,0,3,4",3,0,1)
2. Mads Korneliussen 10+2 (1,2*,2,3,1*,1,0)
3. Artur Mroczka 4 (0,1,1,0,0,-,2)
4. Michael Palm Toft 6 (2,0,1,-,1,1,1)
5. Claes Nedermark 3 (3,F,-,-)

" = Taktisk joker (dubblar poängen i det aktuella heatet)

Elite League Pairs, Ipswich
2010-09-04
Coventry 26
Krzysztof Kasprzak 14 (3,3,4,4)
Chris Harris 12 (2,4,3,3)

Poole 23
Chris Holder 11 (3,4,0,4)
Bjarne Pedersen 12 (4,3,2,3)

Lakeside Hammers 22
Adam Shields 12 (4,3,2,3)
Jonas Davidsson 10 (3,0,3,4)

Peterborough 20
Kenneth Bjerre 10 (4,4,2,U)
Niels Kristian Iversen 10 (F,3,3,4)

Swindon 18
Mads Korneliussen 7 (3,2,0,2)
Grzegorz Zengota 11 (4,3,4,0)

Ipswich 17
Scott Nicholls 8 (U,2,4,2)
Daniel King 9 (2,4,3,0)

Wolverhampton 15
Nicolai Klindt 12 (2,4,2,4)
Joe Haines 3 (0,0,0,3)

Eastbourne 13
Ricky Kling 9 (0,2,3,4)
Cameron Woodward 4 (2,0,2,U)

Belle Vue 8
Filip Sitera 2 (2,0,0,0)
James Wright 6 (0,2,2,2)

Kroatiens Grand Prix, Gorican
2010-08-29
1. Greg Hancock 22 (2,3,2,3,3,3,6) + 1:a i finalen
2. Chris Harris 21 (3,2,3,3,3,3,4) + 2:a i finalen
3. Jason Crump 17 (3,3,2,2,3,2,2) + 3:a i finalen
4. Fredrik Lindgren 11 (3,3,2,1,0,2,0) + 4:a i finalen
5. Tomasz Gollob 10 (1,0,3,2,3,1)
6. Jarosław Hampel 8 (0,0,3,3,1,1)
7. Chris Holder 7 (2,1,1,3,T/T,0)
8. Rune Holta 6 (3,0,3,0,0,F)
9. Kenneth Bjerre 6 (0,3,0,1,2)
10. Tai Woffinden 6 (0,2,0,2,2)
11. Davey Watt 6 (1,1,2,0,2)
12. Andreas Jonsson 6 (2,1,1,U,2)
13. Magnus Zetterström 6 (1,2,1,1,1)
14. Jurica Pavlic 5 (0,2,1,1,1)
15. Nicki Pedersen 4 (1,0,0,2,1)
16. Hans Andersen 3 (2,1,0,0,0)
17. Matija Duh 0 (0)
18. Jozsef Tabaka - NS

Semifinal 1
Harris, Lindgren, Hampel, Holder

Semifinal 2
Hancock, Crump, Gollob, Holta (F)

Final
Hancock, Harris, Crump, Lindgren

GP-kval-final, Vojens, Danmark
2010-08-22
1. Artiom Łaguta 12+3 (3,0,3,3,3)
2. Antonio Lindbäck 12+2 (1,3,3,3,2)
3. Fredrik Lindgren 11+3 (3,3,2,1,2)
----
4. Janusz Kołodziej 11+2 (3,3,3,2,0)
5. Magnus Zetterström 11+1 (2,3,0,3,3)
6. Thomas H. Jonasson 9 (2,2,1,1,3)
7. Chris Harris 8 (0,1,2,2,3)
8. Niels Kristian Iversen 7 (3,2,1,1,0)
9. Andriej Karpow 7 (2,1,2,1,1)
10. Roman Povazhny 6 (F,2,3,T/T,1)
11. Grigorij Łaguta 6 (2,S,2,0,2)
12. Simon Stead 6 (1,1,1,2,1)
13. Leon Madsen 5 (0,0,0,3,2)
14. Sebastian Ułamek 4 (1,0,1,2,0)
15. Tomasz Gapiński 3 (0,2,0,0,1)
16. Grzegorz Walasek 2 (1,1,0,0,0)
17. Lukas Dryml 0 (S)

