;
Start | Nyheter | Lagen | Kalender & Resultat | Klubbinfo | Arenan | Historik | 600-klubben | Servicegrupp | Länkar | Webbutiken | Support | Press

Nästa match
VS
Smederna Indianerna
Eskilstuna
Klockan: 19:00
Datum: 2016-06-28

Entrepriser 2016 (elitserien)
Vuxen (18+ år): 170:-
Ungdom (16-18 år): 80:-
Barn (0-15 år): fri entré.
Parkering: gratis.
Läktarplats: 40:-

Nästa månadsmöte
Datum: 15 augusti
Tid: 19,00
Plats: Klubbstugan






Nästa match - Elit B




ICA Maxi Arena
Klockan:
Datum:

Övriga resultat - 2008
Szachtar Czerwonograd - Wostok Wladywostok 45-45
2008-09-04
Szachtar Czerwonograd 45
1. Matej Ferjan 10+1 (2*,3,2,1,3)
2. Aleksiej Izotow 0 (0,0)
3. Rusłan Gatiatow 4+1 (3,0,1*,0,0)
4. Wladimir Dubinin 3 (1,0,2,0,0)
5. Aleksandr Borodaj - NS
6. Kiryl Cukanow 2+1 (0,1*,1*)
7. Andriej Karpow 12 (3,2,2,2,3)
8. Magnus Zetterström 13+1 (3,3,2,2*,3)

Wostok Wladywostok 45
1. Aleksiej Charczenko 8+1 (1,2,3,1,1*)
2. Michaił Skaczko 1+1 (0,1*,0)
3. Mariusz Puszakowski 8 (2,3,1,0,2)
4. Maksim Karajczenczew 1+1 (0,1*,0)
5. Michail Kremer - NS
6. Wiaczesław Kazaczuk 2+1 (1*,0,1)
7. Artiem Laguta 11+1 (1,3,3,3,1*)
8. Grigorij Laguta 14+1 (2,2,3,3,2*,2)

Tjeckiska ligan
2008-08-08
1 - ZP Pardubice 57
6. Aleš Dryml 12 (3,2,1,3,3)
7. Matej Ferjan 15 (3,3,3,3,3)
8. LukᚠDryml 13 (3,3,3,3,1)
9. Hynek Štichauer 5 (0,2,0,0,3)
10. Adrian Gomólski 11 (2,3,3,2,1)
22. Václav Milík - NS

2 - PSK Olymp Praga 39
11. Richard Wolff 10 (2,2,2,2,2,0)
12. Adrian Rymel 4 (2,2,S,S,-)
13. Luboš Tomíček 8 (2,1,2,1,2)
14. Josef Franc 6 (1,2,1,0,2)
15. Matěj Kůs 12 (1,3,6",2,0)
23. Martin Gavenda - NS

3 - Grepl PDK Mšeno 35
1. Vladimír Višváder 0 (0,0,0,0,-)
2. Adam Vandírek 0 (1,F/U,-,-,-)
3. Ronnie Jamroży 5 (0,1,1,U,1,2)
4. TomᚠTopinka 12 (3,1,1,3,2,2)
5. Piotr Protasiewicz 17 (3,6",3,2,3)
21. Pavel Fuksa 0 (0,0)

4 - PK Pilzno 26
16. Michael Hádek 4 (1,0,-,-,3)
17. Jan Holub 2 (0,0,-,1,1)
18. Mathias Schultz 7 (1,1,2,1,1,1)
19. Filip Šitera 13 (2,1,1,4",3,2)
20. Grzegorz Zengota 2 (F/U,S,2,0,0,0)
24. Václav Lacina - NS

" = Taktisk joker (dubblar poängen i det aktuella heatet)

Wostok Wladywostok - Salawat Salawat 47-42
2008-07-30
Wostok Wladywostok 47
1. Aleksiej Charczenko 1+1 (1*,U)
2. Artiom Laguta 11 (2,2,2,3,2)
3. Maksim Karajczenczew 4 (3,1,0)
4. Paweł Miesiąc 7+1 (1,1,1,2*,2)
5. Mariusz Puszakowski 4+1 (2,1*,1)
6. Wasilij Panchaj 1+1 (1*,0,U)
7. Wiaczesław Kazaczuk 2 (0,2,0)
8. Grigorij Laguta 17+1 (3,3,3,3,2*,3)

