;
Start | Nyheter | Lagen | Kalender & Resultat | Klubbinfo | Arenan | Historik | 600-klubben | Servicegrupp | Länkar | Webbutiken | Support | Press

Nästa match
VS
Smederna Indianerna
Eskilstuna
Klockan: 19:00
Datum: 2016-06-28

Entrepriser 2016 (elitserien)
Vuxen (18+ år): 170:-
Ungdom (16-18 år): 80:-
Barn (0-15 år): fri entré.
Parkering: gratis.
Läktarplats: 40:-

Nästa månadsmöte
Datum: 15 augusti
Tid: 19,00
Plats: Klubbstugan






Nästa match - Elit B




ICA Maxi Arena
Klockan:
Datum:

Nära bragd är ingen bragd…
Match: Indianerna - Piraterna (2010-05-18)
Resultat: 44-52
Publik: 3412


Indianerna med Niels Kristian Iversen skadad sedan tidigare, med ett sent återbud på en febrig Leon Madsen, Daniel Jeleniewski fast i Polen och Linus Eklöf kvar i England var inte förutsättningarna de bästa. Samtidigt kunde Piraterna från Motala mönstra sitt på pappret absolut starkaste lag och var det inte mer än så är i varje fall inte jag orolig för att möta Motalalaget i slutspel!

Hur löstes då skadeläget denna gång, jo den sympatiske fightern Renat Gafurov tvangs till att lämna ifrån sig väst nummer sju för att istället flyttas upp som ordinarie förare på plats nummer fyra. Den vakanta platsen som inte gick att fylla med någon etablerad förare på grund av ovanstående anledningar delades mellan Niklas Eriksson (nr7) & Freddy Godlund (nr8), dessa två med total elitserierutin endast ett heat (Eriksson i kvartsfinalen förra året). Denna på förhand otacksamma uppgift visade sig även i praktiken vara mission impossible trots de två unga förarnas kämpaglöd.

Matchen då, en inledningsvis jämn och tät tillställning där poäng av alla valörer avlöste varandra. Trots hemmalagets på pappret för kvällen ihåliga uppställning var Indianerna vid flera tillfällen uppe i matchledning. I sanningens namn var det absolut främsta vapnet för detta
kvällens succépar Piotr Protasiewicz och Renat Gafurov som vid inte mindre än tre tillfällen av tre möjliga körde in femettor. Indianparets sista femetta kom i det åttonde heatet och gjorde den sammantagna ställningen i matchen 26-22 till Kumlingarna. Heat nio och tio bjöd däremot på Piratframgångar och inledningen till vad som skulle komma att bli Motalalagets segerrecept. Heat nio och tio summerades 3-9 vilket resulterade i ledning för bortalaget när det var dags för pausvila 31-29.

Efter paus fortsatte det att barka nedåt för våra hemmakrigare när Simon Gustafsson tillsammans med Freddy Godlund åkte på en 4-2 i baken från Piraternas Robert Kosiecha och Linus Sundström. Fyra poängs ledning för gästerna som tre heat senare återigen slog till med en dubbelseger genom Greg Hancock och Emil Sajfutdinov mot Indianernas för kvällen lätt ”bleke” Greg Walasek och ännu ”blekare” Bjarne Pedersen. Åtta poängs ledning inför de avslutande nomineringsheaten krävde inte mindre än två ”femettor” för oavgjort resultat. Tyvärr mäktade hemmalaget inte med någon poängövervikt överhuvudtaget i dessa två avslutande heat utan förlorade rättvist matchen med åtta poäng 44-52.

Avslutningsvis kan sägas att Indianlaget trots alla avbräck gällande möjliga laguppställningar gjorde en bra match, och är detta Piraternas starkaste kort….så tar vi revansch i slutspelet!

Indianförarnas betyg: (1-5 där fem är bäst)
1. Bjarne Pedersen1Tre poäng från den tänkta poängmaskinen är långt från godkänt
2. Magnus Zetterström3Gör en helt ok insats med övervägande stabila heat.
3. Piotr Protasiewicz4Svag fyra, Pepe visade dock denna match att han ÄR TILLBAKA!
4. Renat Gafurov5Tänkt reserv som endast tappade poäng mot Hancock och formstarke Davidsson, det är fantastiskt bra!
5. Grzegorz Walasek2Fattades lite ikväll
6. Simon Gustafsson3Kämpaglöden fanns i åkningen, starterna i rätt riktning.
7. Niklas Eriksson2Hade otur med kopplingsras precis innan start, men mer kommer var så säkra!
8. Freddy Godlund2Bra flyt i åkningen, fattas dock ännu lite åktempo.

Skribent: Peji

Indianerna - Elitserien
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005

Indianerna - Elit B
2016
2015
2014

Indianerna - Division 1
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006



© Indianerna Speedway 2014 - Kontakta kansliet: kansli@indianerna.nu