Särkörning om tredjeplatsen:
Lindgren, Kolodziej, Zetterström

Särkörning om förstaplatsen:
A. Laguta, Lindbäck

Lag-VM, Final , Vojens, Danmark
2010-08-01
Polen 44
1. Rune Holta 10 (2,3,3,U,2)
2. Jarosław Hampel 11 (2,3,3,1,2)
3. Tomasz Gollob 12 (U,3,3,3,3)
4. Adrian Miedziński 5 (0,1,2,U,2)
5. Janusz Kołodziej 6 (0,S,2,3,1)

Danmark 39
1. Kenneth Bjerre 9 (3,2,1,3,0)
2. Nicolai Klindt 6 (1,1,1,2,1)
3. Niels Kristian Iversen 9 (2,U,2,3,2)
4. Bjarne Pedersen 9 (3,3,0,2,1)

5. Hans Andersen 6 (1,2,1,2,0)

Sverige 35
1. Fredrik Lindgren 3 (1,2,0,0,T/T)
2. Jonas Davidsson 7 (3,0,2,2,0)
3. Antonio Lindbäck 10 (3,1,0,0,3,3)
4. Magnus Zetterström 2 (2,0,0,-,-)
5. Andreas Jonsson 13 (2,3,2,4",0,2)

England 33
1. Chris Harris 11 (0,2,3,U",3,3)
2. Tai Woffinden 6 (S,2,3,1,0)
3. Simon Stead 2 (1,1,0,-,-)
4. Scott Nicholls 5 (1,1,1,1,1)
5. Lee Richardson 9 (3,0,1,1,3,1)

" = Taktisk joker (dubblar poängen i det aktuella heatet)

Englands Grand Prix, Cardiff
2010-07-10
1. Chris Holder 19 (3,2,2,1,2,3,6) + 1:a i finalen
2. Jason Crump 17 (3,3,3,2,0,2,4) + 2:a i finalen
3. Jarosław Hampel 17 (3,3,2,3,1,3,2) + 3:a i finalen
4. Hans Andersen 10 (1,1,3,1,2,2,0) + 4:a i finalen
5. Tomasz Gollob 12 (1,3,2,3,3,S)
6. Fredrik Lindgren 10 (2,1,3,3,0,1)
7. Rune Holta 8 (2,2,0,0,3,1)
8. Nicki Pedersen 7 (0,1,3,2,1,0)
9. Kenneth Bjerre 7 (0,1,1,2,3)
10. Greg Hancock 7 (3,0,1,2,1)
11. Davey Watt 6 (0,3,0,3,U)
12. Tai Woffinden 6 (0,0,2,1,3)
13. Chris Harris 6 (2,2,0,0,2)
14. Magnus Zetterström 6 (2,0,1,1,2)
15. Scott Nicholls 4 (1,2,1,0,0)
16. Andreas Jonsson 2 (1,0,0,0,1)

Semifinal 1
Holder, Andersen, Holta, Gollob (S)

Semifinal 2
Hampel, Crump, Lindgren, Pedersen

Final
Holder, Crump, Hampel, Andersen

Holstebro - Outrup 46-41
2010-07-09
Holstebro 46
1. Bjarne Pedersen 17 (3,3,3,3,2,3)
2. Patrick Noergaard 9+1 (1,2,2,2*,U,2)
3. Andriej Karpow 14+3 (3,2*,3,3,1*,2*)
4. Jesper Kristiansen 4+1 (1,1*,0,1,0,1)
5. Casper Wortmann 2 (0,1,0,1)

Outrup 41
1. Antonio Lindbäck 17 (2,1,2,6",3,3,S)
2. Mads Korneliussen 10+2 (0,3,3,1*,0,2,1)
3. Nicolai Klindt 10+1 (2,0,2,1,2*,0,3)
4. Matic Voldrih 1 (0,1)
5. Claes Nedermark 3 (1,0,0,2,S)