Salawat Salawat 42
1. Siergiej Darkin 6 (3,0,2,0,1)
2. Denis Aleksiejew 0 (T,0,0)
3. Tomasz Jędrzejak 12 (0,3,3,3,3)
4. Wiktor Gołubowskij - NS
5. Adrian Miedziński 9 (3,3,2,1,F)
6. Artiem Szczepin 1 (0,1)
7. Igor Kononow 8+3 (2*,3,1*,2*,0)
8. Renat Gafurov 6 (2,2,1,1,F)

Mega Lada Togliatti - Szachtar Czerwonograd 46-44
2008-07-30
Mega Lada Togliatti 46
1. Danił Iwanow 7+1 (1,U,2,2,2*)
2. Sergiej Karajczenczew 2+1 (-,2*,0,0)
3. Ilia Bondarenko 7 (1,1,2,1,2)
4. Denis Saifutdinow - NS
5. Roman Iwanow 9+1 (2,3,1,2,1*)
6. Jewgienij Sidorin 1 (0,-,1,0)
7. Emil Saifutdinow 15 (3,3,3,3,3)
8. Jewgienij Gomozow 5+1 (3,1,0,1*)

Szachtar Czerwonograd 44
1. Krzysztof Jabłoński 7+1 (2,2*,1,1,1)
2. Aleksiej Izotow 1 (0,1,-,-)
3. Wladimir Dubninin 7+1 (2,0,-,2*,3)
4. Rusłan Gatiatow 7 (0,3,1,3,0)
5. Aleksandr Borodaj 0 (-,S,-,-)
6. Kiril Cukanow 0 (-,-,0,0)
7. Andriej Karpow 13 (3,2,2,3,3,0)
8. Tomasz Chrzanowski 9 (1,3,2,3,0)

Lag-VM - Semifinal, Leszno, Polen
2008-07-12
Australien 56+3
1. Jason Crump 11 (3,1,2,2,3)
2. Leigh Adams 20+3 (3,2,3,3,6",3)
3. Ryan Sullivan 8 (2,3,1,1,1)
4. Davey Watt 6 (2,3,0,-,1)
5. Chris Holder 11 (3,2,1,3,2)

Ryssland 36
1. Denis Gizatullin 7 (0,1,3,2,1,-)
2. Grigorij Laguta 8 (1,1,1,2,1,2)
3. Danił Iwanow 5 (1,1,1,1,1)
4. Renat Gafurov 2 (1,1,-,0,0)
5. Emil Saifutdinov 14 (2,2,2,2,-,6")

Ungern 10
1. Matej Ferjan 9 (2,0,1,2,4",S)
2. Sandor Tihanyi 0 (t,0,0,0,-)
3. Jozsef Tabaka 1 (0,0,0,1,0)
4. Norbert Magosi 0 (0,0,0,0,0)
5. Laszlo Szatmari 0 (0,S,0,0,0)

Polen 56+2
1. Krzysztof Kasprzak 10 (1,2,3,2,2)
2. Rune Holta 13 (2,3,3,3,2)
3. Tomasz Gollob 12 (3,3,2,1,3)
4. Jarosław Hampel 15+2 (3,3,3,3,3)
5. Wiesław Jaguś 6 (1,2,2,S,1)

" = Taktisk joker (dubblar poängen i det aktuella heatet)

