;
Start | Nyheter | Lagen | Kalender & Resultat | Klubbinfo | Arenan | Historik | 600-klubben | Servicegrupp | Länkar | Webbutiken | Support | Press

Nästa match
VS
Smederna Indianerna
Eskilstuna
Klockan: 19:00
Datum: 2016-06-28

Entrepriser 2016 (elitserien)
Vuxen (18+ år): 170:-
Ungdom (16-18 år): 80:-
Barn (0-15 år): fri entré.
Parkering: gratis.
Läktarplats: 40:-

Nästa månadsmöte
Datum: 15 augusti
Tid: 19,00
Plats: Klubbstugan






Nästa match - Elit B




ICA Maxi Arena
Klockan:
Datum:

Indianerna vann igen!
Match: Lejonen - Indianerna (2015-06-23)
Resultat: 39-51
Publik: 1064


Indianerna har haft en bra start på årets säsong och inför tisdagens bortamatch mot Lejonen låg man på en delad förstaplats i tabellen med fjolårets mästare Elit Vetlanda. Fyra segrar av fem möjliga hade gett laget ett lugn och självförtroende som verkade saknas hos Lejonen, som å sin sida bara hade vunnit en match på fyra försök. Det var med andra ord botten mot toppen som stod på menyn den här tisdagskvällen.

När matchen väl kom igång inleddes den ganska jämnt med en 3-3:a efter att formstarke Antonio Lindbäck besegrat hemmaduon Pontus Aspgren och Linus Sundström. I andra heatet tog Lejonen ledningen efter att ha inkasserat en 4-2:a, men glädjen hos hemmapubliken skulle dock inte bli långvarig. I de tre följande heaten fick Indianerna till allting perfekt, vände på ställningen och gjorde ett ryck. I heat tre körde exempelvis Artem Laguta in en femetta tillsammans med Piotr Protasiewicz. I heatet därpå kom ytterligare en femetta genom Niels Kristian Iversen och det helt färska nyförvärvet Mikkel B Jensen. Därefter körde Laguta och Joel Andersson hem en 4-2:a till Indianerna som gav siffrorna 11-19.

Indianerna hade fått en skön marginal ner till Lejonen, men mycket återstod fortfarande och efter två raka fyrtvåor till hemmalaget i det sjätte och sjunde heatet blev det åter igen nerv i matchen. Indianernas åttapoängsledning hade halverats till bara fyra poäng, men i det nionde heatet ryckte Indianerna ifrån på nytt efter sin tredje femetta för kvällen, denna gången signerad av lagvärldsmästarna Antonio Lindbäck och Fredrik Lindgren. Åttapoängsledningen stod sig fram till pausvilan, och när sedan reservduon – Mikkel B Jensen och Joel Andersson – körde hem en 4-2:a mot hemmalagets Rafal Okoniewski och VM-tvåan Krzystzof Kasprzak, då kändes det som att Indianerna mer eller mindre avgjorde matchen!

Det fanns fortfarande en teoretisk chans för Lejonen att vända, men när Laguta och Lindbäck körde hem Indianernas fjärde femetta i heat tretton, då var segern helt säkrad. I de avslutande heaten putsade hemmalaget till siffrorna med ett par poäng, men Indianerna vann ändå klart med siffrorna 39-51 och därmed stannar man kvar i toppen av tabellen. 5 segrar på 6 matcher!

Indianförarnas betyg: (1-5 där fem är bäst)
1. Antonio Lindbäck4Visar att den fina formen sitter i. Kör snabbt, tufft och säkert.
2. Fredrik Lindgren2Hade en jobbig inledning på kvällen som sänker betyget. Dock starkt att ta sig samman och avsluta bra.
3. Piotr Protasiewicz2Inledde bra fast avslutade lite sämre. Kan bättre.
4. Artem Laguta4Vann tre av sina fyra heat och visade att han håller hög klass. Viktigt!
5. Niels Kristian Iversen4En klar uppryckning sedan senast. Har lite mer att ge, men ändå en stark inats.
6. Joel Andersson4Mötte utan tvekan ett av de bästa reservparen man kan möta och besegrade bland annat fjolårets VM-tvåa. Det går åt rätt håll nu för Joel!
7. Mikkel B Jensen4Gjorde debut för Indianerna och gjorde det riktigt bra!

Skribent: Link

Indianerna - Elitserien
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005

Indianerna - Elit B
2016
2015
2014

Indianerna - Division 1
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006



© Indianerna Speedway 2014 - Kontakta kansliet: kansli@indianerna.nu