" = Taktisk joker (dubblar poängen i det aktuella heatet)

Mseno - Pardubice 47-43
2010-07-05
Mseno 47
1. Tomas Topinka 0 (F)
2. Sebastian Ułamek 11+1 (3,2,0,2,2,2*)
3. Jan Jaros 7+1 (0,1,2,2,1*,1)
4. Piotr Protasiewicz 18 (3,3,3,3,3,3)
5. Pavel Fuksa 0 (U,0,0,0,U)
6. Ondrej Smetana 1 (1)
7. Filip Sitera 10+3 (3,2*,1*,1,1*,2)

Pardubice 43
1. Hynek Stichauer 8 (2,1,0,3,2,S)
2. Matej Ferjan 10 (0,3,2,3,1,1)
3. Tomas Suchanek 2+1 (1*,0,0,1,0)
4. Ales Dryml 12+2 (2,1*,2,1*,3,3)
5. Rene Vidner 2 (2)
6. Vaclav Milik 9 (3,1,3,2,0,0)
7. Jaroslav Petrak - NS

VM-kval, Ostrow, Polen
2010-07-03
1. Antonio Lindbäck 12+3 (3,0,3,3,3)
2. Thomas H. Jonasson 12+2 (3,3,1,3,2)
3. Magnus Zetterström 11+3 (1,2,2,3,3)
4. Grzegorz Walasek 11+2 (2,2,2,3,2)

5. Sebastian Ulamek 11+1 (1,3,3,1,3)
6. Roman Povazhny 10 (3,3,1,2,1)
----
7. Rafal Dobrucki 9 (3,2,2,2,0)
8. Troy Batchelor 9 (1,2,3,2,1)
9. Matej Zagar 8 (2,0,2,2,2)
10. Rory Schlein 6 (0,1,1,1,3)
11. Patrick Hougaard 4 (0,0,3,0,1)
12. Daniel Nermark 4 (1,3,0,F,-)
13. Darcy Ward 4 (2,1,0,1,0)
14. Tai Woffinden 4 (0,1,0,1,2)
15. Krzysztof Kasprzak 3 (2,0,1,0,U)
16. Lee Richardson 1 (0,1,0,-,-)
R1. Matej Kus 0 (0,S)

JVM-kval, Krsko, Slovenien
2010-06-26
1. Maksim Bogdanow 15 (3,3,3,3,3)
2. Patrick Hougaard 13+3 (2,3,3,2,3)
3. Wadim Tarasenko 13+2 (3,3,2,2,3)
4. Patryk Dudek 11 (1,3,2,3,2)
5. Artiom Łaguta 10 (1,1,2,3,3)
6. Matej Kus 10 (3,1,3,1,2)
7. Jurica Pavlic 9 (2,2,U,3,2)
----
8. Simon Gustafsson 7 (3,0,3,0,1)
9. Justin Sedgmen 6 (0,2,2,1,1)
10. Sławomir Musielak 5 (2,2,1,0,0)
11. Przemysław Pawlicki 5 (0,2,1,2,U)
12. Kim Nilsson 5 (1,1,0,1,2)
13. Kalle Katajisto 4 (2,1,1,0,0)
14. Max Dilger 4 (0,0,1,2,1)
15. Simon Nielsen 3 (1,0,0,1,1)
16. Matija Duh 0 (0,0,0,S,0)

Brovst - Holstebro 45-42
2010-06-11
Brovst 45
1. Leon Madsen 11 (2,S,3,3,2,1)
2. Thomas Jorgensen 9+2 (0,2,2*,2,1,2*)
3. Daniel Pytel 10+1 (2*,2,3,0,0,3)
4. Patryk Dudek 11+1 (3,3,1,1*,3,0)
5. Jonas B. Andersen 4+1 (1*,0,2,1)

Holstebro 42
1. Bjarne Pedersen 19 (3,3,2,2,0,6",3)
2. Henning Bager 5 (1,3,S,1,0,U)
3. Patrick Noergaard 10+1 (1,1,2,3,1,2*)
4. Jesper Kristiansen 7 (0,1,-,3,2,1)
5. Casper Wortmann 1+1 (0,1*,S,0,-)