VM-kval, Terenzano, Italien
2008-07-05
1. Lee Richardson 12+3 (3,2,3,2,2)
2. Jesper B. Monberg 12+2 (0,3,3,3,3)
3. Peter Ljung 11+3 (3,2,2,1,3)
4. Sebastian Ułamek 11+2 (3,0,2,3,3)
5. Matej Zagar 10 (2,2,3,3,0)
6. Charlie Gjedde 10 (2,3,3,2,0)
7. Ryan Sullivan 10 (2,1,1,3,3)
8. Adrian Miedziński 9+3 (3,1,2,1,2)
----
9. Jurica Pavlic 9+2 (2,3,1,2,1)
----
10. Lukas Dryml 8 (1,2,1,2,2)
11. Mikael Max 6 (0,3,2,0,1)
12. David Howe 4 (1,0,0,1,2)
13. Christian Hefenbrock 3 (1,1,0,1,U)
14. Kevin Woelbert 3 (1,1,U,0,1)
15. Mattia Carpanese 2 (0,0,1,0,1)
16. Guglielmo Franchetti 0 (T,S,0,0,U)

SM-kval, Eskilstuna
2008-06-25
1. Magnus Zetterström, Indianerna (2,3,3,3,3) 14
2. Antonio Lindbäck, Vargarna (3,2,2,3,3) 13
3. Thomas H Jonasson, Elit Vetlanda (0,3,3,2,3) 11
4. Billy Forsberg, Västervik (1,2,1,3,3) 10
5. Niklas Klingberg, Örnarna (2,2,2,2,2) 10
6. Freddie Eriksson, Griparna (2,2,1,3,1) 9
7. Sebastian Aldén, Team Dalakraft (3,S,1,2,2) 8
8. Simon Gustafsson, Indianerna (1,1,3,1,2) 8
----
9. Magnus Karlsson, Valsarna (2,0,3,1,1) 7
10. Linus Eklöf, Team Bikab (0,1,2,2,2) 7
----
11. Ricky Kling, Gnistorna (1,3,0,1,S) 5
12. Daniel Davidsson, Valsarna (3,0,1,1,0) 5
13. Ludvig Lindgren, Örnarna (1,3,0,0,1) 5
14. Stefan Dannö, Solkatterna (3,1,0,0,0) 4
15. Erik Andersson, Vargarna (S,0,2,1,0) 3
16. Robert Eriksson, Valsarna (S,1,0,S,1) 2

Kvalheat:
Ludvig Lindgren, Örnarna 3
Magnus Karlsson, Valsarna 2
Linus Sundström, Piraterna 1
Kim Nilsson, Hammarby, S

Redan klara för final:
Andreas Jonsson, Dackarna
Fredrik Lindgren, Dackarna
Peter Karlsson, Dackarna
Jonas Davidsson, Smederna
Daniel Nermark, Solkatterna
Peter Ljung, Elit Vetlanda
David Ruud, Lejonen
Mikael Max, Piraterna

Tjeckiska ligan
2008-06-18
1 - PSK Olymp Prag 41
Adrian Rymel 9 (3,S,1,2,3)
Josef Franc 9 (3,2,2,2,0)
Richard Wolff 6 (1,1,3,1,0)
Lubos Tomicek 12 (3,0,3,3,3)
Matej Kus 5 (1,2,0,2,0)
Martin Gavenda - NS

2 - Zlata Prilba Pardubice 40
Ales Dryml 8 (2,2,1,U,3)
Hynek Stichauer 14 (2,3,2,2,3,2)
Jaroslav Petrak 2 (0,-,0,1,1)
Matej Ferjan 13 (1,3,3,3,3)
Tomas Suchanek 3 (0,0,2,0,1)
Lubos Velinsky - NS

3 - AK Slany 39
Michal Dudek 0 (0,0,S,0,0)
Patrik Linhart 1 (0,1,0,S,-)
Martin Malek 5 (3,1,0,1,0)
Karol Zabik 17 (2,3,3,6",3)
Martin Vaculik 16 (3,3,3,3,2,2)
Petr Babicka - NS

4 - PK Pilzno 35
Filip Sitera 10 (1,3,1,2,2,1)
Jiri Strobl 1 (1,-,-,0,-)
Miroslaw Jablonski 10 (2,1,1,1,4",1)
Jan Holub 2 (0,-,1,-,1)
Daniel Jeleniewski 11 (2,2,2,2,1,2)
Michael Hadek 1 (1,0)

" = Taktisk joker (dubblar poängen i det aktuella heatet)