" = Taktisk joker (dubblar poängen i det aktuella heatet)

GP-kval, Miskolc, Ungern
2010-06-12
1. Janusz Kołodziej 12+3 (3,2,3,3,1)
2. Ales Dryml 12+2 (3,2,1,3,3)
3. Lukas Dryml 11 (F,2,3,3,3)
4. Magnus Zetterström 10 (3,3,U,3,1)
5. Mads Korneliussen 9 (3,1,3,2,0)
6. Troy Batchelor 9 (1,0,3,2,3)
7. Adrian Miedziński 9 (0,3,2,2,2)
8. Daniel Nermark 9 (1,3,1,2,2)
9. Matej Ferjan 8 (2,3,0,0,3)
----
10. Darcy Ward 7+3 (2,1,2,1,1)
11. Jozsef Tabaka 7+2 (1,2,2,T/T,2)
12. Morten Risager 6 (2,1,0,1,2)
13. Aleksander Conda 6 (2,1,1,1,1)
14. Tomas Suchanek 3 (1,0,2,0,0)
15. Samo Kukovica 1 (F,0,1,0,0)
16. Norbert Magosi 1 (1)
17. Matic Voldrih 0 (0,0,0,0,0)

Individuell tävling, Krsko, Slovenien
2010-06-05
1. Grzegorz Walasek 15 (3,3,3,3,3)
2. Lukas Dryml 13 (3,3,2,2,3)
3. Andriej Karpov 11 (2,0,3,3,3)
4. Frank Facher 10 (1,2,3,3,1)
5. Matija Duh 10 (2,3,2,2,1)
6. Filip Sitera 9 (3,2,1,1,2)
7. Simon Nielsen 8 (1,1,3,1,2)
8. Aleksander Conda 7 (0,3,2,U,2)
9. Dino Kovacic 7 (0,2,1,3,1)
10. Sławomir Musielak 7 (1,F,1,2,3)
11. Manuel Hauzinger 6 (3,1,2,U,0)
12. Ilia Bondarenko 5 (1,2,0,0,2)
13. Samo Kukovica 5 (2,1,1,1,0)
14. Ales Dryml 3 (2,1,S,0,0)
15. Guglielmo Franchetti 3 (0,0,U,2,1)
16. Tim Webster 1 (F,0,0,1,0)

Salawat - Wostok Wladywostok 28-62
2010-06-03
Salawat 28
1. Artiem Szczepin 5+1 (1,1*,0,1,2)
2. Walerij Sawieliew 1 (S,1,0)
3. Jewgienij Szczepin 1 (1,S,0,0)
4. Sergiej Połenok 6+1 (1,1*,2,1,0,1)
5. Roman Kaszirin 10 (3,3,1,2,1,0)
6. Nikita Parfienow 5 (0,F/U,2,1,1,1)

Wostok Wladywostok 62
1. Renat Gafurov 15+3 (2*,2*,2*,3,3,3)
2. Aleksandr Syriak 0 (0,0,S,S)
3. Aleksiej Charczenko 9+4 (2,1*,2*,2*,2*)
4. Wadim Tarasenko 13+1 (2*,3,2,3,3)
5. Grigorij Łaguta 10+2 (3,3,2*,2*,S)
6. Artiem Łaguta 15 (3,3,3,3,3)

Togliatti - Wostok Wladywostok 32-57
2010-05-20
Togliatti 32
1. Siemen Własow 11 (3,3,F/U,2,1,2)
2. Witalij Biełousow 2+2 (1*,1*,F/U,0,0)
3. Danił Iwanow 8 (2,2,2,1,0,1)
4. Sergiej Karaczinczew 1 (0,F/U,1)
5. Sergien Darkin 8+1 (2*,3,0,1,2,0)
6. Oleg Biezczastnow 2 (1,0,1,0)