JVM-kval, Rye House, England
2008-06-15
1. Troy Batchelor 15 (3,3,3,3,3)
2. Tai Woffinden 13 (3,3,3,2,2)
3. Chris Holder 12+3 (2,3,3,3,1)
4. Morten Risager 12+2 (2,2,2,3,3)
5. Grzegorz Zengota 9 (1,3,2,1,2)
6. Lewis Bridger 8 (2,0,0,3,3)
7. William Lawson 8 (3,1,3,1,0)
8. Ludvig Lindgren 8 (0,2,2,2,2)
----
9. Simon Gustafsson 7+3 (1,1,0,2,3) - reserv i finalen
----
10. Mateusz Szczepaniak 7+2 (2,2,2,0,1)
11. Linus Eklöf 7+1 (3,1,1,0,2)
12. Ricky Wells 6 (0,2,1,2,1)
13. Tobias Busch 3 (1,1,0,1,0)
14. Tyron Proctor 2 (1,1)
15. Max Dilger 1 (1,0,0,0,F)
16. Robert Kasprzak 1 (0,0,1,S,0)
17. Joshua Auty 1 (0,1)
18. Kim Nilsson 0 (F/U,-,-,-,-)

Lag-VM-kval, U21, Pardubice, Tjeckien
2008-06-07
1 - Sverige 41
1. Ricky Kling 6 (0,1,2,2,1)
2. Billy Forsberg 10 (1,2,2,3,2)
3. Thomas H. Jonasson 14 (3,3,3,2,3)
4. Ludvig Lindgren 8 (0,1,1,3,3)
5. Simon Gustafsson 3 (0,0,1,2,0)

2 - Tjeckien 38
1. Filip Sitera 12 (3,3,2,2,2)
2. Adam Vandirek 3 (0,0,0,1,2)
3. Michael Hadek 5 (2,0,1,1,1)
4. Hynek Stichauer 9 (3,2,2,0,2)
5. Matej Kus 9 (2,3,3,1,S)

3 - England 36
1. Ben Barker 6 (1,1,3,0,1)
2. William Lawson 7 (2,2,0,1,2)
3. Simon Lambert 3 (0,0,0,3,0)
4. Lewis Bridger 9 (2,1,0,3,3)
5. Tai Woffinden 11 (3,3,3,1,1)

4 - Ryssland 35
1. Emil Saifutdinov 11 (2,2,2,2,3)
2. Artiom Laguta 14 (3,2,3,3,3)
3. Artiom Wodjakow 6 (1,3,1,S,1)
4. Igor Kononow 1 (1,0,0,0,S)
5. Aleksandr Kosołapkin 3 (1,1,1,0,0)

JVM-kval Pori, Finland
2008-05-31
1. Linus Eklöf 12 (2,3,3,2,3)
2. Ludvig Lindgren 12+3 (2,2,3,3,2)
3. Morten Risager 12+2 (2,1,3,3,3)
4. Simon Gustafsson 12+1 (3,3,3,2,1)
5. Kim Nilsson 12+S (3,2,3,2,3)
6. Nicolai Klindt 10+3 (2,0,2,3,3)
----
7. Leon Madesen 10+S (3,1,2,2,2)
8. Tomas H Jonasson 8 (3,3,0,1,1)
9. Jan Graversen 8 (1,2,2,1,2)
10. Peter Juul Larsen 5 (1,T/T,1,3,S)
11. Robin Törnqvist 5 (1,2,1,1,0)
12. Kalle Katajisto 4 (0,3,1,0,0)
13. Niko Siltaniemi 3 (0,1,2)
14. Tord Solberg 2 (0,0,1,0,1)
15. Kenneth Hansen 1 (0,1,-,-,-)
16. Teemu Lahti 1 (0,1,0,0,0)
17. Jari Mäkinen 1 (0,0,S,0,1)
18. Aarni Heikkilä 0 (0,T/T)

Lag-VM-kval, Miskolc, Ungern
2008-05-25
Ungern 51+3
1. Matej Ferjan 13+3 (3,3,1,3,3)
2. Norbert Magosi 12 (2,2,3,2,3)
3. Laszlo Szatmari 11 (2,2,2,3,2)
4. Jozsef Tabaka 7 (1,3,1,0,2)
5. Sandor Tihanyi 8 (2,1,3,1,1)

Tyskland 51+2
1. Martin Smolinski 12 (2,1,3,3,3)
2. Richard Speiser 7 (S,2,2,2,1)
3. Tobias Kroner 12+2 (3,3,3,3,S)
4. Kevin Wolbert 8 (2,2,1,2,1)
5. Christian Hefenbrock 12 (1,3,3,2,3)

Lettland 36
1. Andriej Korolew - NS
2. Kjastas Puodżuks 10 (1,2,2,1,1,3)
3. Jewgienij Pietuchow 5 (1,1,S,1,1,1)
4. Wiaczesław Gieruckij 9 (3,1,2,0,3,0)
5. Leonid Paura 12 (3,3,2,2,2)

USA 12
1. Billy Janniro 2 (1,0,0,1,-)
2. Ryan Fisher 6 (3,S,0,1,2)
3. Shaun Harmatiuk 0 (0,0,0,0,0)
4. Kenny Ingalls 3 (0,0,1,0,2)
5. Tommy Hedden 1 (0,1,0,0,S)

Lag-EM-final, U19, Rawicz (Polen)
2008-05-22
1:a Sverige 36
13. Simon Gustafsson 9 (1,3,2,1,2)
14. Linus Eklöf 11 (3,3,1,2,2)
15. Ludvig Lindgren 10 (2,3,2,1,2)
16. Linus Sundström 6 (1,1,3,U,1)
20. Niklas Larsson - ns

2:a Tyskland 29
1. Max Dilger 2 (2,S)
2. Erik Pudel 7 (3,1,2,1,0)
3. Frank Facher 8 (2,2,2,2,0)
4. Sonke Petersen 0 (0,S)
17. Kevin Woelbert 12 (1,S,3,2,3,3)

3:a Danmark 28
9. Patrick Hougaard 13 (1,3,3,3,2,1)
10. Klaus Jakobsen 5 (3,1,1,0)
11. Peter Juul Larsen 4 (0,2,1,0,1)
12. Patrick Norgaard 2 (2,0)
19. Simon Nielsen 4 (0,3,1)

4:a Polen 26
5. Marcel Kajzer 2 (S,U,S,2)
6. Maciej Janowski 15 (3,2,3,1,3,3)
7. Borys Miturski 2 (0,2,0)
8. Michał Łopaczewski 0 (0,U)
18. Dawid Lampart 7 (1,3,0,U,3)

Adam Skornicki Testimonial, Poznan
2008-05-17
I Ekipa niebieska – Agromix 28+3
5. Tomasz Chrzanowski 7 (2,1,3,1)
6. Troy Batchelor 7 (2,2,2,1)
7. Norbert Kościuch 5+3 (1,2,0,2)
8. Adrian Miedziński 9 (1,3,2,3)

II Ekipa biała – Milion Team 28+2
9. Jason Crump 11+2 (2,3,3,3)
10. Rafał Dobrucki 8 (2,3,3,0)
11. Rafał Okoniewski 8 (3,2,0,3)
12. Daniel Pytel 1 (0,1,U,0)

III Ekipa czerwona - Bank Spółdzielczy Duszniki 22
1. Leigh Adams 10 (3,2,3,2)
2. Davey Watt 7 (0,3,2,2)
3. Adam Skórnicki 4 (S,0,2,2)
4. Joe Screen 1 (1,0,0,0)

IV Ekipa żółta – Złomrex 18
13. Karol Ząbik 0 (U,-,-,-)
14. Grzegorz Walasek 8 (3,0,2,3)
15. Sławomir Drabik 7 (3,2,1,1)
16. Mariusz Puszakowski 3 (0,1,1,1)