Wostok Wladywostok 57
1. Aleksiej Charczenko 10+2 (1*,3,0,1,3,2*)
2. Wadim Tarasenko 9+1 (2,0,2,2*,3)
3. Renat Gafurov 10+2 (1,3,1,2*,2*,1)
4. Aleksandr Mariniuk 0 (0,F/U)
5. Grigorij Łaguta 17+1 (3,3,3,2*,3,3)
6. Artiom Łaguta 11 (F,2,3,3,3)

Sveriges Grand Prix, Göteborg
2010-05-08
1. Kenneth Bjerre 20 (1,3,3,2,2,3,6) 1:a i finalen
2. Tomasz Gollob 16 (1,2,3,1,2,3,4) 2:a i finalen
3. Andreas Jonsson 12 (3,0,0,3,2,2,2) 3:a i finalen
4. Greg Hancock 14 (3,1,2,3,3,2,0) 4:a i finalen
5. Chris Holder 11 (3,2,1,2,2,1)
6. Magnus Zetterström 9 (2,3,3,0,0,1)
7. Emil Sajfutdinov 8 (0,3,2,0,3,0)
8. Nicki Pedersen 8 (0,2,3,2,1,S)
9. Jason Crump 7 (1,0,0,3,3)
10. Hans Andersen 7 (3,1,0,3,U)
11. Rune Holta 6 (2,3,0,1,0)
12. Antonio Lindbäck 6 (1,1,1,0,3)
13. Jarosław Hampel 6 (0,2,2,2,0)
14. Chris Harris 6 (2,F,2,1,1)
15. Fredrik Lindgren 4 (2,0,1,0,1)
16. Tai Woffinden 4 (0,1,1,1,1)

Semifinal 1
Gollob, Hancock, Zetterström, Sajfutdinov

Semifinal 2
Bjerre, Jonsson, Holder, Pedersen (S)

Final
Bjerre, Gollob, Jonsson, Hancock

JVM-kval, Motala
2010-05-01
1. Ludvig Lindgren 13+3 (3,2,3,3,2)
2. Linus Sundström 13+2 (3,3,3,1,3)
3. Simon Gustafsson 12 (2,3,2,2,3)
4. Dennis Andersson 11 (0,3,2,3,3)
5. Christian Agö 9 (2,2,0,3,2)
6. Kim Nilsson 9 (1,3,1,2,2)
7. Anton Rosén 8 (3,0,0,3,2)
----
8. Anders Mellgren 7 (0,1,3,1,2)
9. Linus Eklöf 7 (2,0,2,2,1) - 7
10. Pontus Aspgren 6 (1,1,3,1,0)
11. Robin Aspegren 6 (3,2,0,1,0)
12. Jonas Messing 5 (1,2,2,0,0)
13. Anton Göthberg 5 (2,1,1,U,1)
14. Robin Bergqvist 4 (0,1,1,2,0)
15. Andreas Westlund 4 (0,0,3,0,1)
16. Alexander Edberg 2 (1,0,0,0,1)

Kenny Olssons Minnestävling, Norrköping
2010-04-20
1. Antonio Lindbäck 14 (3,3,3,2,3)
2. Michael Jepsen Jensen 13 (2,2,3,3,3)
3. Adam Skórnicki 13 (3,3,3,2,2)
4. Peter Ljung 11 (3,3,3,1,1)
5. Freddie Eriksson 10 (3,2,1,1,3)
6. Jeremiah Thelaus 10 (1,2,2,3,2)
7. Freddy Godlund 8 (2,3,1,0,2)
8. Robert Kościecha 8 (1,2,2,3,F)
9. Viktor Bergström 8 (1,1,1,2,3)
10. Andre Hertzberg 7 (2,1,2,2,S)
11. Robert Henderson 4 (0,T/T,0,3,1)
12. Daniel Henderson 4 (0,F/U,2,F/U,2)
13. Dennis Ekstrand 3 (2,0,1,F/-,-,-)

Michael Jepsen Jensen och Adam Skornicki skulle ha kört skiljeheat om andra/tredje-plats, men Skornicki hade problem med cyklarna och lämnade W.O. med andra ord blev Jensen tvåa.

Publiksiffra: 622


Engelska resultat
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005



© Indianerna Speedway 2014 - Kontakta kansliet: kansli@indianerna.nu