R1. Piotr Dziatkowiak (0,1,0) 1

JVM/JEM-kval, Nyköping
2008-05-03
1. Thomas H. Jonasson 15 (3,3,3,3,3)
2. Simon Gustafsson 13 (1,3,3,3,3)
3. Kim Nilsson 13 (2,2,3,3,3)
4. Robin Törnqvist 11 (3,1,3,2,2)
5. Linus Eklöf 10 (3,2,2,1,2)
6. Ludvig Lindgren 9 (3,3,2,F,1)
7. Niklas Larsson 9 (1,2,1,3,2)
8. Ricky Kling 7 (2,1,2,S,2)
9. Jonas Messing 6 (1,3,0,2,0)
10. Linus Sundström 6 (0,1,1,1,3)
11. Dennis Andersson 5 (F,2,1,2,U)
12. Robin Bergqvist 5 (1,0,2,1,1)
13. Robert Hendersson 4 (2,1,0,1,U)
14. Robert Pettersson 4 (2,0,1,0,1)
15. Jonas Andersson 3 (U,S,S,2,1)
16. Tommie Lundgren 0 (0,0,0,0,0)

De 7 främsta går vidare i JVM-kvalet.
De 6 främsta som är 19 år eller yngre går vidare till JEM-semifinalen som körs 6 juni i danska Fjelsted.

Danska mästerskapet - semifinal
2008-05-02
1. Charlie Gjedde 14
2. Leon Madsen 11
3. Ulrich Østergaard 11
4. Peter Juul 10
5. Henning Bager 9
6. Nicolai Klindt 9
7. Claus Vissing 9
8. Dannie Søderholm 8+3
----
9. Klaus Jacobsen 8+2
10. Henrik Møller 7
----
11. Morten Risager 6
12. Anders Andersen 5
13. Jan Graversen 5
14. Patrick Nørgaard 4
15. Jesper Kristiansen 3
16. Kenneth Hansen 1

Publik: 650

Szachtar Czerwonograd - Salawat Salawat 53-37
2008-04-24
Szachtar Czerwonograd 53
1. Tomasz Chrzanowski 8+2 (1*,3,2,2*)
2. Wladimir Tejgel 1 (-,1,0,0)
3. Rusłan Gatiatow 9+1 (3,2*2,1,1)
4. Wladimir Dubinin 8+1 (0,2*,0,3,3)
5. Aleksandr Borodaj 0 (-,-,-,-,T)
6. Andrzej Korbin 2+1 (0,2*,0)
7. Andrzej Karpov 14 (2,3,3,3,3)
8. Magnus Zetteström 11 (3,3,2,3)

Salawat Salawat 37
1. Siergiej Darkin 11 (3,0,1,3,2,2)
2. Nikita Łazariew 0 (0,F)
3. Siemen Własow 3+1 (1*,1,1)
4. Radik Tibiejew 4+1 (2,1,1*,0)
5. Eduard Szajchulin 4 (2,2,U)
6. Artiem Szczepin 2+1 (1*,1,0)
7. Igor Kononow 5 (T,S,3,1,1)
8. Renat Gafurow 8 (2,1,3,2)

EM-kval U19, Österrike
2008-04-19
Sverige 37
1. Simon Gustafsson 7 (2,2,2,0,1)
2. Linus Eklöf 9 (2,2,2,2,1)
3. Ludvig Lindgren 10 (3,2,3,2,U)
4. Linus Sundström 11 (2,2,2,3,2)
5. Kim Nilsson - NS

Ryssland 31
1. Oleg Biesczastnow 8 (3,3,0,F,2)
2. -
3. Artiom Łaguta 14 (0,3,3,3,3,F,2)
4. Artiom Wodiakow 8 (3,1,1,2,1)

Lettland 28
1. Maksim Bogdanov 14 (3,3,3,1,3,1)
2. Jewgienij Karawackij 4 (0,1,1,3,1)
3. Wiaczesław Giruckij 4 (0,1,0,1,2)
4. Jewgienij Pietuchow 4 (1,1,1,1)

Tjeckien 24
1. Matej Kus 13 (2,0,3,2,3,3)
2. Michal Dudek 1 (1,0,0,0)
3. Michael Hadek 9 (1,3,2,U,0,3)
4. Pavel Pucko 1 (1,U)
5. Jan Holub 1 (1,0)


Engelska resultat
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005



© Indianerna Speedway 2014 - Kontakta kansliet: kansli@indianerna.nu